Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Kwota wolna od podatku w Irlandii w 2020 roku

Kwota wolna od podatku w Irlandii w 2020 roku

Firma w Irlandii

Wartość podatku dochodowego w Irlandii jest uzależniona od wartości przychodu, który stanowi podstawę opodatkowania. Irlandczycy stosują dwustopniową skalę podatkową. W pierwszym progu wszyscy są zobowiązani do odprowadzenia składek w wysokości 20% podstawy. Osoby, których przychody przekroczyły próg, płacą dodatkowo 40% od nadwyżki. Okazuje się, że kwota wolna od podatku także może przyjąć różne wartości.

Progi podatkowe są zróżnicowane pod kątem scenariuszy opartych o typowe okoliczności życiowe, w jakich funkcjonuje większość obywateli państwa. Najniższy próg przychodów opodatkowanych preferencyjną 20% stawką przypada bezdzietnym singlom i wynosi 35300 EUR. Samotni rodzice odprowadzają podatek w wysokości 20% do momentu, gdy podstawa opodatkowania nie przekracza 39300 EUR. Natomiast małżonkowie i partnerzy w gospodarstwie domowym, w którym tylko jedna osoba przynosi dochód, są opodatkowani stawką 20% do przychodu na poziomie nieprzekraczającym 44300 EUR. W przypadku, gdy oboje małżonkowie lub partnerzy zarabiają, podatek 20% do kwoty 44300 EUR nalicza się od przychodów lepiej zarabiającej osoby. Gorzej uposażony partner lub małżonek płaci 20% do zarobków o wartości 26300 EUR.

Irlandia: ile wynosi kwota wolna od podatku?

Gdy przychód przekracza ww. progi, każdy obywatel płaci dodatkowo 40% od nadwyżki. Dlatego coraz więcej osób pracujących w Irlandii ubiega się o status rezydenta, który daje możliwość odpisania większej kwoty wolnej od podatku. W warunkach irlandzkich kwota wolna od podatku może być zestawiona z dwóch składowych. Przede wszystkim każdy pracownik ma prawo do zwolnienia z podatku do kwoty 1650 EUR z tytułu ogólnie obowiązującego Employee Tax Credit.

Zobacz także: Jak naliczać VAT w irlandzkiej spółce LTD?

Zwolnienie to jest dostępne dla wszystkich, którzy uzyskują przychód podlegający opodatkowaniu na terenie Irlandii, w tym przychody z tytułu świadczenia pracy, rent i emerytur, wypłat z tytułu ubezpieczenia i zysków kapitałowych. Irlandzcy rezydenci mogą korzystać z Employee Tax Credit także, gdy ich przychód stanowią wynagrodzenia i świadczenia socjalne wypłacane w innych krajach członkowskich EU.

Warto wiedzieć, że podatnicy ze statusem rezydenta mają prawo jeszcze do odliczenia z tytułu Personal Tax Credit. Wartość zwolnienia jest uzależniona od sytuacji życiowej podatnika. W przypadku singla wartość zwolnienia z tytułu Personal Tax Credit wynosi 1650 Eur. Osoby w związku mogą skorzystać ze zwolnienia o wartości 3300. W trudnych okolicznościach życiowych irlandzka ordynacja podatkowa przewiduje wiele innych scenariuszy, których celem jest wsparcie podatnika.

Zobacz także: W Irlandii rząd wyda miliard euro na poprawę płynności przedsiębiorców dotkniętych pandemią koronawirusa

Podsumowując, podatnicy ze statusem rezydenta mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od kwoty o wartości 1650 Eur. Status rezydenta daje możliwość podwojenia kwoty wolnej od podatku w przypadku singli. Jeszcze wyższa kwota wolna od podatku z tytułu Personal Tax Credit przysługuje irlandzkim rezydentom w związkach.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Kwota wolna od podatku w Irlandii w 2020 roku
Tytuł
Kwota wolna od podatku w Irlandii w 2020 roku
Opis
Wartość podatku dochodowego w Irlandii jest uzależniona od wartości przychodu, który stanowi podstawę opodatkowania. Irlandczycy stosują dwustopniową skalę podatkową.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg podatkowych, nie musi dodatkowo płacić podatku w Polsce, nawet jeśli pozostaje polskim rezydentem podatkowym. (więcej…)

  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg...

  Czytaj dalej
 • Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem podmiotów powiązanych są spółki matki i ich zagraniczne lub krajowe spółki córki. Przy takich transakcjach, obowiązują specjalne ceny transferowe podlegające różnym regulacjom prawnym, innym niż transakcje przeprowadzane przez podmioty niepowiązane. Jakie zatem cechy charakterystyczne jednostki gospodarczej wpływają na uznanie jej za podmiot powiązany i w jakich dokładnie sytuacjach zastosowanie znajdują ceny transferowe? (więcej…)

  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem...

  Czytaj dalej
 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo