Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Spółka w Irlandii i optymalizacja podatkowa, czyli jak Google nie płaci podatków

Spółka w Irlandii i optymalizacja podatkowa, czyli jak Google nie płaci podatków

Światowy gigant dzięki wykorzystaniu podwójnej struktury optymalizacji uchronił większość z przychodów przed opodatkowaniem. Rosnący fiskalizm ze strony rządów wielu państw skłania przedsiębiorców do wyboru przyjaznych jurysdykcji do prowadzenia biznesu.

Kontrole związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, rosnąca biurokracja oraz wysokie podatki – to główne powody, dla których firmy przenoszą swoją działalność za granicę. Przeciwną drogę obrał rząd Irlandii, który robi wszystko aby ułatwić firmom prowadzenie biznesu, stale upraszczając system podatkowy oraz wprowadzając kolejne udogodnienia dla przedsiębiorców chcących otworzyć w Irlandii spółkę LTD (odpowiednik polskiej sp. z o.o.).

Google optymalizuje podatki w Irlandii

Google wykorzystało strukturę optymalizacji nazywaną ‚Double Irish’ lub ‚Dutch Sandwich’, dzięki czemu spółka uchroniła większość ze swoich przychodów przed opodatkowaniem. W ten sposób spółka nie zapłaciła podatku od ponad 16 mld euro przychodów. Irlandzka spółka Google odpowiada za przyjmowanie większości przychodów reklamowych giganta, następnie transferuje środki do specjalnej spółki Google Netherlands, która kolejno transferuje je do spółki zarejestrowanej na Bermudach (należącej do irlandzkiej spółki Google). Kwota jaką Google przetransferował w ten sposób w 2016 była o 7% większa od kwoty przetransferowanej w 2015 roku. Przedstawiciel Zarządu Google oświadczył iż spółka płaci wszelkie należne podatki i postępuje w zgodzie z prawem podatkowym każdego kraju, w którym działa na całym świecie. Google pozostaje pod presją ze strony rządzących, którzy pod lupę wzięli podatki płacone przez giganta. W zeszłym roku Google uchroniło się od zapłaty francuskiemu fiskusowi 1,12 mld euro podatku od reklam sprzedawanych na terenie Francji.

Unia Europejska szuka nowych sposobów, by zwiększyć opodatkowanie amerykańskich firm technologicznych. Zgodnie z doniesieniami władz Stanów Zjednoczonych – efektywna stopa podatkowa dla Google wyniosła w 2016 roku 19,3%. Jest to możliwe dzięki częściowemu zastosowaniu optymalizacji podatkowej dla dochodów osiągniętych poza terenem USA, właśnie m.in. poprzez prowadzenie działalności w Irlandii.

Irlandia dobra nie tylko dla korporacji

Dzięki niezwykle przyjaznej polityce wobec przedsiębiorców Irlandia stała się w ostatnim czasie najpopularniejszym kierunkiem dla osób prowadzących działalność za granicą. Według raportu “The World Bank’s ‘Doing Business’ report” Irlandia jest absolutnym numerem jeden pod kątem stworzenia biznesowi najlepszych warunków do rozwoju. Swoją siedzibę w Irlandii poza Google znalazły m.in. Facebook,  Apple, Starbucks.

Firma w Irlandii, działalność w Polsce

Liberalne przepisy i atrakcyjne stawki opodatkowania sprawiły, że Irlandia stała się celem biznesowym nie tylko dla międzynarodowych korporacji, ale także dla małych i średnich firm. Polscy przedsiębiorcy decydujący się na przeniesienie swojej działalności do Irlandii i założenie irlandzkiej spółki LTD (odpowiednik polskiej sp. z o.o.) wymieniają cztery główne powody dla których podjęli swoją decyzję.

Pierwszym z nich jest podstawowa niska stawka podatku CIT, która wynosi jedynie 12,5%.

Kolejnym czynnikiem jest bardzo wysoka kwota wolna od podatku, wyższa nawet niż w Wielkiej Brytanii, wynosząca aż 16 500 euro, czyli blisko 68 940 zł (stan na dzień 09.01.2018),  przysługująca każdemu z dyrektorów spółki z osobna.

Minimalne składki na ubezpieczenie społeczne (USC – Universal Social Charge) płacone w wysokości 0,5%, 2,5%, 8% i 11% wysokości dochodu są dodatkową zachętą dla przedsiębiorców szukających optymalizacji kosztów. Jeżeli przedsiębiorca nie wykazuje zysku – jest zwolniony z opłaty składek, w przeciwieństwie do stałej kwoty składek ZUS dla przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w Polsce.

Czwartym i chyba najważniejszym punktem na liście korzyści z przeniesienia firmy do Irlandii jest trzyletnie zwolnienie z podatku dochodowego dla nowo powołanych spółek, które nie wykazują w tym okresie zysku większego niż 1 mln euro.

Firma w Irlandii – działalność w Polsce?

Jeśli spółka zarejestrowana w Irlandii prowadzi działalność w innym kraju Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, to podatek dochodowy odprowadzany jest w Irlandii. Dzieje się tak ponieważ certyfikat rezydencji podatkowej spółki zależny jest od miejsca jej siedziby, a nie rezydencji jej dyrektorów i właścicieli. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Admiral Tax.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat założenia spółki w Irlandii lub Wielkiej Brytanii, to zachęcamy do skorzystania z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

 

Załóż spółkę w Irlandii i płać mniejsze podatki

Spółka w Irlandii i optymalizacja podatkowa, czyli jak Google nie płaci podatków
5 (100%) 5 oceniającys
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polskie firmy za granicą: podsumowanie II kwartału 2019 według Admiral Tax (raport)
  Polskie firmy za granicą: podsumowanie II kwartału 2019 według Admiral Tax (raport)

  Na podstawie danych i szacunków Admiral Tax z I i II kwartału bieżącego roku zaobserwowano znaczący wzrost liczby spółek założonych przez Polaków poza granicami Polski. Główne kierunki to nadal: Wielka Brytania i Irlandia. Popularnością cieszy się także Malta. Startupy o ambicjach globalnych celują w Delaware (USA). (więcej…)

  Na podstawie danych i szacunków Admiral Tax z I i II kwartału bieżącego roku zaobserwowano znaczący wzrost liczby spółek założonych przez Polaków poza granicami Polski....

  Czytaj dalej
 • Split payment stanie się zmorą polskich przedsiębiorców?
  Split payment stanie się zmorą polskich przedsiębiorców?

  Rząd przedstawił właśnie do konsultacji projekt zmian w ustawie o VAT, który przewiduje wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT. Obawy wzbudzają jednak kary, które rząd przewiduje dla przedsiębiorców - zarówno dla nabywców towarów i usług, jak i dla wystawców faktur, którzy popełnią przewinienie przy okazji split payment. (więcej…)

  Rząd przedstawił właśnie do konsultacji projekt zmian w ustawie o VAT, który przewiduje wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT. Obawy wzbudzają jednak kary, które...

  Czytaj dalej
 • Polski przedsiębiorca bardziej narażony na utratę płynności finansowej niż przedsiębiorca brytyjski
  Polski przedsiębiorca bardziej narażony na utratę płynności finansowej niż przedsiębiorca brytyjski

  Z danych opublikowanych w raporcie „European Payment Report 2018” wynika, że polski przedsiębiorca czeka na opłacenie faktury średnio 33 dni. Tymczasem jego brytyjski odpowiednik otrzymuje przelew średnio o niemal tydzień szybciej. (więcej…)

  Z danych opublikowanych w raporcie „European Payment Report 2018” wynika, że polski przedsiębiorca czeka na opłacenie faktury średnio 33 dni. Tymczasem jego brytyjski odpowiednik otrzymuje...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze
testowo