Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Nowe narzędzia w rękach Skarbówki. Biznes ucieka za granicę

Nowe narzędzia w rękach Skarbówki. Biznes ucieka za granicę

Newsy

Propozycja Ministerstwa Finansów dotycząca nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej zakłada dodatkowe uprawnienia dla polskiego fiskusa. Skarbówka m.in. dowie się wszystkiego na temat posiadaczy rachunków bankowych oraz nt. przepływów pieniężnych na ich rachunkach. To jednak nie wszystkie informacje, jakie o podatnikach będzie pozyskiwać fiskus.

Krajowa Administracja Skarbowa z nowymi narzędziami

Ministerstwo Finansów chce dać Krajowej Administracji Skarbowej dodatkowe narzędzia w walce z oszustwami podatkowymi i wyłudzeniami podatku VAT. Mechanizmy split payment i STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej) nie są wystarczające dla przedstawicieli polskiego rządu. To jednak wg Ministerstwa Finansów nie wystarczy do efektywnej walki z nadużyciami, dlatego Krajowa Administracja Skarbowa ma zyskać szereg nowych uprawnień.

“Za każdym razem, gdy polski rząd informuje o dodatkowych uprawnieniach dla urzędników obserwujemy wzmożone zainteresowanie przeniesieniem firmy za granicę. Polski przedsiębiorca ma dość ciągłych kontroli i ograniczania, dlatego wybiera prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii czy Irlandii, gdzie jest to po prostu łatwiejsze i nie wymaga notorycznego udowadniania swojej uczciwości” – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Projekt ustawy przewiduje m.in.:

 •  zobowiązanie banków do przekazywania wszelkich informacji o osobach fizycznych posiadających rachunki bankowe oraz o przepływach na ich rachunkach,
 • zezwolenie fiskusowi dokonywania kontroli drogowych przewożonych odzieży i tekstyliów, zwłaszcza pochodzenia azjatyckiego,
 • umożliwienie kontroli paliwa pochodzącego z nieujawnionych źródeł,
 • zobowiązanie do współpracy ze skarbówką m.in. Polskich Linii Kolejowych, Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Krajowego Rejestru Karnego,
 • umożliwienie organom celno-skarbowym ścigania osób spoza służby powołujących się bezprawnie na wpływy w skarbówce,
 • wprowadzenie nowego typu przestępstwa karnego, polegającego na utrudnianiu lub udaremnianiu czynności sprawdzających, kontroli podatkowych itp. (pod groźbą wysokiej grzywny)
 • wszczynanie kontroli celno-skarbowych wobec grup kapitałowych, które zakończyły działalność oraz ułatwienie takich kontroli podczas nieobecności kontrolowanego.
Większa kontrola firm, polski biznes przenosi się za granicę

Fiskus jest na czele instytucji wywołujących negatywne emocje wśród przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów w celu uzyskania dodatkowych wpływów podatkowych stawia na wzmożoną kontrolę przedsiębiorców. Przyznanie skarbówce dodatkowych narzędzi kontroli na pewno nie poprawi odbierania skarbówki wśród przedsiębiorców.

Dodatkowe uprawnienia skarbówki słusznie wzbudzają zaniepokojenie wśród polskich przedsiębiorców. Fiskus dzięki nowym uprawnieniom zyska wiele informacji na temat przedsiębiorców i ich działalności, nieznane są jeszcze zasady ich zabezpieczenia.

Doświadczenia takich krajów jak np. Wielka Brytania pokazują, że uproszczenie przepisów podatkowych pozytywnie wpływa na rozwój biznesu oraz wysokość wpływów do budżetu. Proste i przejrzyste podatki, brak skomplikowanych przepisów podatkowych skłania przedsiębiorców do uczciwych zachowań wobec brytyjskiego Urzędu Skarbowego HMRC.

Prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii często nie wymaga w ogóle fizycznej obecności na Wyspach. Większość przedsiębiorców nigdy nie miała styczności z urzędnikami brytyjskiego Urzędu Skarbowego HMRC, nie mówiąc o tym, że bardzo często nie wiedzą, gdzie znajduje się ich urząd skarbowy. Podejście brytyjskich urzędników jest również zupełnie inne, niż doświadczenia przedsiębiorców w kontakcie z polskim fiskusem. To wszystko wpływa na to, że brytyjscy przedsiębiorcy mogą w spokoju skupiać się na rozwoju swojego biznesu, co w połączeniu z korzystnym systemem podatkowym czyni z Wielkiej Brytanii najpopularniejszy kierunek wybierany przez polskich przedsiębiorców za granicą.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia spółki za granicą i korzyści jakie z tego wynikają – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

Zobacz gdzie polscy przedsiębiorcy prowadzą biznes za granicą

 

 

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Nowe narzędzia w rękach Skarbówki. Biznes ucieka za granicę
Tytuł
Nowe narzędzia w rękach Skarbówki. Biznes ucieka za granicę
Opis
Propozycja Ministerstwa Finansów dotycząca nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej zakłada dodatkowe uprawnienia dla polskiego fiskusa. Skarbówka m.in. dowie się wszystkiego na temat posiadaczy rachunków bankowych oraz nt. przepływów pieniężnych na ich rachunkach. To jednak nie wszystkie informacje, jakie o podatnikach będzie pozyskiwać fiskus.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo