Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

System podatkowy w Irlandii

System podatkowy w Irlandii

Firma w UK i Irlandii

Irlandia stawiana jest od lat przez polskich polityków za wzór. System podatkowy w Irlandii cechują niskie podatki oraz duża przejrzystość. Wysoka kwota wolna od podatku i dwa progi podatkowe dla osób fizycznych oraz jeden z najniższych podatków korporacyjnych w Europie – irlandzki system podatkowy jest jednym z najatrakcyjniejszych w Europie.

Podatki w Irlandii – wysoka kwota wolna od podatku i stawki podatku dla osób fizycznych (PIT)

Rok podatkowy w Irlandii pokrywa się z rokiem kalendarzowym (rozpoczęcie 1 stycznia, zakończenie 31 grudnia). System podatkowy w Irlandii przewiduje dwa progi podatkowe – pierwszy w wysokości 20-proc. dla dochodów do 34 550 euro oraz 40-proc. powyżej tej kwoty. Podatek dochodowy dla osób fizycznych obliczany jest progresywnie. Jeżeli w danym roku podatkowym, dochód podatnika przekroczył jeden próg podatkowy, to wtedy nadwyżka dochodu, która znalazła się nad wartością progu, podlega opodatkowaniu w wyższej stawce podatkowej.

Irlandzki system podatkowy dla osób fizycznych gwarantuje dużą ilość zwolnień podatkowych i ulg. Tax Credit, to ulga podatkowa, dzięki której podatnicy w Irlandii mogą obniżyć swój podatek dochodowy. Osoba fizyczna, która jest singlem otrzymuje 1650 euro Tax Credit. Dodatkowo, jeśli czerpie dochody z tytułu umowy o pracę – otrzymuje kolejne 1650 euro Tax Credit, czyli może obniżyć należny podatek dochodowy o €3300. Dzięki temu efektywna kwota wolna od podatku w Irlandii w 2018 roku wynosi 16 500 euro (około 70 500 złotych), co plasuje ten kraj na 3-cim miejscu wśród państw Unii Europejskiej. Dla porównania kwota wolna od podatku w Polsce wynosi aktualnie (za rok podatkowy 2017)  8000 złotych, ale też w takiej wysokości jest dostępna jedynie dla ludzi najsłabiej zarabiających, czyli dla osób otrzymujących pensję minimalną i zatrudnionych na max. 1/3 etatu.

 

 

Dostępne zwolnienia podatkowe oraz ich wysokość przedstawiona jest poniżej. Wybrane ulgi podatkowe się sumują.

Ulgi podatkowe Irlandia
Źródło: www.citizensinformation.ie

Podatek od osób prawnych (CIT) – spółka w Irlandii

Łatwość prowadzenia biznesu i niezwykle korzystne stawki podatkowe przyciągają do Irlandii firmy z całego świata. To właśnie w Irlandii swoje siedziby ma wiele innowacyjnych firm o zasięgu globalnym – jak Google, Facebook czy Apple. Raport Forbes 2011 “Best countries for business” umieścił Irlandię na 1 miejscu w Europie i 4 miejscu na świecie pod względem łatwości prowadzenia biznesu. Najniższa stawka podatku dochodowego od osób prawnych w Europie (12,5% CIT) czyni z Irlandii idealne miejsce do prowadzenia firmy. Spółka limited jest najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności przez przedsiębiorców w Irlandii.

Spółka limited w Irlandii

Do założenia spółki limited w Irlandii wystarczy jeden udziałowiec, który jest obywatelem kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (do którego należy również Polska), a nie-rezydenci mogą nawet skorzystać z uproszczonych metod rejestracji. Spółka musi jednak posiadać tzw. Sekretarza, który odpowiada przed irlandzkim urzędem za sprawy finansowe i za terminowe rozliczenia spółki. Sekretarzem również może być biuro księgowego spółki. Zaletą rejestracji spółki w Irlandii jest niewielka kwota wymaganego kapitału zakładowego. Minimalny kapitał zakładowy spółki wynosi 250 euro i jest on deklarowany (nie ma konieczności wnoszenia kapitału do spółki w momencie rejestracji firmy).

Wysoka kwota wolna od podatku (około 70 500 złotych) to kolejny powód dla którego Irlandia cieszy się taką popularnością wśród przedsiębiorców. Dochody udziałowca spółki i pracowników do tego poziomu są zwolnione z podatku dochodowego.

Firma w Irlandii – działalność w Polsce?

Spółka zarejestrowana w Irlandii może prowadzić działalność w każdym innym kraju Unii Europejskiej, w tym także w Polsce. Podatek dochodowy od dochodów zarówno z Irlandii jak i z zagranicy odprowadzany jest w Irlandii, tam gdzie firma ma siedzibę i skąd prowadzi działalność. Rezydencja podatkowa spółki zależy, bowiem od miejsca jej siedziby, a nie rezydencji jej dyrektorów i właścicieli. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Admiral Tax

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat założenia spółki w Irlandii, to zachęcamy do skorzystania z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

System podatkowy w Irlandii
5 (100%) 1 oceniający
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Składki na ZUS w 2019 r. wzrosły o blisko 100 zł
  Składki na ZUS w 2019 r. wzrosły o blisko 100 zł

  Tak źle nie było od 6 lat – w 2019 r. składki na pełny ZUS wyniosą przedsiębiorców o blisko 100 zł więcej, niż w 2018 r. Marnym pocieszeniem dla polskich przedsiębiorców w tym wypadku będzie fakt, że wyższy ZUS jest konsekwencją polepszającej się sytuacji polskiej gospodarki i znacznego, prognozowanego wzrostu wynagrodzeń na 2019 r.

  W 2019 r. prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrośnie do 4765 zł, czyli, w porównaniu do 2018 r., w którym wynosiło ono 4443 zł, aż o 322 zł. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne (stanowiąca 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), wyniesie zatem 2859.

   

  >> Więcej przeczytasz na MamBiznes.news <<

   

  Tak źle nie było od 6 lat – w 2019 r. składki na pełny ZUS wyniosą przedsiębiorców o blisko 100 zł więcej, niż w 2018...

  Czytaj dalej
 • Programiści i specjaliści IT wybierają Londyn. Nawet, jeśli pracują z Polski
  Programiści i specjaliści IT wybierają Londyn. Nawet, jeśli pracują z Polski

  Według danych z 2018 roku zebranych przez LinkedIn i Stack Overflow, Londyn nadal jest ważnym centrum dla specjalistów IT spoza Wielkiej Brytanii. Wśród specjalistów od technologii znaczna część to osoby działające jako freelancerzy i posiadające zarejestrowaną firmę. Rosnącą grupą pod względem narodowości są Polacy. (więcej…)

  Według danych z 2018 roku zebranych przez LinkedIn i Stack Overflow, Londyn nadal jest ważnym centrum dla specjalistów IT spoza Wielkiej Brytanii. Wśród specjalistów od...

  Czytaj dalej
 • Mały ZUS – ustawa, która rozbudziła nadzieje
  Mały ZUS – ustawa, która rozbudziła nadzieje

  Niejeden przedsiębiorca w Polsce z zapowiedzią wprowadzenia tzw. małego ZUS-u wiązał niemałe nadzieje na zmniejszenie swoich obciążeń. Niestety, niecałe dwa miesiące od wejścia w życie ustawy z 20 lipca 2018 r. wiemy już, że z ulg nie skorzysta cała rzesza mikro przedsiębiorców. (więcej…)

  Niejeden przedsiębiorca w Polsce z zapowiedzią wprowadzenia tzw. małego ZUS-u wiązał niemałe nadzieje na zmniejszenie swoich obciążeń. Niestety, niecałe dwa miesiące od wejścia w życie...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze