Ostatnia aktualizacja 4 marca, 2024 o 03:41 pm.
Wielu Polaków płaci lub płaciło składki na ubezpieczenie społeczne w Wielkiej Brytanii, nie zastanawiając się, czy zakwalifikuje się do brytyjskiej emerytury. Tymczasem w obliczu niskich prognoz emerytur z Polski, warto się tym tematem zainteresować. Emerytura z UK jest znacząco wyższa niż polska i jest co roku waloryzowana. Dodatkowo Wielka Brytania pozwala dopłacić składki do niepełnych lat składkowych dla uzyskania wyższej emerytury lub w ogóle dla uzyskania wystarczającej liczby lat składkowych. Na Wyspach można w dowolnej chwili wystąpić o prognozę emerytalną z UK i dowiedzieć się ile lat nam zaliczono do emerytury i ile ona wyniesie.
Emerytura państwowa (State Pension) to regularne świadczenie od rządu, którą większość osób z historią zatrudnienia może pobierać po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jest ona oparta na ilości i wysokości składek na ubezpieczenie społeczne (National Insurance Contributions). Emeryturę wzbogacają też tzw. kredyty ubezpieczeniowych, które osoba uzbierała w Wielkiej Brytanii.
Ustawowy wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 66 lat zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Jednak rząd brytyjski będzie stopniowo podnosił wiek emerytalny, począwszy od 6 maja 2026 r. Planowany jest wzrost wieku emerytalnego do 68 lat. Jednak eksperci przewidują, że to nie wystarczy i będzie konieczne podniesienie wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii do 71 lat.
To, jaką emeryturę będzie się otrzymywać dana osoba, zależy od tego, czy jest ona objęta tzw. Basic State Pension, czyli podstawową emeryturą, czy też New State Pension, wprowadzoną w kwietniu 2016 roku. Pełna podstawowa emerytura (Basic State Pension) państwowa wynosi obecnie 156,20 GBP tygodniowo. Natomiast nowa emerytura państwowa (New State Pension) wynosi 203,85 GBP tygodniowo.
Od kwietnia 2016 roku istnieją dwa różne systemy emerytury państwowej w Wielkiej Brytanii. Są to:
W uproszczeniu ujmując, stara emerytura będzie dotyczyć tylko osób, które w momencie wprowadzenia nowego systemu, osiągnęły już wiek emerytalny. Innymi słowy osoby będące w roku 2016 już na emeryturze. Są to kobiety urodzone przed 6 kwietnia 1953 roku, mężczyźni urodzeni przed 6 kwietnia 1951 roku. Wszystkie młodsze osoby, będą już częścią nowego systemu emerytalnego.
Osoby, która osiągną wiek emerytalny po 6 kwietnia 2016 r., otrzymają emeryturę na nowych zasadach. Wysokość tej emerytury to obecnie 203,85 GBP tygodniowo. Aby otrzymać pełną kwotę, trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne NI przez 35 lat lub dłużej. Brane pod uwagę są składki odprowadzane z wynagrodzeń pracowniczych oraz z działalności self-employed. Dodatkowo w okresach niezdolności do pracy, również można uzyskać zaliczenie okresów nieskładkowych do okresów objętych ubezpieczeniem. Chodzi to np.okresy opieki nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną. Także osoby pobierające niektóre zasiłki w okresach bezrobocia, mają te okresy liczone do emerytury. Chodzi tu o np. zasiłek dla bezrobotnych.
Wysokość otrzymywanej emerytury państwowej zależy od ilości lat, w których opłacone było ubezpieczenie społeczne lub były naliczane kredyty. Pełne lata płaconych składek nazywa się “kwalifikujących się latami”. Każdy rok podatkowy (od 6 kwietnia — do 5 kwietnia), w którym dana osoba opłacała składki na ubezpieczenie społeczne, liczy się jako rok kwalifikujący. Jedynym warunkiem zakwalifikowania składek jest to, by zarobki w tym okresie były równe co najmniej minimalnej kwocie na potrzeby składkowe. Kwota ta zmienia się co roku.
Niestety lata pracy, kiedy osoba nie posiadała National Insurance Number, najczęściej nie liczą się do emerytury. Składki odprowadzane dla osoby bez NIN, nie trafiają bowiem na jej konto emerytalne. Można próbować wnioskować do HMRC, aby uznało te lata jeśli posiada się dokumenty (np. P60).
Zatrudnianie się we własnej spółce buduje lata emerytalne. Jeśli wysokość wynagrodzenia jest wystarczająca, aby dany rok był rokiem kwalifikującym się, będzie on zaliczony do emerytury. Dyrektorzy spółek, mogą także dodatkowo wpłacać na fundusz emerytalny. Zatrudnianie się we własnej spółce jest dobrym rozwiązaniem także jeśli komuś brakuje zaliczonych lat do uzyskania prawa do emerytury.
Aby otrzymać jakąkolwiek emeryturę państwową, na chwilę obecną, należy opłacać składki National Insurance przez co najmniej 10 lat. Jest to minimalny i wymagany prawem okres, aby otrzymać emeryturę w ogóle. W przypadku okresu składkowego poniżej 35 lat, a wynoszącego ponad 10 lat, otrzymuje się część pełnej kwoty obowiązującej emerytury. Np. w przypadku 10 lat składkowych będzie to 10/35 pełnej kwoty emerytury. Pamiętać należy, że braki kwalifikujących lat można uzupełnić dopłaceniem składek.
Zdarza się, że osoba posiada okresy nieskładkowe, co sprawia, że lata podatkowe w których one występują, nie są uznane za lata kwalifikujące. Takie luki w historii składek na ubezpieczenie społeczne, można uzupełnić, opłacając dobrowolne składki. Płacone tak składki nazywają się Voluntary National Insurance contributions. Zwykle dotyczy to pojedynczych lat, np. kiedy ktoś miał przerwę w zatrudnieniu lub nie przepracował pełnego roku podatkowego, a jedynie kilka miesięcy. Kwoty wymagane do dopłacenia są wyliczane dla każdej osoby indywidualnie przez HMRC. Można je sprawdzić online, jeśli posiada się personal tax account. Jeśli się nie ma konta trzeba wystąpić z wnioskiem do HMRC o podanie kwot. Składki można zapłacić za okresy maksymalnie 6 lat wstecz.
Aby uzyskać informacje o wysokości przyszłej emerytury, należy wystąpić o tzw. Pension Forecast. Taka prognoza emerytalna nie tylko przedstawi wysokość emerytury w przyszłości, ale także wskaże nam, które lata zostały zakwalifikowane jako składkowe. Dodatkowo prognoza oraz ile lat należy jeszcze przepracować do uzyskania pełnej emerytury.
W wielu przypadkach prognoza ujawnia, że rok lub nawet kilka lat przepracowanych w Wielkiej Brytanii nie zostało zaliczonych na potrzeby emerytury. Dzieje się tak zazwyczaj z powodu błędów, np. osoba nie podała pracodawcy numeru NIN, numer ubezpieczenia został błędnie wprowadzony do systemu lub nie zostały odprowadzone składki za okres samozatrudnienia. Takie sytuacje można wyjaśnić i uzyskać zaliczenie tych lat na poczet emerytury. Ponieważ każdy rok, zwiększa kwotę późniejszej emerytury, warto zainteresować się skorygowaniem błędów.
Osoby posiadające Personal Tax Account mogą złożyć wniosek o prognozę emerytalną online, logując się na swoim koncie w serwisie gov.uk. Pozostałe osoby muszą złożyć specjalne wnioski w urzędzie drogą pocztową. Wzory wniosków można pobrać na stronach rządowych. Można także skorzystać z pomocy kancelarii podatkowej lub firmy księgowej, które złożą wniosek o prognozę emerytury z UK w naszym imieniu.
O tym czy osoba może dopłacić dobrowolne składki za lata, w których nie płaciła składek w ogóle lub płaciła za mało, decyduje HMRC. Co ważne, nie da się zapłacić składek na przyszłość, a jedynie za lata wsteczne. Zwykle można dopłacić składki w przypadku luk w zatrudnieniu, polegających na przerwach w okresach pracy.
Przykładowo, jeśli ktoś przepracował 3 lata, miał rok przerwy, potem kolejne 2 lata pracował, HMRC zgodzi się, aby uzupełnił rok przerwy. Także w sytuacji, gdy osoba zbliża się do wieku emerytalnego i nie zdąży przepracować 35 lat, może dopłacić składki. W przypadku osoby, która płaciła składki 6 lat i chciała dopłacić kolejne 4, musiałyby czekać te 4 lata. Potem mogłaby je uzupełnić wstecznie, jeśli HMRC uzna, że nie zdąży już uzbierać pełnej kwoty do swojego wieku emerytalnego. Dyrektorzy spółek limited najczęściej zatrudniają się w spółkach nieprzerwanie i opłacają składki.
Brytyjska emerytura jest zwykle wypłacana co 4 tygodnie. W przypadku, gdy osoba pobierająca emeryturę mieszka poza Wielkiej Brytanią, co 4 tygodnie lub co 13 tygodni.
Brytyjska emerytura jest opodatkowana tak jak inne przychody na terenie UK. Ma do niej także zastosowanie kwota wolna od podatku. Podatek należny w UK musi zapłacić każdy emeryt za wyjątkiem osoby mieszkającej w kraju, który ma z Wielką Brytanią podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wówczas podatek będzie płatny w kraju zamieszkania takiej osoby.
Między Wielką Brytanią a Polską obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Będąc na emeryturze w Wielkiej Brytanii, można pracować bez żadnych ograniczeń. Istnieje możliwość jednoczesnego pobierania emerytury oraz wynagrodzenia. W takiej sytuacji nie płaci się składek NI od wypłat.
Może się jednak zdarzyć, że łączna kwota emerytury oraz wynagrodzenia, przekroczą kolejny próg podatkowy i emeryt będzie płacił wyższy podatek. W sytuacji gdy ktoś przekroczy wiek emerytalny i nadal chce pracować, bardzo często opłaca się odłożyć emeryturę w czasie, czyli nie zaczynać jej pobierać. Każde 9 tygodni opóźnienia emerytury zwiększa bowiem jej wysokość o 1%. Innymi słowy, odraczając pobieranie emerytury, będziemy otrzymywać ją w wyższej kwocie.
Brytyjską emeryturę można pobierać, mieszkając w dowolnym innym kraju i można ją otrzymywać zarówna na konto brytyjskie, jak i lokalne, np. polskie. Wszelkie zmiany w danych osoby pobierającej emeryturę w tym adres i konto bankowe należy zgłaszać do International Pension Centre.
W przypadku osób, które są rezydentami podatkowymi w Polsce, emerytura będzie opodatkowana w Polsce, gdyż tak wskazuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Wielką Brytanią. W praktyce jednak zdarza się, że emerytura jest opodatkowywana na terenie UK, pomimo że osoba pobierająca ją mieszka w Polsce. Wówczas podatek taki można odliczyć, rozliczając się z polskim urzędem skarbowym.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 538
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2023 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.