Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Kwota wolna od podatku. Ile i dla kogo?

Kwota wolna od podatku. Ile i dla kogo?

Firma w UKPolskie piekiełko

Kwota wolna od podatku to nic innego, jak granica dochodu (osiągana w skali roku), która zwalnia nas od konieczności odprowadzenia podatku dochodowego. Dopiero jej przekroczenie powoduje powstanie tego obowiązku. Założeniem takiego rozwiązania jest ochrona osób zarabiających najmniej; likwiduje ono bowiem obciążenie podatkowe, mogące jeszcze bardziej pogorszyć ich sytuację ekonomiczną. Wysokość tejże kwoty jest oczywiście różna w każdym państwie. Mamy ją także w Polsce, ale obiektywnie rzecz ujmując, nie ma się z czego cieszyć, ani tym bardziej chwalić…

A to Polska właśnie…

Kwota wolna od podatku, jaka obowiązuje w Polsce od 2009 roku wynosi zaledwie… 3091 złotych! A zatem, aby móc cieszyć się brakiem konieczności zapłaty podatku dochodowego, należy zarabiać miesięcznie 257 złotych 60 groszy, podczas gdy tzw. minimum egzystencji, czyli ilość środków finansowych, które umożliwiają jedynie podtrzymanie funkcji życiowych człowieka i jego sprawność psychofizyczną (innymi słowy: dzięki minimum egzystencji człowiek po prostu nie umrze z głodu), obliczono w Polsce na 544 złote na osobę samotną (czyli niemal dwukrotnie więcej niż wynosi kwota wolna od podatku!), a 440 złotych per capita w przypadku trzyosobowej rodziny!

Powtórzmy jeszcze raz: aby być w Polsce zwolnionym z podatku dochodowego, należy osiągać dochód prawie dwukrotnie niższy, niż kwota umożliwiająca fizyczne przeżycie! Jest to wręcz kpina i absurd, który trudno nawet skomentować.

Dla porównania, na chwilę obecną wyższe kwoty wolne od podatku mają nawet takie egzotyczne kraje jak Botswana czy Namibia (w przeliczeniu na złotówki odpowiednio 12,900 i 12,100), a nawet Tanzania (3,960).

Nic więc dziwnego, że obietnica podniesienia kwoty wolnej od podatku stała się jednym z elementów ostatniej kampanii wyborczej.

Jak miało być?

Już w trakcie wspomnianej przedwyborczej kampanii, Prawo i Sprawiedliwość obiecało, że w przypadku zwycięstwa, które, jak wiadomo zostało odniesione, podwyższy kwotę wolną od podatku do 8,000 złotych (niby trochę lepiej, ale nadal w skali zarobków miesięcznych – 666 zł 70 gr – nie jest to nic imponującego; niewiele więcej od minimum egzystencji) i to już w ciągu pierwszych stu dni funkcjonowania nowego Rządu.

Jak jest?

Póki co, nadal „cieszymy” się z kwoty wynoszącej 3091 złotych.

Jak prawdopodobnie będzie?

„Obiecanki cacanki, a głupiemu radość”, można by rzec komentując politykę rządzących związaną ze zwiększeniem omawianej kwoty. Po pierwsze: o stu dniach można zapomnieć – dawno minęły. Po drugie: 8,000 złotych to już przeszłość – będzie mniej. Po trzecie: i tak nie dla wszystkich. Według ostatnich zapowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego wzrost kwoty wolnej od podatku będzie dotyczył jedynie osób najuboższych. A dokładnie, ma ona wynieść 6600 złotych – Zauważmy, ta wysokość dochodu ma zagwarantować zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku dochodowego osób osiągających wspomniane już minimum egzystencji! Dla osób zarabiających więcej, czyli w przedziale 6,600 – 11,000 zł (Uwaga! Górna granica nie jest jeszcze pewna), kwota wolna od podatku będzie co prawda wyższa niż obecna, ale będzie też regresywna (im więcej ktoś zarobi, tym niższa kwota zwalniającą z podatku będzie go obowiązywać), przy czym konkretne stawki nie są jeszcze znane. Natomiast osoba, której zarobki zmieszczą się w przedziale 11,000 – 85,000 złotych, podatek dochodowy zapłaci, jako że wysokość kwoty zwalniającej wyniesie dla nich obecne 3,091 zł. Teraz uwaga! Dla dochodu rocznego ponad 127 000 zł nie będzie zaś kwoty wolnej.

Podsumowując, kwestia kwoty wolnej od podatku nadal będzie kulą u nogi polskich przedsiębiorców. Zamiast szybkiej i znaczącej podwyżki, spóźniona, w większej części niedotrzymana obietnica, która zamiast polepszyć warunki życiowe polskich przedsiębiorców i pracowników, rzuciła przysłowiowy „ochłap” jedynie części z nich. I nawet nie wiadomo jeszcze, jak ów „ochłap” będzie ostatecznie wyglądał…

Jak jest gdzie indziej?

W poprzednim fragmencie artykułu przytoczono wysokości kwot wolnych od podatku w krajach dosyć odległych od Polski, a do tego, jak wspomniano, egzotycznych. Teraz skoncentrujmy się na nieco bliższej nam rzeczywistości, przytaczając fakty dotyczące omawianej kwoty, obowiązującej w Wielkiej Brytanii, kraju, który wielu spośród naszych rodaków wybrało jako miejsce zarobkowania. Jeżeli ktoś zdecydował się na prowadzenie działalności gospodarczej w Anglii, Walii lub Szkocji (zarejestrował firmę, lub po prostu uznał, że wystarczy przeniesienie działalności do UK), teraz może przyglądać się polskim realiom podatkowym… z litością. Nie dość bowiem, że kwota wolna od podatku jest w Wielkiej Brytanii nieporównywalnie wyższa, to jeszcze regularnie rośnie! Obecnie wynosi ona 11,000 GBP, co w przeliczeniu na naszą walutę wynosi (w zależności od kursu funta) około 60,000 złotych. A od kwietnia 2017 roku ma ona jeszcze wzrosnąć do 11,500 GBP! Trudno jest zatem znaleźć jakiekolwiek porównanie warunków polskich i brytyjskich. Można jedynie radzić, aby jak najszybciej zdecydować się na założenie działalności gospodarczej w Anglii lub innym kraju wchodzącym w skład UK, a następnie jako właściciel spółki LTD zarabiać pieniądze dla siebie, nie dla fiskusa…

Zalety wysokiej kwoty wolnej od podatku

Władze Wielkiej Brytanii już dawno zorientowały się, że najlepszym impulsem dla gospodarki jest pozostawienie możliwie jak największej ilości pieniędzy w portfelu obywatela. Stąd bardzo wysoka kwota wolna od podatku. Dzięki niej, nawet jeżeli nie odprowadza się do budżetu określonej kwoty w postaci podatku bezpośredniego (podatek dochodowy), to i tak zasili się go poprzez podatki pośrednie (VAT, akcyza), kupując lub wynajmując więcej towarów i usług, zwiększając jednocześnie zarobki tych podmiotów, od których kupujemy/wynajmujemy określone dobra. Ponadto, o czym już wspomniano, wysoka kwota wolna od podatku stwarza wrażenie, że zarabia się przede wszystkim dla siebie, a nie dla budżetu państwa, co niewątpliwie wzmacnia motywację do pracy (dodatkowo, o wiele większa sympatią i zaufaniem darzy się władze, które dbają najpierw o interes podatnika, a dopiero potem swój).

Co więcej, jedna wartość kwoty wolnej od podatku dla wszystkich podmiotów, zwłaszcza jeżeli utrzymuje się ona na wysokim poziomie, wydaje się być rozwiązaniem o wiele bardziej sprawiedliwym i „humanitarnym” niż w przypadku podzielenia jej na progi. Dlaczego? Otóż możliwość korzystania z takowego dobrodziejstwa nie piętnuje obywateli osiągających niższe dochody (w Polsce zwolnienie z podatku jednoznacznie stawia podatnika w rzędzie osób skrajnie ubogich). Dodatkowo, władze pokazują w ten sposób, że wszystkich obywateli traktują równo, nie obdarzając specjalnymi przywilejami jednych grup społecznych kosztem innych. Zauważmy też, że tak wysoka kwota, z jaką mamy do czynienia w UK, sprawia, że zarówno osoby opłacające tam podatek dochodowy, jak i te będące z niego zwolnione, osiągają dochód umożliwiający im godne życie. Nie jest więc tak, że kwota wolna od podatku, to rzucana przez państwo jałmużna rzucana najuboższym tylko po to, aby nie sprowadzić ich na drogę… żebractwa.

Rozwiązanie problemu

Jest chyba tylko jedno. Wybór jurysdykcji oferującej lepsze i stabilniejsze warunki pracy. A więc, założenie firmy w Wielkiej Brytanii to pewna droga gwarantująca większe zyski z tej samej pracy, jaką musielibyśmy wykonać w Polsce. Przy czym firma taka może mieć różne formy; np. samozatrudnienie, spółka LTD działająca zarówno w Anglii, Szkocji i Walii, czy też jakakolwiek inna dozwolona przez stabilne i przyjazne prawo brytyjskie.

Masz pytania? Zapytaj naszych ekspertów.

Autor: B.Fuchs, Admiral Tax

5 (100%) 1 oceniający
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polskie absurdy prowadzenia firmy nad Wisłą
  Polskie absurdy prowadzenia firmy nad Wisłą
  Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła pracę nad nowym Kodeksem pracy. Jego powstawaniu towarzyszyły olbrzymie emocje - nic dziwnego, skoro niektóre z propozycji Komisji tworzyły absurdalne sytuacje dla pracodawców. Pełna treść zmian nie jest znana opinii publicznej, ale jedno jest pewne - na polskich przedsiębiorców spadną kolejne utrudnienia. "Prowadzenie biznesu w Polsce nie należy do najłatwiejszych czynności, przedsiębiorcy stają przed kolejnymi negatywnymi zmianami mającymi wpływ na ich biznes. Inne europejskie państwa -  jak Wielka Brytania czy Irlandia - od lat prezentują odmienne podejście oparte na przyjaznym podejściu do biznesu i braku biurokracji. Proponowane zmiany będą prowadzić do patologii na rynku pracy i odpływu polskich przedsiębiorców za granicę" - komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

  Zmiany w Kodeksie pracy

  Jedna z propozycji Komisji Kodyfikacyjnej dotyczyła możliwości rozwiązania umowy z pracownikiem. Zdaniem Komisji rozwiązaniu umowy powinno towarzyszyć zaproponowanie pracownikowi innego stanowiska, które odpowiadać będzie jego kwalifikacjom. W założeniu ma to wzmocnić pozycję pracownika, ale realizacja tych postulatów może okazać się dla wielu firm niewykonalna. Propozycja zakłada, że pracodawca nie będzie mógł w prosty sposób zakończyć współpracy (po wcześniejszym upływie okresu wypowiedzenia), lecz będzie musiał znaleźć mu nowe zajęcie w tej samej firmie. Nowe stanowisko musi odpowiadać kwalifikacjom i umiejętnościom pracownika, nie może stanowić degradacji i być "karą". Ponadto projekt zakłada, że pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o zamiarze zwolnienie go i wysłuchania w obecności świadka (dziś wystarczy wręczenie wypowiedzenia, a jeśli pracownik jest członkiem związku zawodowego, pracodawca musi przeprowadzić konsultacje). Największa rewolucja ma dotyczyć wprowadzenia przymusu pracy etatowej z jednoczesnym zakazem wykonywania pracy na umowach cywilno-prawnych dla tego samego pracodawcy (umowa o dzieło, umowa zlecenie). Alternatywą dla umowy o pracę będzie możliwość wykonywania niektórych prac na podstawie samozatrudnienia, co wiąże się z koniecznością zakładania działalności i opłacania wysokich składek, co i tak dla wielu osób wydaje się sensowną alternatywną, gdyż daje możliwość także przeniesienia swoich usług do innego kraju. Dla niektórych grup zawodowych (np. artystów) likwidacja umów cywilno-prawnych pozbawia ich narzędzia prawnego pozwalającego na realizację wielu dzieł dla różnych podmiotów. Nic dziwnego, że pierwsi z nich już decydują się na przeniesienie swoich biznesów za granicę, czego najlepszym przykładem jest Michał Wiśniewski. W wywiadzie dla Admiral Tax Michał przyznał, że "Wielka Brytania jest dla niego synonimem wolności biznesowej". Cały wywiad znajdziesz tutaj. Jak widać prowadzenie firmy w Polsce jest zadaniem trudnym i wymagającym. Na szczęście obowiązujące przepisy i swoboda świadczenia usług pozwalają polskim obywatelom na prowadzenie biznesu w całej Europie, w przyjaznych warunkach, bez zbędnej biurokracji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przeniesienia firmy za granicę – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.  

  Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła pracę nad nowym Kodeksem pracy. Jego powstawaniu towarzyszyły olbrzymie emocje - nic dziwnego, skoro niektóre z propozycji Komisji tworzyły absurdalne...

  Czytaj dalej
 • Szwajcaria – raj dla kryptowalut
  Szwajcaria - raj dla kryptowalut
  Dynamiczny rozwój technologii blockchain oraz kryptowalut  nie podlega dyskusji. Technologie, które mogą zmienić funkcjonowanie wielu gałęzi codziennego życia stały się strategiczną częścią rozwoju niewielkiego miasteczka Zug w Szwajcarii. To tutaj siedziby ma wiele projektów fin-tech oraz takie projekty znane ze świata kryptowalut jak Ethereum, ShapeShift, Xapo. Niskie podatki i preferencyjne warunki przyciągnęły wielomilionowy kapitał i innowacyjne projekty z całego świata, czyniąc z tego rejonu Szwajcarii "dolinę kryptowalut". W obliczu wzmożonego zainteresowania kryptowalutami rządy wielu państw zwiększają regulacje lub całkowicie zakazują handlu kryptowalutami. Podobnie sprawa ma się w Polsce, gdzie największe giełdy kryptowalut zostały wpisane na listę ostrzeżeń KNF, a Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok oznaczający konieczność zapłaty nawet 32% podatku od handlu kryptowalutami w Polsce. W przeciwieństwie do Polski, inne europejskie kraje jak Szwajcaria czy Gibraltar otwierają się na innowacyjne projekty. "Dynamiczny rozwój kryptowalut oraz technologii blockchain jest dużym wyzwaniem dla rządzących. Rewolucja dzieje się na naszych oczach, a my jako Admiral Tax uczestniczymy w niej od samego początku doradzając w kwestiach podatkowych prywatnym inwestorom. Szwajcaria dzięki  preferencyjnym warunkom jest najstabilniejszym miejscem w Europie do prowadzenia tego typu projektów." - podsumowuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax. Szwajcaria nie po raz pierwszy obiera odmienny kurs. Kraj kojarzony z private bankingiem w prawdziwym wydaniu, od lat gwarantujący pełne bezpieczeństwo sektora finansowego oraz niespotykaną nigdzie dyskrecję widzi ogromny potencjał w rynku kryptowalut. Zug, miasteczko położone nad jeziorem Zug, liczące mniej niż 30 000 mieszkańców umożliwia swoim mieszkańcom zapłatę podatków komunalnych poprzez kryptowaluty.

  Szwajcaria - niskie podatki i ponad 550 mln USD zebrane w ICO's

  Dzięki niskim podatkom w Zug działa kilkanaście firm z branży fin-tech oraz wiele projektów opartych o technologię blockchain. To tutaj swoją siedzibę ma m.in. druga największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji (68 mld USD). Według danych zebranych przez Financial Times Szwajcaria staje się jednym z liderów na rynku kryptowalut i wprowadza oferty publiczne oparte o kryptowaluty (ICO). W okresie od stycznia do października 2017 r. całkowita wartość tych ofert publicznych wyniosła 550 mln dolarów, czyli 12 razy więcej niż w Polsce (45 mln dol.). ICO więcej wyniosły tylko w USA - 580 mln dol. Warto dodać, że Szwajcarski Organ ds. Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA) w październiku 2017 roku wydał licencję dla pierwszej giełdy kryptowalut, która ma działać w zgodzie z najwyższymi szwajcarskimi standardami finansowymi. Giełda ma współgrać ze szwajcarskimi przepisami  odnośnie prania brudnych pieniędzy oraz znajomości tożsamości klientów (KYC). Giełda będzie nadzorowana przez FINMA aby upewnić się, że wszystkie zasady są przestrzegane. W obliczu komunikatów KNF nt. polskich giełd kryptowalut Szwajcaria jest bezpiecznym miejscem do prowadzenia podobnych projektów w zgodzie z prawem, bez ryzyka wypowiedzenia rachunków bankowych i zamrożenia środków klientów. Firmy z branży finansowej oraz innowacyjne projekty oparte o blockchain wybrały kanton Zug jako miejsce prowadzenia działalności ze względu na preferencyjne stawki podatkowe (bardzo niskie podatki, negocjowane indywidualnie z przedsiębiorcą) oraz elastyczne, liberalne podejście do rynku kryptowalut. Szwajcaria od lat zabiega o zagranicznych inwestorów i ich kapitał. Jak pokazuje historia Szwajcaria ma wiele cech, dzięki którym nie można uciec od porównań do zdecentralizowanego spojrzenia na świat. System polityczny jest oparty na bezpośredniej kontroli obywateli oraz etosie praw jednostki. W połączeniu ze szwajcarską neutralnością, przyjaznym podejściu do biznesu oraz niespotykanej nigdzie ochronie poufności i finansów, Szwajcaria może skutecznie przyciągać projekty z obszaru kryptowalut.

  Przenieś firmę do Szwajcarii

  Admiral Tax od lat oferuje swoim klientom usługi private bankingu w Szwajcarii. Szwajcarskie banki przechowują około 30% światowych depozytów prywatnych, a sama Szwajcaria jest jednym z głównych centrów finansowych na świecie. Tajemnica bankowa to jeden z fundamentów szwajcarskiego systemu bankowego, który składa się na ponad 10% PKB Szwajcarii. Oferujemy kompleksową pomoc w założeniu prywatnego konta w Szwajcarii. Wychodząc naprzeciw dynamicznemu rozwojowi projektów blockchain - pomagamy także założyć spółkę w kantonie Zug. Doświadczeni doradcy podatkowi Admiral Tax pomogą w skompletowaniu niezbędnych dokumentów oraz wypełnieniu wniosków. Osobom prywatnym handlującym kryptowalutami polecamy brytyjską spółkę LTD (limited). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści z prowadzenia firmy w Szwajcarii – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

  Dynamiczny rozwój technologii blockchain oraz kryptowalut  nie podlega dyskusji. Technologie, które mogą zmienić funkcjonowanie wielu gałęzi codziennego życia stały się strategiczną częścią rozwoju niewielkiego miasteczka...

  Czytaj dalej
 • Wyrok NSA w sprawie handlu kryptowalutami – nawet 32% podatku
  Wyrok NSA w sprawie handlu kryptowalutami - nawet 32% podatku
  Dochody z handlu kryptowalutami należy rozliczać jak przychody z praw majątkowych. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór o opodatkowanie przychodów uzyskanych z handlu kryptowalutami. Oznacza to konieczność rozliczania się wg skali podatkowej, co grozi nawet 32% podatkiem od dochodów. Wyrok zapadł po rozpatrzeniu przez NSA sprawy podatnika, który dokonywał transakcji na rynku kryptowalut i nie powiadomił o tym Urzędu Skarbowego. W złożonej interpretacji Urząd Skarbowy wyjaśniał, że podatek ma być zaś obliczony na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Nie zgodził się, by do rozliczania handlu kryptowalutami zastosować 19-procentowy ryczałt z art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Wyrok jest prawomocny. Pełna treść orzeczenia NSA dostępna jest tutaj, natomiast interpretacja zapytania podatnika rozpatrywana przez WSA tutaj.

  Podatek od kryptowalut w Wielkiej Brytanii - spółka Limited

  W związku z niekorzystnymi przepisami polskiego ustawodawcy rozwiązaniem dla handlujących kryptowalutami jest działalność w Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania dla celów podatkowych traktuje kryptowaluty jak każdą inną walutę obcą. To jakim podatkiem zostanie opodatkowany zysk z kryptowalut, zależy od okoliczności. Zasady opodatkowania przedstawia raport wydany przez brytyjski urząd podatkowy (Revenue and Customs Brief 9 (2014): Bitcoin and other cryptocurrencies) skierowany do osób handlujących kryptowalutami, posiadaczy kopalni kryptowalut, giełd oraz firm akceptujących kryptowaluty jako formę płatności. W przypadku spółek limited, które czerpią przychody z tytułu obrotu kryptowalutami, zyski z tytułu sprzedaży kryptowalut (wymiany na funty) są wliczane do przychodów spółki i opodatkowane standardowym podatkiem w wysokości 19% (Corporation Tax). Pod względem podatkowym, jest to korzystniejsze niż obrót kryptowalutami przez osoby prywatne. Spółka może także rozliczyć ewentualne straty oraz wliczyć koszty poniesione w związku z handlem kryptowalutami. Brytyjski system pozwala także w pełni legalnie rozliczać dochody z tytułu tzw. kopania kryptowalut. Poza uregulowanymi kwestiami podatkowymi w odniesieniu do działalności związanej z kryptowalutami, spółki limited oferują szereg innych korzyści. Dyrektorom spółek oraz pracownikom przypada 11 500 GBP dochodów wolnych od opodatkowania (od 19 kwietnia 2018 kwota wzrasta do 11 850 funtów), dodatkowo koszty ubezpieczenia społecznego są dużo niższe od polskiego ZUSu i naliczane są dopiero po przekroczeniu 8164 GBP dochodu rocznie. Właściciel spółki ma jeszcze więcej możliwości wypłacania środków ze spółki bez opodatkowania - więcej na ten temat w tym artykule. Jak widać dzięki możliwości odliczenia pensji Dyrektora oraz dodatkowych kosztów możemy wypłacić ponad 60 000 złotych z handlu kryptowalutami bez jakiegokolwiek podatku. Z tych powodów coraz więcej inwestorów oraz osób prowadzących działalność w branży kryptowalut zakłada firmy w Wielkiej Brytanii. Najlepszą formą działalności dla handlu kryptowalutami jest brytyjska spółka Limited (LTD).

  Nie płać podatku od sprzedaży kryptowalut

  Eksperci Admiral Tax przygotowali rozwiązanie podatkowe, dzięki któremu inwestorzy rynku kryptowalut, spełniający określone wymogi, mogą uniknąć zapłaty podatku dochodowego. Istnieje możliwość obniżenia podatku od sprzedaży kryptowalut do 0%! Nie zwlekaj – już dziś skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax i nie płać podatku od kryptowalut.  

  Dochody z handlu kryptowalutami należy rozliczać jak przychody z praw majątkowych. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór o opodatkowanie przychodów uzyskanych z handlu kryptowalutami. Oznacza to...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze