Ostatnia aktualizacja 28 grudnia, 2020 o 01:18 pm.
Brytyjski podjął decyzję o obniżeniu stawki podatku CIT w Wielkiej Brytanii z obecnych 19 proc. do 17 proc. W 2020 roku wszyscy właściciele przedsiębiorstw działających na terenie Zjednoczonego Królestwa zapłacą niższy podatek dochodowy.
Obniżenie stawki podatki CIT do 17 proc., jest decyzją wynikającą z obecnej sytuacji Wielkiej Brytanii, która wciąż znajduje się w brexitowym impasie. Odkładanie kolejnych terminów wyjścia kraju z Unii Europejskiej sprawia, że rządzący Wielką Brytanią muszą za wszelką cenę utrzymać trend przyciągający nowy biznes do ich kraju. Nowa stawka podatkowa wejdzie w życie wraz 1 kwietnia 2020 roku.
Pobrexitowa rzeczywistość może być dla gospodarki brytyjskiej trudna do zaakceptowania. Krajowi grożą nie tylko problemy ze stawkami celnymi, które nałożą na brytyjskie towary kraje Unii Europejskiej, jeśli Wielka Brytania zdecyduje się na opuszczenie Wspólnoty bez zawarcia długo oczekiwanej umowy. Równie groźny jest odpływ pracowników oraz właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, których Wielka Brytania od lat skutecznie do siebie przyciąga.
Zobacz także: Tax Return w Wielkiej Brytanii: kogo obowiązuje self assessment i jakie są terminy?
“Wielka Brytania doskonale zdaje sobie sprawę, że wyjście z Unii Europejskiej będzie rzutowało na kondycję gospodarki i to na całe lata. Brytyjczyków nie stać na odpływ pracowników i spowolnienie napływ kapitału zagranicznego w postaci małych i średnich przedsiębiorców, którzy tak chętnie od lat przenosili swoją działalność do Zjednoczonego Królestwa” – powiedziała Agnieszka Moryc, dyrektor zarządzająca Admiral Tax.
Admiral Tax przewidywał taki ruch ze strony brytyjskiego rządu jeszcze gdy premier Wielkiej Brytanii była Theresa May.
“Rząd Theresy May chce po pierwsze zatrzymać jak najwięcej przedsiębiorców prowadzących firmy na terenie Wielkiej Brytanii, a którzy w obawie przed radykalnym pogorszeniem się warunków ekonomicznych na Wyspach mogliby zdecydować się na przeniesienie swoich firm do innych państw; a dokładnie do państw pozostających w Unii Europejskiej” – pisał wówczas Admiral Tax na swoim blogu (Zobacz: Najniższy CIT w Europie? Nowy wymiar brytyjskiej przedsiębiorczości ).
Wprowadzając niższą stawkę podatku CIT Wielka Brytania, która znajduje się w wieloletnim impasie związanym z Brexitem chce nie tylko zniechęcić obecnych już teraz na Wyspach przedsiębiorców do opuszczenia kraju. Aby wyjść naprzeciw trudnej sytuacji ekonomicznej i spowolnieniu gospodarczemu jakie może czekać kraj po Brexicie należy za wszelką cenę przyciągnąć nowych przedsiębiorców. Jedną z zachęt dla właścicieli firm działających obecnie poza granicami Zjednoczonego Królestwa ma być wprowadzenie niższej stawki podatku CIT.
17 proc. podatek CIT będzie najniższą tego typu daniną publiczną spośród grupy G20 (19 najbogatszych państw świata oraz Unia Europejska).
“Analizy pokazują, że obniżenie stawki podatku CIT przyczynią się do zwiększenia PKP od 0,6 do 1,1 proc. w długoletniej perspektywie. To pokazuje, że brytyjscy politycy patrzą planują z dużym wyprzedzeniem” – powiedziała Agnieszka Moryc.
“Obniżenie podatku CIT nie wpłynie bezpośrednio na sytuację gospodarstw domowych, osób prywatnych czy rodzin” – czytamy na rządowej stronie. Krok podjęty przez rząd w Londynie będzie za to miał wpływ na 1,1 mln przedsiębiorstw płacących CIT.
Obniżenie podatku CIT w Wielkiej Brytanii to dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców, którzy zdecydowali się przenieść swoją działalność z Polski na Wyspy. Z pewnością utwierdzi to ich w przekonaniu, że podjęli słuszną decyzję. Dla właścicieli firm, którzy mają zarejestrowaną działalność na terenie Rzeczypospolitej będzie to kolejna zachęta do przeniesienia się z prowadzeniem swojego biznesu do Wielkiej Brytanii. Biorąc pod uwagę, że w 2020 roku w Polsce stawka podatku CIT wynosi 19 proc., to można spodziewać się dalszej fali odpływu polskich przedsiębiorstw na Wyspy.
Warto zauważyć, że duża część polskich przedsiębiorców decydujących się na założenie spółki limited w Wielkiej Brytanii w Polsce prowadziło działalność gospodarczą, płacąc PIT i tym samym niejednokrotnie wpadając w 32-proc. próg podatkowy.
Przeczytaj także: Dlaczego ekspansję zagraniczną polskie firmy zaczynają od Wielkiej Brytanii?
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2023 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.