Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Wielka Brytania wydaje zalecenia dla przedsiębiorstw działających na terenie Unii Europejskiej oraz wycofuje możliwość wcześniejszej rejestracji VAT

Wielka Brytania wydaje zalecenia dla przedsiębiorstw działających na terenie Unii Europejskiej oraz wycofuje możliwość wcześniejszej rejestracji VAT

W czasie, gdy Zjednoczone Królestwo przygotowywało się do wyjścia z Unii Europejskiej 31 stycznia 2020 r., przedsiębiorstwa i Urząd Skarbowy i Podatkowy Wielkiej Brytanii (HMRC) zastanawiały się nad skutkami dla podatku pośredniego po Brexicie. Oto najważniejsze informacje.

Na początku Zjednoczone Królestwo wejdzie w okres wdrożenia (znany także jako „okres przejściowy”), w trakcie którego nie będą miały miejsca żadne zmiany podatku pośredniego. Zjednoczone Królestwo i Unia Europejska mają możliwość przedłużenia okresu wdrożenia, ale w tym celu do 30 czerwca należałoby zawnioskować o zgodę na takie przedłużenie, a następnie ją potwierdzić.

Jeżeli okres przejściowy nie zostałby wydłużony, Zjednoczone Królestwo wyjdzie spod parasola VAT i ceł Unii Europejskiej od północy 1 stycznia 2021 r.
W przeszłości, gdy zbliżały się kolejne terminy związane z Brexitem, HMRC wydał ułatwienia związane z VAT, które miały dotyczyć spółek w przypadku ziszczenia się scenariusza „twardego” Brexitu. Teraz jednak udogodnienia zostały anulowane, ale mogą zostać przywrócone, jeśli na horyzoncie znów pojawi się scenariusz bezumownego wyjścia.

Niniejszy tekst ma na celu podsumowanie ostatnich komunikatów dotyczących Brexitu wydanych przez HMRC w sprawie wspomnianych ułatwień.

ZOBACZ TAKŻE: Współpraca Krajowej Administracji Skarbowej z przedsiębiorcami nie wzbudza entuzjazmu polskich przedsiębiorców

VAT po wyjściu z Unii Europejskiej

Przypomnijmy, pod koniec stycznia 2020 r. HMRC rozpoczął komunikację z przedsiębiorstwami ze Zjednoczonego Królestwa będącymi zarejestrowanymi płatnikami VAT na temat układów handlowych po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE.

HMRC skierował pismo do spółek, które prowadzą handel z krajami Unii Europejskiej i/ lub pozostałej części świata. Pismo wyjaśnia kroki, które przedsiębiorstwa powinny podjąć, żeby przygotować się na zmiany celne po okresie przejściowym, w tym:

 • Złożenie wniosku o numer EORI (numer Wspólnotowego Systemu Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych, ang. Economic Operator Registration and Identification).
 • Ułatwienia dotyczące cła

Pismo potwierdza, że od 1 lutego 2020 r. Zjednoczone Królestwo nie będzie już członkiem Unii Europejskiej i wkroczy w okres wdrożenia, który potrwa do 31 grudnia 2020 r.

W tym czasie nie zostaną zmienione warunki prowadzenia handlu z krajami Unii Europejskiej ani pozostałymi, chyba że zmienią się zasady stosowane na obszarze całej Unii Europejskiej. To oznacza, że obecne zasady Unii Europejskiej dotyczące cła, podatku VAT i akcyzy będą obowiązywały w zakresie przepływu towarów do 1 stycznia 2021 r.

Pismo wyjaśnia także, że rejestracja i wykorzystanie uproszczonych procedur przejściowych (TSP, ang. Transitional Simplified Procedures) dla importu z Unii Europejskiej zostały obecnie zawieszone, ponieważ dalsze stosowanie istniejących zasad oznacza, że przedsiębiorstwa nie będą musiały korzystać z TSP pomiędzy lutym a grudniem 2020 r. Spółki, które zawnioskowały już o usługę, powinny zachować stosowną dokumentację. Dodatkowo odroczona płatność podatku VAT nie będzie możliwa w okresie wdrożenia.

ZOBACZ TAKŻE: Brexit: po 31 stycznia zmian dla przedsiębiorców nie będzie

Wcześniejsza rejestracja do podatku VAT

HMRC wycofał również zalecenia wydane we wrześniu 2019 r., które zezwoliły niektórym przedsiębiorstwom UE na wcześniejsze zawnioskowanie o rejestrację jako płatnik podatku VAT na terenie Zjednoczonego Królestwa.

Wcześniejsza rejestracja do VAT była możliwa w Zjednoczonym Królestwie dla spółek UE, które posiadały w Zjednoczonym Królestwie towary na mocy umowy call-off stock. Takie spółki nie potrzebują obecnie rejestracji do VAT w Zjednoczonym Królestwie, natomiast musiałyby ją mieć, gdyby ziścił się scenariusz bezumownego wyjścia. Po wejściu w życie Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej z 2020 r., HMRC wycofał zalecenie z Decyzji 700/1.

Być może wcześniejsza rejestracja do VAT będzie musiała zostać ponownie wprowadzona pod koniec 2020 r., jeśli „twardy” Brexit okaże się możliwy.

POBIERZ poradnik dla prowadzących firmę w UK

Jak przygotować się na Brexit

 

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • BREXIT: 7 rzeczy, o których przedsiębiorcy powinni pamiętać w okresie przejściowym
  BREXIT: 7 rzeczy, o których przedsiębiorcy powinni pamiętać w okresie przejściowym
  Wielka Brytania znajduje się obecnie w okresie przejściowym po opuszczeniu Unii Europejskiej. W związku z tym, eksperci Admiral Tax raz jeszcze podsumowują to, o czym pamiętać powinni przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmy w Wielkiej Brytanii. Przedstawiamy listę obszarów, na które przedsiębiorcy prowadzący spółki limited powinni zwrócić uwagę podczas 11-miesięcznego okresu przejściowego. (więcej…)

  Wielka Brytania znajduje się obecnie w okresie przejściowym po opuszczeniu Unii Europejskiej. W związku z tym, eksperci Admiral Tax raz jeszcze podsumowują to, o czym...

  Czytaj dalej
 • BREXIT: jak umowa o wystąpieniu z Unii Europejskiej wpłynie na przyszłe stosunki handlowe i VAT?
  BREXIT: jak umowa o wystąpieniu z Unii Europejskiej wpłynie na przyszłe stosunki handlowe i VAT?
  Poniżej podsumowujemy najważniejsze fakty związane z Brexitem i wynikającymi z niego skutkami prawnymi dla przedsiębiorców posiadających spółki LTD zarejestrowane w Wielkiej Brytanii oraz europejskich podmiotów gospodarczych kooperujących ze brytyjskimi partnerami.  (więcej…)

  Poniżej podsumowujemy najważniejsze fakty związane z Brexitem i wynikającymi z niego skutkami prawnymi dla przedsiębiorców posiadających spółki LTD zarejestrowane w Wielkiej Brytanii oraz europejskich podmiotów...

  Czytaj dalej
 • Co zrobić w przypadku śmierci dyrektora Spółki LTD?
  Co zrobić w przypadku śmierci dyrektora Spółki LTD?
  Śmierć osoby zarządzającej firmą ma wprawdzie zupełnie inny wymiar niż w życiu prywatnym, ale jej konsekwencje mogą być dla biznesu bardzo poważne. Jak zatem przygotować Spółkę LTD na taką sytuację, szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z odejściem jej dyrektora? (więcej…)

  Śmierć osoby zarządzającej firmą ma wprawdzie zupełnie inny wymiar niż w życiu prywatnym, ale jej konsekwencje mogą być dla biznesu bardzo poważne. Jak zatem przygotować...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo