Ostatnia aktualizacja 19 listopada, 2022 o 07:15 pm.
Polacy otwierają firmy za granicą z powodu niższego poziomu biurokracji i przejrzystego prawodawstwa w innych krajach – taki powód założenia firmy poza Polską zadeklarowało 57,8% przedsiębiorców w badaniu przeprowadzonym przez międzynarodową kancelarię podatkową Admiral Tax. Oto dlaczego Polacy decydują się na emigrację kapitałową.
Poza mniejszą biurokracją, jako powód założenia firmy poza Polską ankietowani najczęściej wymieniali: niższe podatki i obciążenia fiskalne (32.1%) oraz lepsze warunki rozwoju dla firmy (9%). Jak skomentowała ten fakt Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax: “Panuje powszechne przekonanie, że większość osób decydujących się na prowadzenie firmy poza Polską robi to z powodu możliwych oszczędności. Otóż po raz pierwszy dowiadujemy się, że to wysoka biurokracja – w ocenie przedsiębiorców – odpowiada za migrację kapitałową. Prowadzi to do konkluzji, że przedsiębiorcy myślą nie tyle o oszczędnościach, co o rozwoju firmy”.
Najwięcej “polskich firm” zarejestrowanych jest w Europie (95.8%), a najpopularniejszym kierunkiem biznesowym pozostaje Wielka Brytania. Według badania ponad 61% firm działa w Anglii lub Szkocji, chociaż popularność zyskała także Irlandia, która zrównała się z Czechami – oba kierunki po blisko 15%. Jednocześnie Polacy wykazują się dużą elastycznością i chętnie deklarują zmianę miejsca prowadzenia firmy w przypadku pojawienia się gospodarki o bardziej przyjaznym systemie podatkowym lub innych korzystnych zmian prawnych. Taką gotowość zadeklarowało blisko dwie trzecie, a “zdecydowane NIE” dla takiej możliwości zadeklarowało jedynie 28.4%.
Tylko 18.8% przedsiębiorców udzieliło odpowiedzi twierdzącej na pytanie, czy rozważa możliwość przeniesienia biznesu do Polski, przy czym znacząca większość tych osób uzasadniła to rozważanym rozszerzeniem prowadzonej działalności na Polskę (74.9%) – nie zaś całkowitym przeniesieniem funkcjonującej firmy. 62.5% ankietowanych jest zadowolonych z prowadzenia firmy za granicą i tylko 1.6% zadowolonych nie jest. “Polska niestety nie jawi się jako gospodarka otwarta na biznes.
Zobacz także: Jak będzie wyglądać prowadzenie firmy w Anglii po Brexicie?
O ile obserwujemy liczne powroty do Polski z emigracji zarobkowej, to w biznesie tendencja jest odwrotna – większość właścicieli prosperujących w Polsce przedsiębiorstw chce zdążyć z przeniesieniem firmy do Wielkiej Brytanii przed końcem negocjacji Wielkiej Brytanii z Komisją Europejską. Alternatywnie rozważane są inne kierunki np. Irlandia – co wiemy po ilości zapytań, które do nas spływają” – mówi Agnieszka Moryc.
Jak pokazała ankieta, 71,8% polskich biznesmenów za granicą to mężczyźni, a optymalnym czasem do założenia i prowadzenia firmy – patrząc na przekrój badanych – wydaje się być okres między 36. a 55. rokiem życia. Wyższym wykształceniem wśród biznesmenów może się pochwalić aż 48.3% badanych. Firmy należące do Polaków z powodzeniem działają zarówno w obszarze produktów i usług w sektorze B2C (51.6%), jak i B2B (48.4%). Większość prowadzących biznes za granicą Polaków (64.7%) jako formę działalności deklaruje prowadzenie spółki prawa handlowego właściwego dla miejsca rejestracji firmy.
Zobacz także: Nowe podatki w Polsce w 2021 roku. Jakie podatki wprowadzi polski rząd?
Badanie przeprowadzone zostało za pośrednictwem ankiety internetowej na grupie 1104 polskich przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą za granicą w okresie od 1 czerwca do 31 lipca 2017. Grupa została wytypowana na podstawie przynależności do międzynarodowych organizacji biznesowych i dotyczyła zarówno sektora MŚP, jak i DP.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2023 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.