Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Wsparcie dla brytyjskich firm związane z pandemią COVID-19. Przewodnik.

Wsparcie dla brytyjskich firm związane z pandemią COVID-19. Przewodnik.

W związku z zaistniałą sytuacją na rynkach globalnych, brytyjski rząd zdecydował się na szybkie wprowadzenie planu pomocy dla brytyjskich podmiotów gospodarczych. Pomocą objęte są wszystkie podmioty gospodarcze zarejestrowane w Wielkiej Brytanii. Spółki LTD, będące pracodawcami mogą liczyć na największe wsparcie w ramach programu.

Dopłaty do wynagrodzeń (Coronavirus Job Retention Scheme)

Do skorzystania z Coronavirus Job Retention Scheme uprawnieni są wszyscy pracodawcy w UK. HMRC zwróci 80% kosztów wynagrodzenia pracowników, do maksymalnej kwoty 2 500 £ miesięcznie.

Aby skorzystać z programu pomocowego Coronavirus Job Retention Scheme pracodawca będzie musiał:

 • oznaczyć dotkniętych [epidemią] pracowników jako pracowników pozostających na bezpłatnym urlopie (ang. furloughed workers) i poinformować ich o tym fakcie. Zmiana statusu pracowników podlega obowiązującemu prawu pracy i, w zależności od umowy o pracę, może podlegać negocjacjom;
 • przesłać do HMRC informacje o pracownikach, którzy zostali wysłani na bezpłatny urlop oraz o ich zarobkach, za pośrednictwem nowego portalu internetowego (HMRC określi dalsze szczegóły dotyczące wymaganych informacji).
Odroczenie podatku VAT

W ramach pakietu pomocowego, firmy mogą wstrzymać płatność podatku VAT należnego za okres od 20 marca do 30 czerwca 2020 roku. Odroczenie dotyczy wszystkich firm zarejestrowanych do VAT w UK.

Zobacz także: Jak chronić firmę przed skutkami pandemii koronawirusa i polskim fiskusem?

Aby skorzystać z możliwości opóźnienia zapłaty podatku VAT, firma nie musi składać żadnej aplikacji. Po złożeniu deklaracji VAT, nie płaci należnego podatku. Firmy, które skorzystają z odroczenia, będą miały czas do końca roku 2020 lub nawet do końca roku 2021 na odprowadzenie odroczonych kwoty z tytułu podatku VAT.

Ważne: zwroty z tytułu nadpłaty VAT będą wypłacane w trybie zwykłym i nie zostaną wstrzymane.

Zwroty dla firm wypłacających chorobowe

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą występować o zwrot chorobowego (Statutory Sick Pay – SSP) wypłacanego pracownikom chorym na koronawirusa.

Zasady przyznawania zwrotów są następujące:

 • zwrot będzie przysługiwał za okres choroby trwający maksymalnie do 2 tygodni;
 • uprawnieni do zwrotu będą pracodawcy zatrudniający do 250 pracowników;
 • nie będzie wymogu, aby pracownik posiadał zaświadczenie od lekarza, ale może być wymagana tzw. isolation note z NHS ;
 • zwroty zaczną obowiązywać, następnego dnia po wprowadzeniu stosownych regulacji przez HMRC.
Odroczenie podatku dochodowego / CIT

Wszystkie firmy, które mają trudności z płaceniem na czas podatków z powodu pandemii koronawirusa są zachęcane do kontaktowania się z HMRC w celu uzgodnienia tzw. time to pay. Każda sytuacja będzie rozpatrywana indywidualnie.

Zobacz także: Koronawirus opóźni reformę IR35 o rok. Spółki ltd zyskują czas

Umorzenie podatku od nieruchomości

Firmy działające w sektorze handlu, hotelarstwie, turystyce, kawiarnie, restauracje, przedszkola, domy opieki i firmy szeroko rozumianej branży wypoczynkowej otrzymają tzw. business rates holiday na okres 2020/2021 roku podatkowego, tj. na okres pełnych 12 miesięcy.

Business rates, czyli podatki płacone od nieruchomości, zostaną umorzone. Nie ma konieczności aplikowania o umorzenie. Urzędy automatycznie wyślą zaktualizowane rachunki “business rates” w kwietniu 2020 roku.

Wsparcie dla firm niepłacących podatku od nieruchomości

Firmy, które wynajmują nieruchomości, ale nie płacą “business rates” lub płacą je w bardzo małej wysokości, dzięki ulgom i dotacjom “small business rate relief” lub “rural rate relief” będą mogły otrzymać wsparcie w wysokości £10,000 w gotówce. Natomiast, firmy działające w sektorze hotelarskim, handlowym i wypoczynkowym, których wartość wynajmowanych nieruchomości tzw. rateable value wynosi od £15,000 do £51,000, otrzymają wsparcie w wysokości £25,000 w gotówce.

Pożyczki dla firm (Coronavirus Business Interruption Loan Scheme)

Schemat prowadzony przez British Business Bank zakłada udzielanie gwarancji Skarbu Państwa dla pożyczek do wysokości 5 milionów funtów dla firm dotkniętych koronawirusem.

Pożyczki w ramach Coronavirus Business Interruption Loan Scheme będą oferowane przez większość brytyjskich banków i instytucji finansowych i koordynowane odgórnie. Firmy proszone są o kontaktowanie się bezpośrednio z bankami w celu skorzystania z pożyczki.

> POBIERZ poradnik „Brytyjska spółka limited bez tajemnic” <<

 

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Wsparcie dla brytyjskich firm związane z pandemią COVID-19. Przewodnik.
Tytuł
Wsparcie dla brytyjskich firm związane z pandemią COVID-19. Przewodnik.
Opis
W związku z zaistniałą sytuacją na rynkach globalnych, brytyjski rząd zdecydował się na szybkie wprowadzenie planu pomocy dla brytyjskich podmiotów gospodarczych. Pomocą objęte są wszystkie podmioty gospodarcze zarejestrowane w Wielkiej Brytanii. Spółki LTD, będące pracodawcami mogą liczyć na największe wsparcie w ramach programu.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg podatkowych, nie musi dodatkowo płacić podatku w Polsce, nawet jeśli pozostaje polskim rezydentem podatkowym. (więcej…)

  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg...

  Czytaj dalej
 • Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem podmiotów powiązanych są spółki matki i ich zagraniczne lub krajowe spółki córki. Przy takich transakcjach, obowiązują specjalne ceny transferowe podlegające różnym regulacjom prawnym, innym niż transakcje przeprowadzane przez podmioty niepowiązane. Jakie zatem cechy charakterystyczne jednostki gospodarczej wpływają na uznanie jej za podmiot powiązany i w jakich dokładnie sytuacjach zastosowanie znajdują ceny transferowe? (więcej…)

  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem...

  Czytaj dalej
 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo