Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

System podatkowy w Irlandii

System podatkowy w Irlandii

Firma w UK i Irlandii

Irlandia stawiana jest od lat przez polskich polityków za wzór. System podatkowy w Irlandii cechują niskie podatki oraz duża przejrzystość. Wysoka kwota wolna od podatku i dwa progi podatkowe dla osób fizycznych oraz jeden z najniższych podatków korporacyjnych w Europie – irlandzki system podatkowy jest jednym z najatrakcyjniejszych w Europie.

Podatki w Irlandii – wysoka kwota wolna od podatku i stawki podatku dla osób fizycznych (PIT)

Rok podatkowy w Irlandii pokrywa się z rokiem kalendarzowym (rozpoczęcie 1 stycznia, zakończenie 31 grudnia). System podatkowy w Irlandii przewiduje dwa progi podatkowe – pierwszy w wysokości 20-proc. dla dochodów do 34 550 euro oraz 40-proc. powyżej tej kwoty. Podatek dochodowy dla osób fizycznych obliczany jest progresywnie. Jeżeli w danym roku podatkowym, dochód podatnika przekroczył jeden próg podatkowy, to wtedy nadwyżka dochodu, która znalazła się nad wartością progu, podlega opodatkowaniu w wyższej stawce podatkowej.

Irlandzki system podatkowy dla osób fizycznych gwarantuje dużą ilość zwolnień podatkowych i ulg. Tax Credit, to ulga podatkowa, dzięki której podatnicy w Irlandii mogą obniżyć swój podatek dochodowy. Osoba fizyczna, która jest singlem otrzymuje 1650 euro Tax Credit. Dodatkowo, jeśli czerpie dochody z tytułu umowy o pracę – otrzymuje kolejne 1650 euro Tax Credit, czyli może obniżyć należny podatek dochodowy o €3300. Dzięki temu efektywna kwota wolna od podatku w Irlandii w 2018 roku wynosi 16 500 euro (około 70 500 złotych), co plasuje ten kraj na 3-cim miejscu wśród państw Unii Europejskiej. Dla porównania kwota wolna od podatku w Polsce wynosi aktualnie (za rok podatkowy 2017)  8000 złotych, ale też w takiej wysokości jest dostępna jedynie dla ludzi najsłabiej zarabiających, czyli dla osób otrzymujących pensję minimalną i zatrudnionych na max. 1/3 etatu.

 

 

Dostępne zwolnienia podatkowe oraz ich wysokość przedstawiona jest poniżej. Wybrane ulgi podatkowe się sumują.

Ulgi podatkowe Irlandia
Źródło: www.citizensinformation.ie

Podatek od osób prawnych (CIT) – spółka w Irlandii

Łatwość prowadzenia biznesu i niezwykle korzystne stawki podatkowe przyciągają do Irlandii firmy z całego świata. To właśnie w Irlandii swoje siedziby ma wiele innowacyjnych firm o zasięgu globalnym – jak Google, Facebook czy Apple. Raport Forbes 2011 “Best countries for business” umieścił Irlandię na 1 miejscu w Europie i 4 miejscu na świecie pod względem łatwości prowadzenia biznesu. Najniższa stawka podatku dochodowego od osób prawnych w Europie (12,5% CIT) czyni z Irlandii idealne miejsce do prowadzenia firmy. Spółka limited jest najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności przez przedsiębiorców w Irlandii.

Spółka limited w Irlandii

Do założenia spółki limited w Irlandii wystarczy jeden udziałowiec, który jest obywatelem kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (do którego należy również Polska), a nie-rezydenci mogą nawet skorzystać z uproszczonych metod rejestracji. Spółka musi jednak posiadać tzw. Sekretarza, który odpowiada przed irlandzkim urzędem za sprawy finansowe i za terminowe rozliczenia spółki. Sekretarzem również może być biuro księgowego spółki. Zaletą rejestracji spółki w Irlandii jest niewielka kwota wymaganego kapitału zakładowego. Minimalny kapitał zakładowy spółki wynosi 250 euro i jest on deklarowany (nie ma konieczności wnoszenia kapitału do spółki w momencie rejestracji firmy).

Wysoka kwota wolna od podatku (około 70 500 złotych) to kolejny powód dla którego Irlandia cieszy się taką popularnością wśród przedsiębiorców. Dochody udziałowca spółki i pracowników do tego poziomu są zwolnione z podatku dochodowego.

Firma w Irlandii – działalność w Polsce?

Spółka zarejestrowana w Irlandii może prowadzić działalność w każdym innym kraju Unii Europejskiej, w tym także w Polsce. Podatek dochodowy od dochodów zarówno z Irlandii jak i z zagranicy odprowadzany jest w Irlandii, tam gdzie firma ma siedzibę i skąd prowadzi działalność. Rezydencja podatkowa spółki zależy, bowiem od miejsca jej siedziby, a nie rezydencji jej dyrektorów i właścicieli. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Admiral Tax

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat założenia spółki w Irlandii, to zachęcamy do skorzystania z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

4.5
02
Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • PIT dla młodych będzie kolejnym obciążeniem dla przedsiębiorców?
  PIT dla młodych będzie kolejnym obciążeniem dla przedsiębiorców?

  Już 1 sierpnia młodzi Polacy, którzy nie ukończyli 26. roku życia, nie będą zobowiązani do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Można by się jednak zastanowić, czy ta ulga dla młodych nie odbije się wkrótce czkawką przedsiębiorcom, którzy fakt ich zatrudniania będą być może musieli raportować Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. (więcej…)

  Już 1 sierpnia młodzi Polacy, którzy nie ukończyli 26. roku życia, nie będą zobowiązani do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Można by się jednak...

  Czytaj dalej
 • W Polsce planowane jest zniesienie 30-krotności składek na ZUS. Kto straci?
  W Polsce planowane jest zniesienie 30-krotności składek na ZUS. Kto straci?

  Rząd stara się przeforsować nowelizację Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jej głównym założeniem jest zniesienie obowiązującego limitu i odprowadzenie składek od całości dochodu. Pomysłu broni wyłącznie Ministerstwo Finansów, a sam projekt budzi poważne wątpliwości nie tylko pracodawców. (więcej…)

  Rząd stara się przeforsować nowelizację Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jej głównym założeniem jest zniesienie obowiązującego limitu i odprowadzenie składek od całości dochodu. Pomysłu broni...

  Czytaj dalej
 • Biała lista podatników VAT wkrótce w Polsce: kto doniesie na kontrahenta?
  Biała lista podatników VAT wkrótce w Polsce: kto doniesie na kontrahenta?

  Już 1 września 2019 roku w Polsce ma zostać udostępniony wykaz podatników, prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Biała lista – “white list” – będzie zawierać newralgiczne informacje o historii podatkowej, momencie rejestracji i ewentualnego wykreślenia lub przywrócenia do roli podatnika VAT, a nawet numer rachunku rozliczeniowego. Decyzja o stworzeniu białej listy wzbudza spore kontrowersje i wątpliwości. Co zmieni w prawie podatkowym i o czym powinni wiedzieć podatnicy, chcąc uniknąć komplikacji, wynikających z obowiązywania nowego wykazu? (więcej…)

  Już 1 września 2019 roku w Polsce ma zostać udostępniony wykaz podatników, prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Biała lista – “white list” – będzie...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze
testowo