Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Jak naliczać VAT w irlandzkiej spółce LTD?

Jak naliczać VAT w irlandzkiej spółce LTD?

Dobre warunki do prowadzenia biznesu zachęcają wielu przedsiębiorców do zakładania spółek LTD w Irlandii. Prosty system fiskalny i bezpośrednie sąsiedztwo brytyjskiego rynku zbytu wydają się interesować wielu. Ponadto, irlandzkie inkubatory przedsiębiorczości chętnie wspierają technologiczne startupy.

Irlandzki system podatkowy można określić jako przyjazny i nieskomplikowany. Podobnie jak w innych krajach system podatkowy Irlandii przewiduje gradację stawek podatku VAT dla różnych typów produktów i usług. Stawka podstawowa tak jak w Polsce to 23%. Irlandczycy stosują jeszcze dwie stawki obniżone w wysokości 13,5% i 9% oraz stawkę preferencyjną dla farmerów. Warto wiedzieć, że wyłączone z opodatkowania podatkiem od wartości dodanej są w Irlandii usługi finansowe, medyczne i edukacja. Deklaracje na formularzu Vat3 składa się do 19-go dnia każdego miesiąca, jest to także termin zapłaty należności z tytułu Vat do irlandzkiego Urzędu Skarbowego.

Podstawowa stawka VAT

W większości przypadków tj. nie wymienionych jako objęte stawką obniżoną, stosuje się podstawową stawkę VAT w wysokości 23%. Dla porównania stawka podstawowa podatku od wartości dodanej towarów i usług w Polsce wynosi także 23%, a na pobliskim rynku brytyjskim 20%. Wartość należnego podatku nalicza się od wartości netto produktu i usługi. W przypadku transakcji obejmującej różne grupy produktów należy naliczyć VAT wg odpowiedniej stawki, dla poszczególnej pozycji. Kryteria są proste i nie zaskoczą nikogo kto ma jakiekolwiek doświadczenie z rachunkowością. Niemniej jednak warto korzystać z pomocy doświadczonego księgowego w prowadzeniu bieżącej księgowości.

Zobacz także: Jaki jest limit przejścia na VAT w Irlandii?

Kiedy można naliczać 13,5% VAT?

Stawka obniżona w wysokości 13,5% została ustalona jako obowiązująca dla określonej grupy transakcji. Stosuje się ją w przypadku obrotu paliwami, w tym: węglem, olejem opałowym, gazem i elektrycznością. Ponadto, obowiązuje przy naliczaniu wynagrodzenia za usługi weterynaryjne oraz niektóre usługi dla branży rolniczej, a także w przypadku usług budowlanych, krótko terminowego wynajmu pojazdów, usług serwisowych i sprzątania, cateringu i zaopatrzenia restauracji, sprzedaży żywności z automatów samoobsługowych, sprzedaży żywności na wynos z wyjątkiem potraw i zestawów, w których skład wchodzą napoje alkoholowe, jaki i bezalkoholowe. Stawka 13,5% obowiązuje także przy sprzedaży suplementów diety, usług fryzjerskich oraz usług i biletów wstępu do parków rozrywki i powierzchni wystawienniczej na imprezach targowych. Dodatkowo Vat w tej wysokości nalicza się od sprzedaży usług hotelowych, wynajmu nieruchomości w celu krótkotrwałego zakwaterowania, wynajmu miejsc kempingowych itp.

Druga specjalna obniżona stawka Vat

Druga specjalna obniżona stawka VAT obowiązująca w Irlandii wynosi 9%. Są nią objęte gazety, publikacje dostarczane drogą elektroniczną oraz dostęp do obiektów sportowych. Stawka 9% została wdrożona 2011 roku jako tymczasowa i miała obowiązywać pierwotnie do 2013 roku. Jednak zdecydowano się na stosowanie jej dłużej, w kolejnych latach w większości przypadków została podniesiona do wysokości pierwszej stawki obniżonej tj. do 13,5%.  Aktualne stawki podatku Vat obowiązujące w Irlandii można znaleźć na stronie irlandzkiego urzędu skarbowego – www.revenue.ie.

Zobacz także: Kiedy zarejestrować się do VAT w Irlandii?

Termin płatności VAT do irlandzkiego Urzędu Skarbowego

Co do zasady termin zapłaty VAT i złożenia deklaracji VAT3 upływa do 19-go dnia każdego miesiąca kończącego dany okres rozliczeniowy. Jednak z uwagi na to, że deklaracje są masowo przesyłane w ostatniej chwili, termin dodatkowo wydłużono do 23-go dnia każdego miesiąca kończącego dany okres rozliczeniowy. Co ciekawe, Vat w Irlandii w większości przypadków rozlicza się w okresach dwumiesięcznych. Pierwszy okres rozpoczyna się 1-go stycznia, a kolejne odpowiednio pierwszego dnia Maja, Lipca, Wrześnie i Października. Jednakże w pewnych okolicznościach urząd skarbowy może narzucić inny schemat rozliczania VAT, np.:

 • w okresach miesięcznych, jeżeli płatnik sukcesywnie deklaruje nadpłatę podlegającą zwrotowi,
 • roczny okres rozliczeniowy w przypadku dużych podatników rozliczających się na podstawie równych zaliczek, w schemacie zaakceptowanym bezpośrednio przez Urząd Skarbowy,
 • kwartalny okres rozliczeniowy dla podatników, których zobowiązania z tytułu VAT mieszczą się w przedziale od 3001,00 EUR do 14400,00 EUR,
 • sześciomiesięczny okres rozliczeniowy w przypadku zobowiązań z tytułu VAT do 3000,00 EUR.

Wypełnienie deklaracji VAT3 nie wydaje się skomplikowane, ale przy zróżnicowanej strukturze transakcji lepiej powierzyć to zadanie profesjonalnym księgowym, który na bieżąco rozliczają irlandzkich podatników. W przypadku nadpłaty podatku od wartości dodanej kwota podlegająca zwrotowi jest wypłacana na rachunek przedsiębiorcy zgłoszony w Urzędzie Skarbowym.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Jak naliczać VAT w irlandzkiej spółce LTD?
Tytuł
Jak naliczać VAT w irlandzkiej spółce LTD?
Opis
Dobre warunki do prowadzenia biznesu zachęcają wielu przedsiębiorców do zakładania spółek LTD w Irlandii. Prosty system fiskalny i bezpośrednie sąsiedztwo brytyjskiego rynku zbytu wydają się interesować wielu. Ponadto, irlandzkie inkubatory przedsiębiorczości chętnie wspierają technologiczne startupy.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Kto potrzebuje Tax ID w Delaware i jak go uzyskać w USA?
  Kto potrzebuje Tax ID w Delaware i jak go uzyskać w USA?
  Tax ID jest niezbędny dla każdego przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, identyfikator ten może okazać się konieczny do załatwienia niektórych formalności związanych z organizacją nowej spółki. Sprawdźmy dokładnie, w jakich okolicznościach jest konieczny i przydaje się amerykański identyfikator podatnika i pracodawcy. (więcej…)

  Tax ID jest niezbędny dla każdego przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, identyfikator ten może okazać się konieczny do załatwienia niektórych formalności...

  Czytaj dalej
 • Co to jest EIN i jak go uzyskać?
  Co to jest EIN i jak go uzyskać?
  Każdy, kto zamierza prowadzić działalność gospodarczą na terenie USA prędzej czy później będzie musiał dowiedzieć się, co to jest Employer Identification Number (w skrócie EIN). Numer ten jest nadawany firmom niezależnie od formy prowadzenia działalności i służy do identyfikacji rozliczeń na rynku, z pracownikami i z amerykańskim fiskusem. (więcej…)

  Każdy, kto zamierza prowadzić działalność gospodarczą na terenie USA prędzej czy później będzie musiał dowiedzieć się, co to jest Employer Identification Number (w skrócie EIN)....

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo