Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Jak wypłacać pieniądze ze spółki LTD nie płacąc podatku? Księgowość spółki Limited

Jak wypłacać pieniądze ze spółki LTD nie płacąc podatku? Księgowość spółki Limited

Firma w UK i Irlandii

Prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii jest proste i przejrzyste, głównie dzięki przyjaznemu systemowi podatkowemu i niewielkiej biurokracji. Wielka Brytania oferuje przedsiębiorcom szereg ulg podatkowych i zwolnień, przez co prowadzenie biznesu jest dużo bardziej opłacalne. Specjaliści Admiral Tax zdradzają jak prowadzić księgowość w spółce Limited i wypłacać pieniądze ze spółki LTD nie płacąc żadnego podatku.

Pensja dyrektorska

Każdemu pracownikowi spółki Limited przysługuje 11 500 funtów (około 54 tysiące złotych) kwoty wolnej od podatku. Kwota ta jest sukcesywnie podnoszona – od 18 kwietnia 2018 kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii wzrośnie do 11 850 funtów (około 56 000 złotych). Podobnie ma się sprawa z wynagrodzeniem dyrektora spółki Limited. Jeżeli roczne wynagrodzenie nie przekroczy 11 500 GBP, to Dyrektor nie zapłaci żadnego podatku z tego tytułu. Należy pamiętać, że spółka musi zostać zarejestrowana w HMRC jako pracodawca w systemie PAYE (Pay As You Earn), nawet jeśli jedynym jej pracownikiem będzie dyrektor spółki. Po przekroczeniu progu 8160 GBP przychodu rocznie dyrektor będzie zobowiązany do odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne.

Dla rocznego wynagrodzenia w kwocie 11 500 funtów miesięczna kwota składek na ubezpieczenie społeczne wynosi już po przeliczeniu na złotówki 180 złotych! To zdecydowanie mniej niż wynosi preferencyjna składka ZUS w Polsce. Gdy nasze roczne przychody będą przekraczać próg 5580 funtów rocznie (kwota LEL) przez min. 10 lat – nabywamy prawo do brytyjskiej emerytury, której wysokość w tej chwili to około 3000 złotych. Ustalając wysokość wynagrodzenia dyrektora poniżej kwoty 680 funtów nie ponosimy kosztów z tytułu ubezpieczenia społecznego, ale korzystamy ze wszelkich korzyści – tak długo jak nasz roczny przychód znajduje się ponad poziomem Lower Earning Limit. Warto wziąć to pod uwagę ustalając wysokość swojego miesięcznego wynagrodzenia.

Zwrot kosztów delegacji

Brytyjski Urząd Skarbowy (HMRC) pozwala spółce Limited odliczać koszty poniesione w związku z biznesowymi podróżami. Aby podróż mogła zostać uznana za służbową muszą zostać spełnione następujące warunki:

 • miejsce delegacji nie jest krajem zamieszkania Dyrektora/pracownika (wliczając w to także Wielką Brytanię)
 • celem wyjazdu są kwestie biznesowe (np. konferencja branżowa, spotkanie z klientem itp.)
 • delegacja jest tymczasowa i nie trwa dłużej niż 2 lata

Zwrot kosztów rozliczany jest ryczałtem. Obowiązujące stawki od 2019 roku

Spółka może wypłacić Dyrektorowi/pracownikowi maksymalnie wysokość kwoty uwzględnionej w zryczałtowanych stawkach dla danego kraju. Nie jest konieczne dokumentowanie wydatków za posiłki czy zakwaterowanie rachunkami czy fakturami. Dodatkowymi kosztami są koszty transportu.

Kilometrówka

Jeżeli Dyrektor wykorzystuje prywatny samochód w celach służbowych ma prawo odliczyć koszty z tytułu przebytych kilometrów. Rozliczenie odbywa się na zasadzie ryczałtu wg stawek:

 • pierwsze 10 000 mil w roku podatkowym  = zwrot 0,45 funtów za każdy kilometr.
 • każda kolejna mila ponad 10 000 mil = zwrot 0,25 funtów za każdy kilometr.

Klienci Admiral Tax otrzymują bezpłatnie formularz, który służy do dokumentowania podróży. Jest on w pełni akceptowany przez brytyjski HMRC.

Przykład:

Dyrektor spółki w ciągu roku przebył 10 000 mil w celach służbowych wykorzystując swój prywatny samochód. Spółka może wypłacić 0,45 x 10 000 = 4500 funtów (około 21 500 złotych) z tytułu poniesionych kosztów bez żadnego podatku.

Pożyczka dyrektorska

Jeżeli Dyrektor spółki chce w danym roku podatkowym wypłacić większą kwotę ze spółki niż wynika z tytułu wynagrodzenia, dywidendy czy zwrotów za delegację i kilometrówkę, to może skorzystać z pożyczki od spółki. Pożyczka do 10 000 funtów nie jest opodatkowana. Dyrektor musi dokonać jej zwrotu do 9 miesięcy od zakończenia roku podatkowego spółki – w innym wypadku spółka będzie zmuszona do zapłaty podatku, podobnie tyczy się Dyrektora.

Dywidendy

Jeżeli spółka w danym roku podatkowym osiągnęła zysk po uwzględnieniu wszystkich kosztów i przedstawionych wyżej metod wypłaty środków, to każdy z udziałowców może wypłacić dywidendę.  Wypłata dywidendy ma miejsce po opłaceniu podatku korporacyjnego CIT (aktualnie 19% w Wielkiej Brytanii). Wypłata dywidendy do kwoty 5000 funtów zwolniona jest z opodatkowania. Dywidendy powyżej tej kwoty będą opodatkowane od 7,5% do nawet 38,1%. Warto odpowiednio wcześniej dokonać odpowiedniego planowania podatkowego, by nie wpaść w najwyższy próg opodatkowania dywidendy.

Więcej informacji na temat brytyjskiej spółki limited znajdziesz w darmowym poradniku Admiral Tax – dostępnym tutaj.

Księgowość spółki Limited – skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Dział księgowy Admiral Tax złożony jest z niezwykle doświadczonych księgowych oraz certyfikowanych doradców podatkowych. Dzięki temu proponowane rozwiązania pozwalają klientom Admiral Tax w pełni legalnie zaoszczędzić dziesiątki tysięcy złotych. Powierz swoją księgowość prawdziwym specjalistom z ponad 10-letnim doświadczeniem w prowadzeniu księgowości spółek Limited.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia spółki Wielkiej Brytanii i możliwych form wypłacania zysku bez opodatkowania – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Jak wypłacać pieniądze ze spółki LTD nie płacąc podatku? Księgowość spółki Limited
Tytuł
Jak wypłacać pieniądze ze spółki LTD nie płacąc podatku? Księgowość spółki Limited
Opis
Prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii jest proste i przejrzyste, głównie dzięki przyjaznemu systemowi podatkowemu i niewielkiej biurokracji. Wielka Brytania oferuje przedsiębiorcom szereg ulg podatkowych i zwolnień, przez co prowadzenie biznesu jest dużo bardziej opłacalne.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo