
Ostatnia aktualizacja 12 stycznia, 2023 o 10:07 am.
Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce bardzo często z różnych powodów zakładają brytyjską spółkę LTD, jednocześnie nie zawieszając lub nie zamykając działalności w Polsce. Poniżej wyjaśniamy kiedy pozostawienie jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce i prowadzenie jednocześnie spółki limited w Wielkiej Brytanii czy innym kraju, w tym przykładowo także w Irlandii lub na Cyprze, nie jest dobrym rozwiązaniem i dlaczego.
Powodów dla których przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w Polsce zakładają spółkę limited w Anglii, Irlandii czy też na Cyprze jest wiele. Część przedsiębiorców chce wejść na lokalny rynek ze swoim produktem lub usługą, część uniknąć wysokiego polskiego ZUS, część zamierza szukać zagranicznych inwestorów lub dywersyfikować biznes. Wiele osób decyduje się na korzystanie z zalet spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ale nie chce zakładać polskiej spółki z o.o. lub woli ograniczyć do minimum formalności związane z prowadzeniem firmy. Są również tacy, którzy planują fakturować swoją działalność gospodarczą poprzez spółkę limited, obniżając w ten sposób zyski, a co za tym idzie podatek płacony z działalności.
Brytyjska spółka LTD (także irlandzka czy cypryjska), zwana także spółką limited, jest na tyle prosta do założenia i bezproblemowa w prowadzeniu, że często jest przez właścicieli traktowana jak działalność gospodarcza. Tymczasem spółka ma własną osobowość prawną, z czym wiąże się szereg istotnych zagadnień, takich jak choćby odrębność finansów spółki od finansów jej właściciela, brak odpowiedzialności majątkowej właściciela za zobowiązania spółki czy też osobna rezydencja podatkowa.
Prowadząc polską działalność gospodarczą i jednocześnie spółkę LTD w innym kraju trzeba pamiętać o kilku aspektach. Forma taka jest korzystna wówczas, gdy przedsiębiorca zamierza sprzedawać towary lub usługi na lokalnym rynku np. w Wielkiej Brytanii i jednocześnie w Polsce. Wówczas brytyjska spółka może obsługiwać rynek brytyjski, a jednoosobowa działalność gospodarcza – polski. Także dzięki zagranicznej spółce przedsiębiorca będzie miał lepszy dostęp do lokalnych usług, banków, pożyczek czy inwestorów. Lokalnie zarejestrowana firma ma również zazwyczaj większą wiarygodność w oczach klientów i kontrahentów. Również z punktu widzenia dalszego rozwoju biznesu, korzystne może być wydzielenie części firmy w postaci spółki ltd, do której z czasem mogą dochodzić udziałowcy i w której można sprzedawać udziały, a jednocześnie pozostawienie pozostałej części firmy w formie JDG.
Prowadząc JDG przedsiębiorca jest zobowiązany do płacenia składek ZUS. Teoretycznie, jeśli zatrudni się we własnej spółce ltd jako pracownik i będzie odprowadzał składki w Wielkiej Brytanii, można wyrejestrować się z ZUS, gdyż zgodnie z koordynacją systemu świadczeń w Unii Europejskiej (koordynacja obowiązuje także Wielką Brytanię po Brexit zgodnie z ustaloną umową), składki mogą być opłacane tylko w jednym kraju w tym samym czasie, a umowa o pracę ma przewagę nad składkami osoby samozatrudnionej. Jednak w praktyce ZUS domaga się składek w takiej sytuacji lub zamknięcia JDG, jeśli składek nie chce się płacić. Z tego powodu otwieranie spółki ltd za granicą, aby móc posiadać działalność jednoosobową w Polsce i nie płacić ZUS, nie jest dobrym wariantem. W takich sytuacjach (kiedy ZUS nie będzie płacony) zawsze zaleca się zamknąć JDG lub zawiesić.
Ponieważ spółka LTD ma własną osobowość prawną i jest odrębnym bytem, wspólnik tej spółki, czyli właściciel może świadczyć usługi na jej rzecz i ją za to fakturować. Spółka może wykonywać również usługi na rzecz udziałowca i wystawiać za to faktury. Ważne w takiej sytuacji jest to, że spółka LTD i jednoosobowa działalność gospodarcza jej udziałowca są traktowane jak podmioty powiązane, a więc w przypadku wzajemnego świadczenia usług należy przestrzegać zasad dotyczących podmiotów powiązanych tj.:
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią księgową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm do Anglii. Nasze korzenie na rynku brytyjskim sięgają lat 90-tych.
Oprócz działalności księgowej zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, zakładaniem bezpiecznych kont poza granicami Polski oraz sprzedażą gotowych spółek na terenie całego świata.
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX
45 Dawson Street
Dublin 2, D02VP62
Wadowicka 8A,
30-415 Kraków
AT UK Consulting Limited company registered in England with registration number 10758769 and registered address 160 Kemp House City Road, London, United Kingdom, EC1V 2NX.