Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii.

Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii.

Firma w UK
Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii.
5 (100%) 2 oceniających

Najprostszą formą działalności gospodarczej na Wyspach jest self-employed, czyli samozatrudnienie. Tego typu przedsiębiorstwo może zacząć prosperować w dosłownie każdej chwili, gdyż na rejestrację biznesu, sole trader ma 3 miesiące od jego powstania. Założenie takiej firmy nic nie kosztuje i odbywa się bez konieczności odwiedzania urzędu.

 

Kto może zostać Sole-Trader

Sole traderem może stać się każdy. Aby nim zostać, nie musisz rezygnować z pracy na etacie. Wciąż masz prawo do bycia zatrudnionym na umowę o pracę i jednocześnie być właścicielem biznesu. Jako sole trader możesz także zatrudniać pracowników, wystawiać faktury, finansować firmę z własnych funduszów.

 

Co z ubezpieczeniem społecznym dla Sole Trader?

Zanim rozpoczniesz działalność na własną rękę, musisz uzyskać numer ubezpieczenia społecznego (National Insurance Number), odpowiednik polskiego NIP-u. Zwróć również uwagę, czy branża, w której chcesz rozwijać swój interes, nie wymaga posiadania odpowiedniej licencji lub pozwolenia. Dotyczy to m.in. usług bankowych, budowlanych, sprzedaży alkoholu i lekarstw, prowadzenia taksówki, doradztwa inwestycyjnego, ubezpieczeń.

 

Rejestracja w HMRC

Do rejestracji w urzędzie skarbowym potrzebny jest formularz CWF1, który możesz przesłać listownie lub złożyć osobiście w oddziale Urzędu Skarbowego HM Revenue & Customs. Wpisu można dokonać również przez Internet lub telefonicznie pod numerem 0 845 603 2691. Przekroczenie terminu trzech miesięcy przy rejestracji, skutkuje karą tysiąca funtów. Również podatki są wówczas naliczane nie od momentu rejestracji, a od samego początku prowadzenia działalności.

 

A może warto zastanowić się nad spółką limited?

 

Składki ubezpieczeniowe i podatek dochodowy

Samozatrudnieni opłacają składkę class 2, która wynosi 2,75 funta tygodniowo. Oprócz podatków, po zakończeniu roku podatkowego, płaci się także składkę ubezpieczenia społecznego (class 4), której wysokość jest uzależniona od dochodów osoby samozatrudnionej. Kwota naliczana jest od różnicy dochodów i kwoty zwolnionej od podatku. Od dochodów między 7 755 a 41 450 funtów płaci się składkę w wysokości 9%, a przy dochodach wyższych już tylko 2%.

Pamiętaj, że w styczniu każdego roku sole trader musi zapłacić nie tylko należny podatek i składki, ale także zaliczkę na poczet trwającego jeszcze roku rozliczeniowego, która wynosi 50% bieżących podatków i składek.

 

Pamiętaj o rozliczeniu Self Assessment

Samozatrudnieni nie mogą liczyć na automatyczne rozliczenie podatku dochodowego przez system PAYE, jak to jest w przypadku osób pracujących dla kogoś oraz emerytów i rencistów. Sole Trader musi sam zadbać o wypełnienie deklaracji podatkowej w formie Self Assessment. Dodatkowo w Wielkiej Brytanii każda firma, która przekroczy określony przychód w ciągu jednego roku rozliczeniowego (dla sole tradera 76 tysięcy funtów), musi zarejestrować się do rozliczeń podatku VAT.

 

Jak wykorzystać Brexit do rozwoju własnego biznesu? Sprawdź.

 

Odpowiedzialność za zobowiązania

Jako sole trader odpowiadasz za zobowiązania firmy własnym majątkiem. Z drugiej strony wszystkie wypracowane przez Ciebie zyski są Twoje, nie ma wymogu dotyczącego otwierania osobnego firmowego rachunku w banku, do swoich biznesowych transakcji możesz korzystać z konta osobistego.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze