Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Praca w Anglii, leczenie w Polsce

Praca w Anglii, leczenie w Polsce

Firma w UK
Praca w Anglii, leczenie w Polsce
Oceń ten post

Dzięki przynależności do Unii Europejskiej, Polacy nie tylko mogą korzystać z pomocy lekarza w innym kraju, ale także udać się do doktora w Polsce, jeśli wykupili ubezpieczenie w Wielkiej Brytanii. Taką możliwość daje posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

 

Gdzie i kiedy można skorzystać z darmowych świadczeń?

Z darmowych świadczeń zdrowotnych w Polsce, mogą skorzystać Ci, którzy posiadają Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego w placówkach, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Na bezpłatną wizytę u lekarza mogą liczyć wszyscy ci, którzy potrzebują interwenci medycznej. Jest to warunek skorzystania z europejskiego ubezpieczenia zdrowotnego.

 

Polacy odkładają na brytyjską, pewną emeryturę. Ty też możesz.

 

Do którego lekarza można się udać?

Pacjent ma prawo skorzystać z bezpłatnej porady lekarza pierwszego kontaktu, a także z usług oferowanych przez lekarzy specjalistów, po otrzymaniu odpowiedniego skierowana.

Warto jednak pamiętać, że nie do każdego lekarza potrzebne nam osobne skierowanie. Bez tego dokumentu możemy na podstawie EKUZ udać się do ginekologa, położnika, okulisty, stomatologa, wenerologa, dermatologa, psychiatry.

Oczywiście skierowanie nie jest wymagane również w przypadku nagłych zdarzeń, wypadków, urazów i kontuzji, z którymi udajemy się do szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Zatrucie, stan zagrożenia życia, bardzo silne i niepokojące objawy, to kolejne sytuacje, w których nie trzeba starać się o skierowanie do szpitala.

 

Szpital

Pobyt w szpitalu jest bezpłatny zarówno w przypadku, gdy dostajemy skierowanie, jak również gdy jest on koniecznością ze względu na stan zdrowia. W szpitalu, a także w każdym innym przypadku, w którym chcemy skorzystać z darmowych świadczeń, należy przedstawić brytyjski odpowiednik EKUZ, czyli European Health Insurance Card (EHIC).

 

Leczenie planowane

Z reguły EHIC nie obejmuje leczenia planowanego. Nie daje więc ona możliwości wykonania darmowych badań diagnostycznych, rozpoczęcia i kontynuacji długoterminowego leczenia. Zawsze jednak można wystąpić do swojego ubezpieczyciela w Wielkiej Brytanii o udzielenie zgodny na podjęcie planowanego leczenia w innym państwie należącym do Unii Europejskiej. Po uzyskaniu formularza E112 z takiego leczenia można korzystać już bezpłatnie.

 

Załóż firmę w Anglii i odkładaj na przyszłą, pewną emeryturę wysokości 3200 zł miesięcznie.

 

Lekarstwa

EHIC daje możliwość korzystania z refundowanych lekarstw, a także z objętej państwowym systemem zdrowotnym opieki stomatologicznej (choć w praktyce usługi dentystyczne są refundowane w bardzo niewielkim zakresie).

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze