Ostatnia aktualizacja 13 czerwca, 2022 o 06:45 am.
Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności, to kolejny sposób uszczelniania systemu podatkowego przez polski rząd. W połączeniu z systemem STIR ma ograniczyć skalę wyłudzeń podatku VAT. Czym jest split payment i jaki wpływ może mieć dla polskiego biznesu wyjaśniamy w tym artykule.
Split payment, zwany zamiennie mechanizmem podzielonej płatności, to kolejne rozwiązanie rządu na uszczelnienie systemu podatkowego, czyli walkę z wyłudzeniami VAT.
Split payment polega na możliwości zapłaty podatku VAT na specjalny rachunek bankowy – rachunek VAT. Od 1 kwietnia możliwość zapłaty podatku VAT jest dobrowolna. Kupujący może zdecydować, jak chce uregulować płatność za fakturę – czy całość (kwotę brutto) chce przekazać na konto rozliczeniowe sprzedawcy, czy płatność chce podzielić (zastosować split payment), czyli kwotę VAT wpłacić na specjalny rachunek VAT sprzedawcy, a kwotę netto na tradycyjny rachunek rozliczeniowy tego samego sprzedawcy.
Projekt ustawy dotyczącej split payment nakazuje bankom i SKOK-om otwarcie rachunku VAT do każdego rachunku rozliczeniowego przedsiębiorstw do 30 czerwca 2018 roku. Rachunek VAT może być prowadzony tylko w walucie polskiej. Jego otwarcie i prowadzenie nie wymaga odrębnej umowy z bankiem oraz jest wolne od prowizji i opłat. Do rachunku VAT nie wydaje się instrumentu karty płatniczej.
Zobacz także: Tax Return w Wielkiej Brytanii: kogo obowiązuje self assessment i jakie są terminy?
Na rachunek VAT można wpłacać wyłącznie:
Z rachunku VAT można dokonać płatności wyłącznie w celu:
Wprowadzenie split payment może być poważnym problemem dla mikro i małych przedsiębiorstw, które już teraz mają problem z zarządzaniem płynnością finansową. A ta jak wiadomo ma decydujący wpływ na powodzenie biznesu. Do tej pory wiele przedsiębiorstw korzystało z terminów wyznaczonych na opłacanie należności VAT i operowało zgromadzonymi środkami na ten cel.
Zobacz także: Jak będzie wyglądać prowadzenie firmy w Anglii po Brexicie?
Brak tej możliwości może realnie wpłynąć na funkcjonowanie wielu polskich firm. Alternatywą dla kolejnych rygorystycznych uszczelnień systemu podatkowego jest rejestracja spółki za granicą – w kraju, w którym split payment nie obowiązuje. Przykładem takiego państwa jest Wielka Brytania, która już ponad 10 lat temu mierzyła się z podobnymi problemami co Polska (wyłudzenia VAT). Brytyjczycy postanowili jednak, że uszczelnianie systemu podatkowego nie może się odbyć kosztem uczciwych obywateli, przeciwnie do tego co realizuje polski rząd.
Standardowa stawka podatku VAT w Wielkiej Brytanii wynosi 20-proc. Obowiązek rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii ma miejsce po przekroczeniu 83 tysięcy funtów obrotu, czyli około 400 tysięcy złotych. Dla porównania w Polsce obowiązek rejestracji do VAT ma miejsce po przekroczeniu 200 tysięcy złotych obrotu. Przedsiębiorca w Wielkiej Brytanii rozlicza podatek VAT co 3 miesiące. Najpopularniejszą formą prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii jest spółka limited.
Prowadzenie spółki limited w Wielkiej Brytanii jest bardzo proste – brytyjski system cechuje się niewielką biurokracją, wszelkimi formalnościami zajmuje się profesjonalna firma księgowa. Prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii nie wymaga fizycznej przeprowadzki na Wyspy – spółka może posiadać brytyjską rezydencję podatkową dzięki podejmowaniu strategicznych decyzji podczas zgromadzeń zarządu w Wielkiej Brytanii. Admiral Tax pomaga swoim klientom w sporządzaniu raportów posiedzeń. Więcej informacji w tym artykule.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2023 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.