Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Nowe narzędzia w rękach Skarbówki. Biznes ucieka za granicę

Nowe narzędzia w rękach Skarbówki. Biznes ucieka za granicę

Newsy

Propozycja Ministerstwa Finansów dotycząca nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej zakłada dodatkowe uprawnienia dla polskiego fiskusa. Skarbówka m.in. dowie się wszystkiego na temat posiadaczy rachunków bankowych oraz nt. przepływów pieniężnych na ich rachunkach. To jednak nie wszystkie informacje, jakie o podatnikach będzie pozyskiwać fiskus.

Krajowa Administracja Skarbowa z nowymi narzędziami

Ministerstwo Finansów chce dać Krajowej Administracji Skarbowej dodatkowe narzędzia w walce z oszustwami podatkowymi i wyłudzeniami podatku VAT. Mechanizmy split payment i STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej) nie są wystarczające dla przedstawicieli polskiego rządu. To jednak wg Ministerstwa Finansów nie wystarczy do efektywnej walki z nadużyciami, dlatego Krajowa Administracja Skarbowa ma zyskać szereg nowych uprawnień.

“Za każdym razem, gdy polski rząd informuje o dodatkowych uprawnieniach dla urzędników obserwujemy wzmożone zainteresowanie przeniesieniem firmy za granicę. Polski przedsiębiorca ma dość ciągłych kontroli i ograniczania, dlatego wybiera prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii czy Irlandii, gdzie jest to po prostu łatwiejsze i nie wymaga notorycznego udowadniania swojej uczciwości” – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Projekt ustawy przewiduje m.in.:

 •  zobowiązanie banków do przekazywania wszelkich informacji o osobach fizycznych posiadających rachunki bankowe oraz o przepływach na ich rachunkach,
 • zezwolenie fiskusowi dokonywania kontroli drogowych przewożonych odzieży i tekstyliów, zwłaszcza pochodzenia azjatyckiego,
 • umożliwienie kontroli paliwa pochodzącego z nieujawnionych źródeł,
 • zobowiązanie do współpracy ze skarbówką m.in. Polskich Linii Kolejowych, Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Krajowego Rejestru Karnego,
 • umożliwienie organom celno-skarbowym ścigania osób spoza służby powołujących się bezprawnie na wpływy w skarbówce,
 • wprowadzenie nowego typu przestępstwa karnego, polegającego na utrudnianiu lub udaremnianiu czynności sprawdzających, kontroli podatkowych itp. (pod groźbą wysokiej grzywny)
 • wszczynanie kontroli celno-skarbowych wobec grup kapitałowych, które zakończyły działalność oraz ułatwienie takich kontroli podczas nieobecności kontrolowanego.

Większa kontrola firm, polski biznes przenosi się za granicę

Fiskus jest na czele instytucji wywołujących negatywne emocje wśród przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów w celu uzyskania dodatkowych wpływów podatkowych stawia na wzmożoną kontrolę przedsiębiorców. Przyznanie skarbówce dodatkowych narzędzi kontroli na pewno nie poprawi odbierania skarbówki wśród przedsiębiorców.

Dodatkowe uprawnienia skarbówki słusznie wzbudzają zaniepokojenie wśród polskich przedsiębiorców. Fiskus dzięki nowym uprawnieniom zyska wiele informacji na temat przedsiębiorców i ich działalności, nieznane są jeszcze zasady ich zabezpieczenia.

Doświadczenia takich krajów jak np. Wielka Brytania pokazują, że uproszczenie przepisów podatkowych pozytywnie wpływa na rozwój biznesu oraz wysokość wpływów do budżetu. Proste i przejrzyste podatki, brak skomplikowanych przepisów podatkowych skłania przedsiębiorców do uczciwych zachowań wobec brytyjskiego Urzędu Skarbowego HMRC.

Prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii często nie wymaga w ogóle fizycznej obecności na Wyspach. Większość przedsiębiorców nigdy nie miała styczności z urzędnikami brytyjskiego Urzędu Skarbowego HMRC, nie mówiąc o tym, że bardzo często nie wiedzą, gdzie znajduje się ich urząd skarbowy. Podejście brytyjskich urzędników jest również zupełnie inne, niż doświadczenia przedsiębiorców w kontakcie z polskim fiskusem. To wszystko wpływa na to, że brytyjscy przedsiębiorcy mogą w spokoju skupiać się na rozwoju swojego biznesu, co w połączeniu z korzystnym systemem podatkowym czyni z Wielkiej Brytanii najpopularniejszy kierunek wybierany przez polskich przedsiębiorców za granicą.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia spółki za granicą i korzyści jakie z tego wynikają – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

Zobacz gdzie polscy przedsiębiorcy prowadzą biznes za granicą

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • 5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym
  5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym

  Założenie własnej działalności gospodarczej to wyzwanie, które wymaga dużych pokładów ambicji i samozaparcia. Wiele osób wstrzymuje się przed rozpoczęciem własnego biznesu przede wszystkim ze względu na wysokie podatki narzucane przedsiębiorcom w Polsce. Warto jednak mieć na uwadze to, że w wielu krajach świata PIT i CIT są o wiele niższe. Poniżej prezentujemy 5 państw z aktualnie najniższymi podatkami dochodowymi. (więcej…)

  Założenie własnej działalności gospodarczej to wyzwanie, które wymaga dużych pokładów ambicji i samozaparcia. Wiele osób wstrzymuje się przed rozpoczęciem własnego biznesu przede wszystkim ze względu...

  Czytaj dalej
 • Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii – co warto wiedzieć?
  Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii - co warto wiedzieć?

  Podobnie jak w Polsce, również w Wielkiej Brytanii samozatrudnienie to najprostsza forma działalności gospodarczej. Wbrew pozorom sam proces rozpoczęcia samozatrudnienia jest nie tylko szybki i bezpłatny - nie wymaga nawet wizyty w urzędzie. Kto może zatem rozpocząć samozatrudnienie na Wyspach, jak tego dokonać i z jakim opodatkowaniem należy się liczyć? (więcej…)

  Podobnie jak w Polsce, również w Wielkiej Brytanii samozatrudnienie to najprostsza forma działalności gospodarczej. Wbrew pozorom sam proces rozpoczęcia samozatrudnienia jest nie tylko szybki i...

  Czytaj dalej
 • Zmiana firmy księgowej spółki LTD w ciągu roku podatkowego
  Zmiana firmy księgowej spółki LTD w ciągu roku podatkowego

  Spółka limited to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia własnej działalności przez Polaków za granicą - w tym w m.in. w Wielkiej Brytanii. Jak każda firma, brytyjska spółka LTD potrzebuje skrupulatnego prowadzenia księgowości. Relacje z agentem księgowym to często wieloletnia współpraca, jednak może się zdarzyć, że z różnych względów będziemy chcieli zmienić firmę prowadzącą księgowość naszej spółki. Z tego tekstu dowiesz się z czym wiąże się taka zmiana i jak bezpiecznie przeprowadzić ten proces. (więcej…)

  Spółka limited to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia własnej działalności przez Polaków za granicą - w tym w m.in. w Wielkiej Brytanii. Jak każda firma,...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo