Ostatnia aktualizacja 11 czerwca, 2024 o 05:21 am.
Na skutek pandemii COVID-19 praca zdalna stała się popularniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Ogromne benefity z takiego systemu wykonywania obowiązków dostrzegają nie tylko pracodawcy, ale również pracownicy. Sprawdźmy, na jakich zasadach można obecnie wykonywać pracę zdalną dla firmy w Anglii.
Po pandemii COVID-19 w marcu 2020 roku, liczba osób pracujących z domu w Wielkiej Brytanii dramatycznie wzrosła. To nie jest niespodzianka. Trudno się dziwić. Model pracy z domu wymusiły bowiem trudne warunki, często wręcz uniemożliwiające pracę w biurze. Jak pokazują badania, pięćdziesięciu największych brytyjskich pracodawców stwierdziło, że nie planuje powrotu wszystkich pracowników do biura w pełnym wymiarze godzin w najbliższej przyszłości, a aż 78% osób, które pracowały z domu, stwierdziło, że możliwość pracy z domu dała im lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.
Brytyjscy pracodawcy zatrudniają do pracy zdalnej nie tylko mieszkańców wysp, ale także przedstawicieli innych nacji. Bardzo wiele ofert pracy na dzień dobry wskazuje na dowolność miejsca, z którego praca będzie wykonywana. Dla wielu Polaków możliwość otrzymywania wynagrodzenia w funtach z pewnością będzie dodatkowym argumentem, aby poszukiwać zatrudnienia w Wielkiej Brytanii. Zwłaszcza że przy zdalnej opcji mogą wykonywać obowiązki w dowolnym miejscu na świecie. Nie bez znaczenia jest także fakt zdobywania doświadczenia w brytyjskiej firmie i międzynarodowym teamie. Warto przy tym pamiętać, że każdy polski rezydent podatkowy podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. W praktyce oznacza to, że ma obowiązek rozliczenia podatku w Polsce od każdego dochodu – uzyskanego zarówno w kraju, jak i za granicą. To nie oznacza jednak, że zapłaci podwójnie podatek od dochodów z zagranicy i że praca za granicą w takich przypadkach jest nieopłacalna – wyjaśnimy to poniżej.
W Wielkiej Brytanii jedyną istniejącą umową pomiędzy pracodawcą a pracownikiem jest umowa o pracę. W prawie brytyjskim nie funkcjonuje ani umowa o dzieło, ani umowa zlecenia. Aby zatrudnić pracownika zdalnego na umowę o pracę, pracodawca brytyjski musiałby zrezygnować z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne oraz podatku i przenieść ten obowiązek na pracownika, który opłacałby oba te zobowiązania w Polsce. Jest to dość problematyczne dla obu stron, dlatego większość ofert pracy dla pracowników zdalnych zakłada układ B2B. Oznacza to, że firma oczekuje od pracownika wystawiania faktur za swoją pracę, a praca ma bardziej charakter stałego zlecenia i współpracy pomiędzy firmami. Jeśli osoba posiada już działalność i może wystawić fakturę, współpraca może zacząć się natychmiast. W innym przypadku należy najpierw zarejestrować działalność. Działalność można zarejestrować w dowolnym kraju, jednak należy mieć na uwadze, że jednoosobową działalność gospodarczą można prowadzić jedynie w kraju zamieszkania. Jeśli więc osoba w celu zatrudnienia się w brytyjskiej firmie, chciałaby założyć działalność w Wielkiej Brytanii, musi to być spółka limited, czyli odpowiednik polskiej spółki z o.o. Ze spółką limited wiąże się mniej formalności niż z jej polskim odpowiednikiem i może ona być z powodzeniem założona przez jedną osobę, przez co jest najczęściej wybieraną formą działalności na Wyspach.
Brexit wyznaczył koniec swobodnego przepływu pracowników z UE do UK. Oznacza to, że osoby chcące podjąć pracę na Wyspach, muszą posiadać wizę. Obowiązek ten nie dotyczy jednak osób pracujących z terenu innego kraju. Jeśli więc praca jest wykonywania zdalnie przez osobę nieprzebywającą w UK, wiza nie jest konieczna.
Po zmianach podatkowych i po zmianie metody wyliczania podatku z progresji na metodę proporcjonalnego odliczania (metoda ta polega na tym, że dochód osiągany w UK zależy opodatkować w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony na wyspach) bardzo dużo osób mylnie podchodzi do zatrudnienia w UK. Dlaczego? Ogrom Polaków wychodzi bowiem z założenia, że nowe przepisy znacząco utrudniły pracę dla brytyjskich pracodawców, przekładając się na odczuwalnie niższe dla portfela wynagrodzenie, a samo zatrudnienie w UK stało się nieopłacalne Czy tak rzeczywiście jest? Na szczęście nie. Zmiana formy wyliczenia podatku wymusiła jedynie na Polakach konieczność złożenia rozliczenie PIT w Polsce i odprowadzenia podatku. Przed wspomnianymi wyżej zmianami przy stosowaniu metody wyłączenia z progresją, jeśli polski rezydent nie miał innego źródła dochodu z Polski, nie musiał składać rozliczenia PIT. Obecnie złożenie dokumentu jest niezbędne nawet w sytuacji, jeśli podatnik pracuje wyłącznie dla brytyjskiego pracodawcy i nie posiada dochodów z innego tytułu w Polsce.
Zmiana metody wyliczania podatku z progresji na proporcję nie odbije się znacząco na portfelach Polaków, co między innymi zapewniła wyższa kwota wolna od podatku w Polsce i wciąż korzystniejsze warunki zatrudnienia w Wielkiej Brytanii. Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł na rok. Powyżej tej kwoty do kwoty 120 00 zł należy uiścić podatek w wysokości 12%. Jest to dodatkowa danina, której wcześniej rezydenci Polski, pracujący dla firm brytyjskich nie musieli płacić. Jednak w praktyce, praca dla brytyjskiej firmy, nadal jest korzystniejsza finansowo niż praca za to samo wynagrodzenie w Polsce. Również praca dla własnej firmy ltd założone w Wielkiej Brytanii, jest bardziej opłacalna niż prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce.
Polak pracujący na umowę o pracę dla firmy w Wielkiej Brytanii i zarabiający — dla przykładu 100 000 PLN rocznie zapłaci w Polsce 8400 PLN z możliwością odliczenia podatku zapłaconego w UK, czyli 6596 PLN (1237,65 GBP podatku w UK). Sumaryczna dopłata wyniesie więc 1804 PLN.
Także w dalszym ciągu zatrudnianie w UK oraz prowadzenie firmy w UK pozostają korzystniejsze niż zatrudnienie w Polsce.
Ważne: HMRC przekazuje do urzędu skarbowego informacje o dochodach, które na terenie UK uzyskali polscy rezydencji. Wypełniając deklarację PIT, warto więc trzymać się ściśle zgodnych z prawdą kwot. Jakakolwiek nieścisłość może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami ze strony organów podatkowych.
W przypadku wyższych dochodów, kiedy podatnik wchodzi na wyższą stawkę podatkową, warto rozważyć założenie własnej działalności. Pozwoli to zoptymalizować finanse i wygenerować wyższe zyski. W zależności od profilu firmy i rodzaju wykonywanej działalności może być to np. Cypr, Czechy czy amerykański stan Delaware. Zwłaszcza w przypadku tego ostatniego udziałowcy spółek (po spełnieniu określonych wymogów) mogą całkowicie uniknąć płatności podatku dochodowego.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 7
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2023 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.