
Zadzwoń do Nas:
Atmosfera wokół Brexitu staje się coraz bardziej napięta. 15 stycznia 2019 r. Brytyjska Izba Gmin głosowała nad przyjęciem umowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. 432 posłów zagłosowało przeciw i odrzuciło polityczną deklaracją ws. przyszłych relacji ze Wspólnotą. Wydarzenia w Wielkiej Brytanii odbijają się także na polskich przedsiębiorcach, którzy przejawiają wzmożone zainteresowanie rejestracją firmy w Wielkiej Brytanii właśnie teraz. Z jakiego powodu? Polacy chcą zdążyć przed nadciągającym Brexitem.
Rząd Theresy May uzyskał jedynie 202 głosy poparcia i niechlubnie zapisał się w historii brytyjskiego parlamentaryzmu, dzięki najwyższej porażce urzędującego premiera Wielkiej Brytanii. Opozycja zamierza wykorzystać porażkę May do jej odwołania – wniosek o wotum nieufności może zostać złożony w każdej chwili. Zgodnie z przyjętą w ubiegłym tygodniu zmianą proceduralną premier Theresa May będzie musiała przedstawić plany dotyczące następnych kroków dot. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE w ciągu trzech dni obrad Izby Gmin, tj. najpóźniej w poniedziałek.
Planowane wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ma nastąpić 29 marca 2019 r. Na 73 dni przed planowanym opuszczeniem struktur Unii Europejskiej możliwe są następujące scenariusze – powtórzenie głosowania w Izbie Gmin, przedłużenie procesu wyjścia z UE na mocy art. 50 traktatu lub warianty mniej prawdopodobne – tzw. no brexit deal (wyjście z UE bez umowy) czy organizacja drugiego referendum ws. Brexitu.
Według danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, obecnie ponad 5700 polskich firm eksportuje towary do Wielkiej Brytanii. Warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Wspólnoty będą mieć dla tych firm fundamentalne znaczenie. Brexit może jednak w praktyce dotknąć znacznie więcej przedsiębiorców, ponieważ wiele polskich firm to podwykonawcy w pracach związanych z rynkiem brytyjskim, a także spora część firm importuje towary i usługi z Wielkiej Brytanii. Skutki Brexitu odczuje także polska branża e-commerce, przedsiębiorcy sprzedający na Ebay czy Amazon – dla tych firm brytyjski rynek jest niezwykle cenny. Twardy Brexit może skutkować utrudnionym przepływem towarów, co dla e-commerce stanowi spore zagrożenie.
“W ostatnich tygodniach obserwujemy wzmożone zainteresowanie polskich przedsiębiorców rejestracją firmy w Wielkiej Brytanii. Polskim przedsiębiorcom zależy na rejestracji firmy w Anglii na starych zasadach.” – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.
Zobacz także: Nie będzie bonusu w marcu 2021 roku. Brytyjski rząd przedłuża jednak program Coronavirus Job Retention Scheme
Zdaniem Moryc w obliczu niepewnych warunków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w najlepszej sytuacji znajdują się polskie firmy, które wcześniej zdecydowały się przenieść swoją działalność do Wielkiej Brytanii na potrzebę współpracy z brytyjskimi kontrahentami.
Polscy przedsiębiorcy prowadzą na Wyspach ponad 60 tys. firm – tak wynika z danych polskiego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.Prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii jest zdecydowanie prostsze niż ma to miejsce nad Wisłą. Brytyjski system prawny i podatkowy jest uznawany przez ekspertów oraz przedsiębiorców za niezwykle przyjazny dla przedsiębiorczości, Brexit może jedynie poprawić warunki do prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii. O dziwo niższe podatki nie są decydującym czynnikiem skłaniającym polskich przedsiębiorców do rejestrowania firmy w Wielkiej Brytanii.
Zobacz także: Tax Return Self-Assessment w UK– kto i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?
Przedsiębiorców do tego kroku skłania przede wszystkim niższa biurokracja. W 2017 roku czas potrzebny na rozliczenie podatkowe w Wielkiej Brytanii wyniósł 105 godzin, czyli ponad trzykrotnie mniej niż w Polsce (336 godzin w 2017 roku). Brytyjski rząd po Brexicie zamierza przyciągnąć do Wielkiej Brytanii kolejnych przedsiębiorców. Niższa biurokracja, prostsze przepisy oraz niższe podatki – na tych fundamentach brytyjski rząd zamierza budować sukces ekonomiczny kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Jedno jest pewne – najbliższe tygodnie przyniosą dokładne odpowiedzi w sprawie Brexitu.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią księgową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm do Anglii. Nasze korzenie na rynku brytyjskim sięgają lat 90-tych.
Oprócz działalności księgowej zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, zakładaniem bezpiecznych kont poza granicami Polski oraz sprzedażą gotowych spółek na terenie całego świata.
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX
45 Dawson Street
Dublin 2, D02VP62
Wadowicka 8A,
30-415 Kraków
AT UK Consulting Limited company registered in England with registration number 10758769 and registered address 160 Kemp House City Road, London, United Kingdom, EC1V 2NX.