
Ostatnia aktualizacja 12 stycznia, 2023 o 09:21 am.
Wszystko wskazuje na to, że już niebawem polscy przedsiębiorcy będą musieli dokumetować większość krajowych transakcji przy pomocy zdecydowanie bardziej rozbudowanych faktur niż dziś. Czym są faktury ustrukturyzowane, kto i od kiedy będzie musiał wystawiać dokumenty na nowych zasadach? Sprawdźmy.
Jak wskazują informacje dostępne na stronie Ministerstwa Finansów, od 1 stycznia 2022 r. podatnicy mogą wystawiać faktury ustrukturyzowane (e-faktury) z wykorzystaniem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Powstanie KSeF-u jest kolejnym krokiem na drodze do uszczelnienia polskiego systemu podatkowego i zapobiegania wyłudzeniom podatku VAT.
Czy faktury ustrukturyzowane będą znacznie się różnić od tych, które obecnie wystawiają przedsiębiorcy: elektronicznych lub papierowych dokumentów? Zdecydowanie tak.
Oto najważniejsze różnice:
Obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych obejmie:
Ważne: obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych nie będzie dotyczył transakcji, których wartość nie przekroczy kwoty 450 zł i będzie udokumentowana paragonem z kasy fiskalnej.
Wystawienie faktury ustrukturyzowanej będzie możliwe poprzez bezpłatne narzędzie udostępnione przez Ministerstwo Finansów lub przy pomocy komercyjnych programów do wystawiania faktur (oczywiście przystosowanych do nowych zasad fakturowania).
Zgodnie z aktualnym stanem rzeczy do końca 2023 roku wystawianie e-faktur będzie dobrowolne. Obligatoryjne stanie się od 1 stycznia 2024 roku. Eksperci radzą jednak, aby nie pozostawiać zmiany systemu fakturowania na ostatnią chwilę. Jak pokazały obserwacje próbnego systemu, udostępnionego przedsiębiorcom przez Ministerstwo Finansów wdrożenie faktur ustrukturyzowanych może nieść za sobą sporo praktycznych kłopotów, którym ciężko zapobiec w teorii, bez praktycznego wdrożenia nowego systemu.
Czy przedsiębiorcy, którzy sprzedają produkty lub usługi za granicę, także staną przed obowiązkiem wystawiania faktur w nowym systemie? Na szczęście nie. System faktur ustrukturyzowanych nie będzie obejmował transakcji z zagranicą. Jeśli posiadasz udziały w zagranicznej spółce i świadczysz dla niej jakiekolwiek usługi lub realizujesz transakcje handlowe z zagranicznymi podmiotami, nie będziesz musiał wystawiać dokumentów w nowym systemie.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią księgową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm do Anglii. Nasze korzenie na rynku brytyjskim sięgają lat 90-tych.
Oprócz działalności księgowej zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, zakładaniem bezpiecznych kont poza granicami Polski oraz sprzedażą gotowych spółek na terenie całego świata.
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX
45 Dawson Street
Dublin 2, D02VP62
Wadowicka 8A,
30-415 Kraków
AT UK Consulting Limited company registered in England with registration number 10758769 and registered address 160 Kemp House City Road, London, United Kingdom, EC1V 2NX.