Ostatnia aktualizacja 13 marca, 2024 o 11:39 am.
Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił pakiet pomocowy dla firm, w ramach którego zwraca firmom koszty zatrudniania pracowników furlough w wysokości 80% podstawy wynagrodzenia w ramach tzw. Job Retention Scheme.
[Aktualizacja 13.04.2021 r.] W przedłużonym do września 2021 r. programie aplikować mogą firmy zarejestrowane do systemu dla pracodawców co najmniej od 2 marca 2021 roku.
—
W ramach schematu Coronavirus Job Retention Scheme HMRC będzie wypłacało 80% kosztów wynagrodzenia pracowników, którzy zostali zgłoszeni jako tzw. furlough employees (pracownicy tymczasowo urlopowani). HMRC zobowiązuje się do wypłaty do £2,500 wynagrodzenia miesięcznie. Pomoc jest dostępna dla wszystkich pracodawców w UK, którzy zatrudniali pracowników przed 28 lutym 2020 r.
Furlough jest to status pracownika, który nie wykonuje pracy dla pracodawcy, ale otrzymuje wynagrodzenie i ma nadal umowę o pracę. Jest to tzw. postojowe.
[Aktualizacja 13.04.2021 r.] Aplikować mogą firmy zarejestrowane do systemu dla pracodawców co najmniej od 2 marca 2021 roku.
—
Wszystkie firmy brytyjskie są upoważnione do uzyskania pomocy. Jedyny warunek, jaki muszą spełnić to taki, że muszą zatrudniać pracowników od 28 lutego 2020 r. lub wcześniej oraz posiadać brytyjskie konto bankowe.
[Aktualizacja 13.04.2021 r.] Przedłużony furlough obejmie pracowników zgłoszonych do payroll 2 marca 2021 r.
—
Pomoc jest przeznaczona dla pracowników na wszystkich typach umów, tj. zatrudnionych na pełen etat, na pół etatu, pracujących na kontraktach agencyjnych oraz na kontraktach elastycznych i tzw. zero-hour. Wymogiem jest, by byli oni zatrudnieni w dniu 28 lutego 2020 r..
Zobacz także: Covid-19: brytyjskie spółki LTD mają dodatkowe trzy miesiące na złożenie rozliczeń za ubiegły rok
Aby pracownika objął program pomocowy państwa, musi on zostać zwolniony z konieczności świadczenia pracy przy zachowaniu umowy. Pracownik taki nie może wykonywać żadnej pracy dla firmy w tym okresie. Jeśli pracownik wykonuje jakąkolwiek pracę na rzecz pracodawcy, nie podlega pod Job Retention Scheme. Nie ma możliwości częściowego objęcia programem.
Schemat nie obejmuje prowizji, bonusów i nagród, odnosząc się tylko do wynagrodzenia podstawowego.
[Aktualizacja 21.04.2020 r.]: Dyrektorzy firm, mogą również zostać objęci postojowym, także dyrektorzy spółek jednoosobowych. W czasie postojowego dyrektorowi wolno wykonywać jedynie obowiązki dyrektorskie wynikające z Companies Act 2006 w zakresie takim, jaki zostanie uznany za konieczny w obecnej sytuacji. W tym okresie nie powinien on aktywnie generować przychodów lub świadczyć usług w imieniu firmy. Szczególnie dotyczy to dyrektorów jednoosobowych spółek, w których oni sami świadczyli usług dla klientów firmy.
—
Dyrektorzy również mogą być objęci programem, zachowując jednocześnie prawo do wykonywania obowiązków wobec urzędów związanych z pełnioną w spółce funkcją, ale nie zachowując prawa do pracy na rzecz spółki. W sytuacji, gdy w spółce jest jeden dyrektor nie jest jednak możliwe zachowanie funkcjonowanie spółki, gdy oddeleguje się on na tymczasowy urlop (furloughed status). Oznaczałoby to, że spółka nie może wykonywać swojej działalności, a co za tym idzie musi poinformować wszystkich dostawców i kontrahentów o zawieszeniu działalności i rzeczywiście tą działalność zawiesić.
W przypadku, gdy dyrektorów jest więcej program może objąć część zarządu (dyrektorów).
Zobacz także: Koronawirus opóźni reformę IR35 o rok. Spółki ltd zyskują czas
[Aktualizacja 13.04.2021 r.] Przedłużony furlough obejmie pracowników zgłoszonych do payroll 2 marca 2021 r.
—
Pracownik, który nadal wykonuje pracę dla firmy lub pracownik, który ma zredukowaną liczbę godzin lub pomniejszone wynagrodzenie nie może zostać objęty Job Retention Scheme. Również pracownicy przebywający na urlopie bezpłatnym, a także ci, którzy byli zatrudnieni po 28 lutym 2020 roku nie kwalifikują się do objęcia pomocą.
Pracownicy, którzy przebywają na urlopie chorobowym lub są w izolacji z powodu koronawirusa, mogą dołączyć do Job Retention Scheme po powrocie z chorobowego lub okresie kwarantanny.
[Aktualizacja 13.04.2021 r.] Dla przedłużonego okresu obowiązującą datą jest 2 marca 2021 r.
—
Pracodawca musi pisemnie poinformować pracowników, których zamierza objąć Job Retention Scheme. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o zwrot kosztów. Program opiera się bowiem o system refundacji. Pracodawca może otrzymać albo 80% wynagrodzenia pracownika lub £2,500 miesięcznie – w zależności która kwota jest niższa. Dodatkowo otrzyma zwrot Employer National Insurance contributions, czyli składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Zobacz także: Coronavirus Job Retention Scheme Krok po Kroku. Co potrzeba do złożenia wniosku.
Dla pracowników zatrudnionych na pełen etat i pół etatu wynagrodzenie powinno być obliczane jako 80% wynagrodzenia, jakie przysługiwało w dniu 28 lutego 2020 roku. Jeśli pracownik otrzymywał nieregularne wynagrodzenia, należy wziąć pod uwagę wyższą kwotę albo wynagrodzenie za ten sam miesiąc z poprzedniego roku, albo średnie miesięczne zarobki z roku podatkowego 2019/20. Jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż rok, pod uwagę należy wziąć średnie zarobki od kiedy pracownik rozpoczął pracę.
Jeśli pracownik zgodzi się na objęcie programem oznacza to automatycznie, że jego wynagrodzenie będzie równe 80% wynagrodzenia podstawowego, które otrzymywał, lecz w zamian zostanie on zwolniony z obowiązku świadczenia pracy.
Zakładając, że HMRC będzie zwracał również składki na ubezpieczenie dla pracownika nie ma bezpośrednich kosztów pracowniczych dla pracodawcy w związku ze skorzystaniem z programu.
Koszty, jakie ponosi pracodawca to koszty pośrednie, tj. obsługi kadrowej oraz koszty operacyjne związane z koniecznością kredytowania wynagrodzenia, gdyż schemat jest oparty o system refundacji poniesionych kosztów.
Dokumenty i dane, których wymaga HMRC do złożenia wniosku:
[Aktualizacja 21.04.2020 r.]: Okres wydłużono z 3 do 4 miesięcy.
[Aktualizacja 15.05.2020 r.]: Program został wydłużony do 31 października 2020 roku. Do lipca zasady pozostają niezmienne, czyli pracodawca może uzyskać i wypłacić 80% wynagrodzenia pracownikowi przenoszonemu na postojowe (furlough) z limitem wypłaty 2500 funtów, a pracownik nie może świadczyć pracy na rzecz pracodawcy. Od sierpnia planowane są zmiany mające na celu przywrócenie pracowników do pracy na pół etatu lub pełen etat oraz przeniesienie na pracodawcę części kosztów wynagrodzeń tych pracowników.
—
Minimalny okres, na jaki można objąć pracownika programem to 3 tygodnie. Obecnie maksymalny okres, jaki jest podawany to okres 3 miesięcy. Rząd jednak zastrzegł, że w przypadku negatywnego scenariusza pandemii okres też będzie mógł zostać wydłużony.
Po zakończeniu programu pracodawca zdecyduje czy zatrudni pracownika ponownie czy wręczy mu wypowiedzenie.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2023 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.