Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Wielka Brytania wydaje zalecenia dla przedsiębiorstw działających na terenie Unii Europejskiej oraz wycofuje możliwość wcześniejszej rejestracji VAT

Wielka Brytania wydaje zalecenia dla przedsiębiorstw działających na terenie Unii Europejskiej oraz wycofuje możliwość wcześniejszej rejestracji VAT

BrexitFirma w Wielkiej Brytanii

W czasie, gdy Zjednoczone Królestwo przygotowywało się do wyjścia z Unii Europejskiej 31 stycznia 2020 r., przedsiębiorstwa i Urząd Skarbowy i Podatkowy Wielkiej Brytanii (HMRC) zastanawiały się nad skutkami dla podatku pośredniego po Brexicie. Oto najważniejsze informacje.

Na początku Zjednoczone Królestwo wejdzie w okres wdrożenia (znany także jako „okres przejściowy”), w trakcie którego nie będą miały miejsca żadne zmiany podatku pośredniego. Zjednoczone Królestwo i Unia Europejska mają możliwość przedłużenia okresu wdrożenia, ale w tym celu do 30 czerwca należałoby zawnioskować o zgodę na takie przedłużenie, a następnie ją potwierdzić.

Jeżeli okres przejściowy nie zostałby wydłużony, Zjednoczone Królestwo wyjdzie spod parasola VAT i ceł Unii Europejskiej od północy 1 stycznia 2021 r.
W przeszłości, gdy zbliżały się kolejne terminy związane z Brexitem, HMRC wydał ułatwienia związane z VAT, które miały dotyczyć spółek w przypadku ziszczenia się scenariusza „twardego” Brexitu. Teraz jednak udogodnienia zostały anulowane, ale mogą zostać przywrócone, jeśli na horyzoncie znów pojawi się scenariusz bezumownego wyjścia.

Niniejszy tekst ma na celu podsumowanie ostatnich komunikatów dotyczących Brexitu wydanych przez HMRC w sprawie wspomnianych ułatwień.

ZOBACZ TAKŻE: Współpraca Krajowej Administracji Skarbowej z przedsiębiorcami nie wzbudza entuzjazmu polskich przedsiębiorców

VAT po wyjściu z Unii Europejskiej

Przypomnijmy, pod koniec stycznia 2020 r. HMRC rozpoczął komunikację z przedsiębiorstwami ze Zjednoczonego Królestwa będącymi zarejestrowanymi płatnikami VAT na temat układów handlowych po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE.

HMRC skierował pismo do spółek, które prowadzą handel z krajami Unii Europejskiej i/ lub pozostałej części świata. Pismo wyjaśnia kroki, które przedsiębiorstwa powinny podjąć, żeby przygotować się na zmiany celne po okresie przejściowym, w tym:

 • Złożenie wniosku o numer EORI (numer Wspólnotowego Systemu Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych, ang. Economic Operator Registration and Identification).
 • Ułatwienia dotyczące cła

Pismo potwierdza, że od 1 lutego 2020 r. Zjednoczone Królestwo nie będzie już członkiem Unii Europejskiej i wkroczy w okres wdrożenia, który potrwa do 31 grudnia 2020 r.

W tym czasie nie zostaną zmienione warunki prowadzenia handlu z krajami Unii Europejskiej ani pozostałymi, chyba że zmienią się zasady stosowane na obszarze całej Unii Europejskiej. To oznacza, że obecne zasady Unii Europejskiej dotyczące cła, podatku VAT i akcyzy będą obowiązywały w zakresie przepływu towarów do 1 stycznia 2021 r.

Pismo wyjaśnia także, że rejestracja i wykorzystanie uproszczonych procedur przejściowych (TSP, ang. Transitional Simplified Procedures) dla importu z Unii Europejskiej zostały obecnie zawieszone, ponieważ dalsze stosowanie istniejących zasad oznacza, że przedsiębiorstwa nie będą musiały korzystać z TSP pomiędzy lutym a grudniem 2020 r. Spółki, które zawnioskowały już o usługę, powinny zachować stosowną dokumentację. Dodatkowo odroczona płatność podatku VAT nie będzie możliwa w okresie wdrożenia.

ZOBACZ TAKŻE: Brexit: po 31 stycznia zmian dla przedsiębiorców nie będzie

Wcześniejsza rejestracja do podatku VAT

HMRC wycofał również zalecenia wydane we wrześniu 2019 r., które zezwoliły niektórym przedsiębiorstwom UE na wcześniejsze zawnioskowanie o rejestrację jako płatnik podatku VAT na terenie Zjednoczonego Królestwa.

Wcześniejsza rejestracja do VAT była możliwa w Zjednoczonym Królestwie dla spółek UE, które posiadały w Zjednoczonym Królestwie towary na mocy umowy call-off stock. Takie spółki nie potrzebują obecnie rejestracji do VAT w Zjednoczonym Królestwie, natomiast musiałyby ją mieć, gdyby ziścił się scenariusz bezumownego wyjścia. Po wejściu w życie Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej z 2020 r., HMRC wycofał zalecenie z Decyzji 700/1.

Być może wcześniejsza rejestracja do VAT będzie musiała zostać ponownie wprowadzona pod koniec 2020 r., jeśli „twardy” Brexit okaże się możliwy.

POBIERZ poradnik dla prowadzących firmę w UK

Jak przygotować się na Brexit

 

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Wielka Brytania wydaje zalecenia dla przedsiębiorstw działających na terenie Unii Europejskiej oraz wycofuje możliwość wcześniejszej rejestracji VAT
Tytuł
Wielka Brytania wydaje zalecenia dla przedsiębiorstw działających na terenie Unii Europejskiej oraz wycofuje możliwość wcześniejszej rejestracji VAT
Opis
W czasie, gdy Zjednoczone Królestwo przygotowywało się do wyjścia z Unii Europejskiej 31 stycznia 2020 r., przedsiębiorstwa i Urząd Skarbowy i Podatkowy Wielkiej Brytanii (HMRC) zastanawiały się nad skutkami dla podatku pośredniego po Brexicie. Oto najważniejsze informacje.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Zmiana rezydencji podatkowej
  Zmiana rezydencji podatkowej

  Zmiana rezydencji podatkowej jest dobrym sposobem na obniżenie wartości odprowadzanych podatków. W przypadku osób fizycznych, które mają i chcą utrzymać miejsce zamieszkania na terenie kraju, próba optymalizacji podatkowej w ten sposób pociąga za sobą szereg konsekwencji życiowych i zawodowych. 

  (więcej…)

  Zmiana rezydencji podatkowej jest dobrym sposobem na obniżenie wartości odprowadzanych podatków. W przypadku osób fizycznych, które mają i chcą utrzymać miejsce zamieszkania na terenie kraju,...

  Czytaj dalej
 • Ulga abolicyjna czy spółka limited dla marynarzy? Porównanie
  Ulga abolicyjna czy spółka limited dla marynarzy? Porównanie

  Na skutek zmian w ustawie o PIT, które weszły w życie w 2021 roku, marynarze, którzy chcą skorzystać z ulgi abolicyjnej, muszą wykazać, że wykonują pracę poza terytorium lądowym państwa. Dla wielu z nich taki przepis stał się impulsem… do założenia zagranicznej spółki limited. Jakie zalety niesie za sobą takie rozwiązanie? Czy warto z niego skorzystać? Podpowiadamy.

  (więcej…)

  Na skutek zmian w ustawie o PIT, które weszły w życie w 2021 roku, marynarze, którzy chcą skorzystać z ulgi abolicyjnej, muszą wykazać, że wykonują...

  Czytaj dalej
 • Admiral Tax i Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapraszają na spotkanie dotyczące emerytur i rent międzynarodowych
  Admiral Tax i Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapraszają na spotkanie dotyczące emerytur i rent międzynarodowych

  W ZUS ruszyły e-wizyty w zakresie emerytur i rent międzynarodowych. Admiral Tax ma przyjemność poinformować o wirtualnych spotkaniach i zachęcić do zapisów na swoich stronach. 

  (więcej…)

  W ZUS ruszyły e-wizyty w zakresie emerytur i rent międzynarodowych. Admiral Tax ma przyjemność poinformować o wirtualnych spotkaniach i zachęcić do zapisów na swoich stronach. ...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY