
Ostatnia aktualizacja 12 stycznia, 2023 o 09:35 am.
Niektórzy dyrektorzy w firmach irlandzkich są zobowiązaniu do składania zeznania podatkowego co roku, nawet w sytuacji, gdy całość jego dochodów została już opodatkowana u źródła poprzez system PAYE. Jakie rodzaje dyrektorów wyróżniamy i jak wpływa to na ich opodatkowanie w firmach irlandzkich? Sprawdźmy!
Zacznijmy od tego, że dyrektorzy niebędący właścicielami firm, a także dyrektorzy nieopłacani, są zwolnieni z obowiązku składania rocznego zeznania podatkowego. Funkcjonują jednak i tacy, którzy te podatki muszą odprowadzać. Jacy?
Istnieją dwa główne rodzaje dyrektorów: tzw. propretiary director, czyli dyrektor własnościowy, który posiada więcej niż 15% udziałów spółki, oraz tzw. non-propretiary director, czyli dyrektor niewłasnościowy, który posiada mniej niż 15% kapitału zakładowego spółki.
Proprietary Director musi składać co roku deklarację podatkową self-assessment Tax Return, nawet jeśli nie posiadał dochodów z tytułu pełnienia funkcji dyrektora, wykonywania pracy na rzecz spółki czy jakichkolwiek innych. Jeśli posiadał dochody, dyrektor musi je wykazać na deklaracji, także inne dochody spoza spółki na przykład z wynajmu lub z zagranicy i wówczas odprowadza także podatek. W sytuacji, gdy płatności te nie zostaną dokonane w terminie, dyrektor narażony jest na odsetki ustawowe w wysokości około 8% w skali roku.
Tax Return dla dyrektora spółki irlandzkiej składa się do 31 października kolejnego roku lub do połowy listopada, jeśli robi się to przez internet.
Dyrektorzy nie muszą składać Tax Return za pierwszy rok, kiedy byli dyrektorem w danej spółce. Tax Return składa się pierwszy za pełny rok funkcjonowania spółki lub bycia dyrektorem. Przykładowo, jeśli spółka została założona w maju 2022, dyrektor nie składa tax return w październiku 2022. Pierwszą deklarację musi złożyć dopiero w październiku 2023.
Dyrektor musi posiadać PPS, czyli irlandzki numer ubezpieczenia społecznego oraz osobiste konto w ROS, czyl irlandzkim urzędzie skarbowym.
Obowiązek składania deklaracji dotyczy także nie-rezydentów. Nawet jeśli jako dyrektor nie jesteś uważany za rezydenta irlandzkiego na mocy zasady 183 dni lub zasady „Look Back”, jeśli otrzymuje wynagrodzenie od irlandzkiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego na rzecz Urzędu Skarbowego. Jeśli jednak mieszkasz w kraju, z którym Irlandia ma umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, a dochód podlega opodatkowaniu w obu krajach, powinien mieć możliwość ubiegania się o ulgę w podatku zapłaconym w Irlandii.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią księgową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm do Anglii. Nasze korzenie na rynku brytyjskim sięgają lat 90-tych.
Oprócz działalności księgowej zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, zakładaniem bezpiecznych kont poza granicami Polski oraz sprzedażą gotowych spółek na terenie całego świata.
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX
45 Dawson Street
Dublin 2, D02VP62
Wadowicka 8A,
30-415 Kraków
AT UK Consulting Limited company registered in England with registration number 10758769 and registered address 160 Kemp House City Road, London, United Kingdom, EC1V 2NX.