Ostatnia aktualizacja 6 lipca, 2022 o 12:00 pm.
Rejestracja do VAT w Irlandii może mieć kluczowe znaczenie dla biznesu, a w przypadku przekroczenia progu tzw. VAT threshold w skali roku jest obowiązkowa. Odpowiedzialność za dopełnienie tego obowiązku spoczywa na dyrektorach spółek dlatego warto wiedzieć jakie są limity sprzedaży bez VAT.
Przyjrzyjmy się limitom przychodu, który obliguje irlandzkich przedsiębiorców, do rejestracji jako płatnik VAT. Progi rejestracji do VAT w Irlandii zależą od rodzaju sprzedaży i oraz natury sprzedaży (usługa lub towar). W skrócie jeśli spółka sprzedaje usługi, wówczas do VAT musi się zarejestrować gdy jej roczne sprzedaż przekroczy 37 500 euro. W przypadku sprzedaży towarów, obrót roczny musi przekroczyć 75 000 euro. Wartości te dotyczą dowolnych 12 miesięcy, a nie roku kalendarzowego. Jeśli spółka kupuje towary z UE, do VAT musi się zarejestrować, gdy wartość zakupu z UE przekroczy 41 000 euro (tzw. Intra-Community Acquisitions (ICA).
Jeśli firma zakupuje usługi spoza Irlandii i usługi te są dostarczane na terenie Irlandii, firma może być zobowiązana do rejestracji do VAT bez przekroczenia progu.
Zobacz także: Firma w Irlandii dla polskiego rezydenta podatkowego
W przypadku firm, które wyłącznie świadczą usługi limit przychodu, po którego przekroczeniu przedsiębiorca jest zobowiązany do zarejestrowanie się jako płatnik VAT wynosi 37 500,00 EUR. Warto zauważyć, że każdy przedsiębiorca może podjąć decyzję o rozliczaniu podatku VAT już podczas zakładania firmy. Co może być szczególnie interesujące, jeśli struktura kosztów zawiera towary i usługi opodatkowane podatkiem od wartości dodanej. O ile w przypadku działalności, w której koszty uzyskania przychodu są niewielkie korzystanie ze zwolnienia z VAT może okazać się rozwiązaniem interesującym to, warto mieć na uwadze, że niektórzy kontrahenci mogą preferować transakcje i płatnikami VAT.
Mówi się, że Irlandia stała się swego rodzaju inkubatorem przedsiębiorczości Internetowej. Firmy wdrażające nowe technologie mogą korzystać z szeregu zachęt i wsparcia irlandzkich centrów technologicznych. Dobrze rozwija się także irlandzka sprzedaż Internetowa i wysyłkowa. Przedsiębiorcy szukający swojej szansy w tej branży mogą korzystać ze zwolnienia z VAT do osiągnięcia przychodów na poziomie 35 000,00 EUR. Powyżej rozlicznie podatku od wartości dodanej jest już obowiązkowe. Uzyskanie statusu irlandzkiego płatnika VAT umożliwia także realizowanie dostaw dla innych przedsiębiorców w Unii Europejskiej oraz optymalizację podatkową.
Zobacz także: Kiedy zarejestrować się do VAT w Irlandii?
Irlandzkie firmy handlowo-usługowe, które nabywają towary za granicą, są zobowiązane do przejścia na VAT po osiągnięciu przychodu na poziomie 41 000, 00 EUR. Warto dodać, że firmy preferujące korzystanie ze zwolnienia, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności, mogą korygować wysokość uzyskanego przychodu o wartość nadpłaconego podatku od wartości dodanej towarów kupionych w czasie roku fiskalnego. Jednakże status płatnika VAT umożliwia uniknięcie płacenia podatku VAT w kraju, w którym przedsiębiorca zaopatruje się w towary handlowe i usługi. Pod warunkiem spełnienia wszystkich warunków koniecznych do zastosowania stawki zerowej podatku VAT.
Zobacz także: Jak IR35 i Off-Payroll Tax dotyczy spółek ltd? [aktualizacja: 18.03.2020 r.]
Wartość przychodu, do której możliwe jest korzystanie ze zwolnienia z VAT w firmach usługowo handlowych, które 90% przychodu uzyskują wyłącznie ze sprzedaży towarów, wynosi aż 75 000,00 EUR. Przedsiębiorcy o takiej strukturze sprzedaży, podobnie jak pozostali mogą wcześniej dobrowolnie zarejestrować się jako płatnik VAT. Wybór właściwej strategii podatkowej może mieć spory wpływ na prowadzenie firmy, niezależnie od branży w jakiej działa przedsiębiorca. W przypadku firm, które w początkowym okresie sporo inwestują, status podatnika VAT umożliwia odzyskanie nadpłaconego podatku od wartości dodanej wraz z rozliczaniem w urzędzie skarbowym kolejnych transakcji.
Stawki podatku od wartości dodanej (VAT) obowiązującego w Irlandii można zawsze sprawdzić na stronie irlandzkiego urzędu skarbowego Revenue. Aktualnie obowiązuje stawka główna w wysokości 23%, czyli taka sama jak w Polsce. Oprócz tego stosowane są dwie stawki obniżone: 13,5 oraz 9%, a także stawki specjalne jak obowiązująca w obrocie żywym inwentarzem stawka 4,8% i ryczałt dla farmerów w wysokości 5,4%. Na stronach urzędu dostępne są dokładne informacje na temat grup produktów i usług objętych poszczególnymi stawkami. Można także skorzystać z wygodnej przeglądarki alfabetycznej lub z wyszukiwania po nazwie towaru, aby upewnić się co do wysokości stawki podatku od wartości dodanej nakładanej na dany asortyment.
Zachęcamy do konsultacji w kwestii doboru strategii podatkowej dla firm już działających oraz dla nowych startupów, które będą operować z Irlandii. Doradzamy jak bezpiecznie rozpocząć działalność na wyspach i skorzystać do korzystnych okoliczności biznesowych.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2023 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.