
Ostatnia aktualizacja 21 listopada, 2022 o 10:53 am.
Poniżej podsumowujemy najważniejsze fakty związane z Brexitem i wynikającymi z niego skutkami prawnymi dla przedsiębiorców posiadających spółki LTD zarejestrowane w Wielkiej Brytanii oraz europejskich podmiotów gospodarczych kooperujących ze brytyjskimi partnerami.
24 stycznia 2020 r. Umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa (UK) z Unii Europejskiej została podpisana przez Borisa Johnsona reprezentującego Zjednoczone Królestwo, Ursulę von der Leyen w imieniu Komisji Europejskiej i Charlesa Michela, Przewodniczącego Rady Europejskiej. 29 stycznia Parlament Europejski ratyfikował Umowę o wystąpieniu. To był pierwszy krok prawny w procesie Brexitu. UK opuściła Unię Europejską o godz. 23.00 31 stycznia 2020 r. Zjednoczone Królestwo weszło w okres przejściowy, który potrwa do 31 grudnia 2020 r. i w czasie którego będzie musiało stosować się do regulacji i praw Unii Europejskiej.
Unia Europejska wysłała notę dyplomatyczną do ponad 160 krajów, z którymi ma podpisane umowy międzynarodowe, w której powiadomią, że Zjednoczone Królestwo będzie traktowane jako „Kraj Członkowski Unii Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej na potrzeby umów międzynarodowych” do końca okresu przejściowego i zwróciła się do krajów partnerskich o traktowanie UK jako Państwa Członkowskiego do końca okresu przejściowego.
Na mocy Umowy o wystąpieniu UK musi wypełniać wszystkie zobowiązania wynikające z umów z Unią Europejską (w tym umów dotyczących lotnictwa i bezpieczeństwa oraz umów handlowych), jednakże Umowa o Wystąpieniu obowiązuje jedynie Unię Europejską i Zjednoczone Królestwo. Kraje, które nie są członkami Unii, mogą odmówić traktowania Zjednoczonego Królestwa tak, jak innych państw członkowskich. Komentarze prasowe sugerują, że urzędnicy Unii Europejskiej i UK nie sądzą, żeby któryś z krajów członkowskich miał tak postąpić, szczególnie biorąc pod uwagę, że okres przejściowy jest tak krótki.
Artykuł 127 Umowy o wystąpieniu mówi, że jeżeli Umowa nie stanowi inaczej, prawo Unii Europejskiej ma zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i na jego terenie w okresie przejściowym i jakiekolwiek odwołanie do Krajów Członkowskich w prawie UE, z uwzględnieniem przepisów wdrożonych i stosowanym przez Kraje Członkowskie, powinno być rozumiane jako uwzględniające Zjednoczone Królestwo. To oznacza, że dyrektywy podatkowe UE, które mają zastosowanie w stosunkach pomiędzy Krajami Członkowskimi, mają nadal zastosowanie na terenie UK i że UK podlega dyrektywom z uwagi na to, że jest traktowane jako Kraj Członkowski.
Po zakończeniu okresu przejściowego odbiorcy ze Zjednoczonego Królestwa nie będą mogli korzystać z dyrektyw dotyczących płatności od Krajów Członkowskich, chyba że z Unią Europejską zostanie podpisana umowa w tej sprawie. Będą natomiast musieli bazować na umowach o podwójnym opodatkowaniu (DTA, ang. Double Taxation Agreements) z danym Krajem Członkowskim w celu ograniczenia możliwości pobierania w kraju podatku u źródła, który może zostać pobrany przez te Kraje Członkowskie. Urząd Skarbowy i Podatkowy Wielkiej Brytanii (HMRC) rozważa oświadczenie na temat potrzeby negocjacji nowych ustaleń w takich przypadkach (np. w sprawie Włoch), w których obecna umowa DTA nie zapewnia całkowitego zwolnienia z podatku u źródła.
Mimo tego, jeśli chodzi o płatności odsetek i należności licencyjnych pochodzące z UK, HMRC wydał zalecenia, w których potwierdza, że pomimo tego, iż dyrektywy UE nie będą dostępne, nadal będzie można skorzystać z ulgi od brytyjskiego podatku u źródła od odsetek i należności licencyjnych na mocy krajowego prawa UK. Powodem jest tekst dyrektywy IRD w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego do odsetek oraz należności licencyjnych wdrożonej w UK; płatności nadal będą musiały spełniać warunki własności opisane w IRD. Oczywiście rząd Zjednoczonego Królestwa będzie miał prawo zmienić legislację po Brexicie. Jako że UK nie stosuje podatku u źródła do dywidendy, nie było potrzeby implementacji dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej spółek-matek i spółek-córek.
Relacje pomiędzy UE a UK po zakończeniu okresu przejściowego wciąż są tematem negocjacji. Na początku lutego Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo mają ogłosić swoją pozycję negocjacyjną w przyszłych stosunkach, chociaż sugeruje się, że negocjacje nie rozpoczną się przed 3 marca 2020 r., ponieważ najpierw zgodę na ich prowadzenie muszą wyrazić wszystkich Kraje Członkowskie. Obecnie trwa dyskusja na temat tego, czy 11 miesięcy (lub też, w praktyce, osiem czy dziewięć) to czas wystarczający na ustalenie warunków złożonej umowy o wolnym handlu. Spekulowano również, że możliwe jest wdrażanie umowy w mniejszych fragmentach, ale to mogłoby sprawić, że niektóre kwestie nie zostałyby zaadresowane do 31 grudnia 2020 r.
Zobacz także: Czym są bank holidays? Kalendarz dni wolnych na 2020 i 2021
27 stycznia ogłoszono, że Unia Europejska i 16 Członków Światowej Organizacji Handlu (WTO) zdecydowali się na współpracę w celu wypracowania układu, który pozwoli członkom WTO na zachowanie obowiązującego systemu rozstrzygania sporów. To jest szczególnie ważne dla spółek międzynarodowych działających w krajach, gdzie nie obowiązuje mechanizm rozstrzygania sporów dwustronnych. Takie ustalenia mogą być ważne dla spółek z UK, jeżeli nie uda się wypracować układu o wolnym handlu z Unią Europejską (i innymi krajami) do końca roku.
HMRC zwrócił się do spółek-płatników VAT, które prowadzą handel z krajami Unii Europejskiej i/lub pozostałymi krajami, opisując działania, jakie powinny podjąć przed zakończeniem okresu przejściowego 31 grudnia 2020 r. Kroki te obejmują uzyskanie numeru EORI (jeżeli spółka nie uzyskała go wcześniej) i zdecydowanie o tym, jak od 1 stycznia 2021 roku postępować z deklaracjami celnymi.
Pismo wyjaśnia także, że rejestracja i wykorzystanie uproszczonych procedur przejściowych (TSP, ang. Transitional Simplified Procedures) dla importu z Unii Europejskiej zostały obecnie zawieszone. Klienci nie będą musieli korzystać z TSP pomiędzy lutym a grudniem 2020 r.
Dodatkowo w okresie wdrożenia nie będzie możliwa odroczona płatność podatku VAT.
POBIERZ poradnik dla prowadzących firmę w UK
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią księgową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm do Anglii. Nasze korzenie na rynku brytyjskim sięgają lat 90-tych.
Oprócz działalności księgowej zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, zakładaniem bezpiecznych kont poza granicami Polski oraz sprzedażą gotowych spółek na terenie całego świata.
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX
45 Dawson Street
Dublin 2, D02VP62
Wadowicka 8A,
30-415 Kraków
AT UK Consulting Limited company registered in England with registration number 10758769 and registered address 160 Kemp House City Road, London, United Kingdom, EC1V 2NX.