Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Zmiana firmy księgowej spółki LTD w ciągu roku podatkowego

Zmiana firmy księgowej spółki LTD w ciągu roku podatkowego

Spółka limited to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia własnej działalności przez Polaków za granicą – w tym w m.in. w Wielkiej Brytanii. Jak każda firma, brytyjska spółka LTD potrzebuje skrupulatnego prowadzenia księgowości. Relacje z agentem księgowym to często wieloletnia współpraca, jednak może się zdarzyć, że z różnych względów będziemy chcieli zmienić firmę prowadzącą księgowość naszej spółki. Z tego tekstu dowiesz się z czym wiąże się taka zmiana i jak bezpiecznie przeprowadzić ten proces.

Spółka LTD jak każda inna firma działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii wymaga zatrudnienia kompetentnej księgowej, najlepiej ze znajomością kadr. Współczesne modele prowadzenia biznesu pozwalają na zatrudnienie w tym celu zewnętrznej firmy, która specjalizuje się zazwyczaj w kompleksowej obsłudze księgowej i kadrowej. Outsourcowanie księgowości może wiązać się czasem z koniecznością zmiany firmy dostarczającej usługę rozliczeń z urzędami czy doradztwa podatkowego. Powodów może być oczywiście wiele, a z tego tekstu dowiesz się co zrobić, żeby mieć pewność co do pełnej kontroli nad własną firmą.

Kody dostępu oraz kluczowe informacje dot. spółki

Nadrzędną zasadą, którą każdy dyrektor spółki limited powinien zastosować jest posiadanie wszelkich danych dostępowych do niej, ponieważ w momencie zmiany firmy księgowej nasz nowy agent na pewno o nie zapyta. Bez poniższych informacji nie jest możliwe przeniesienie księgowości do nowej firmy.

Tych informacji potrzebuje nowa firma księgowa:

 1. login i hasło do rządowej agencji HMRC. To z tym urzędem każda spółka, firma, czy jednoosobowa działalność kontaktuje się w sprawach podatkowych. To jednak nie wszystkie dane dostępowe, które powinniśmy posiadać.
 2. Trzeba mieć także dostęp do brytyjskiego urzędu ds. rejestracji spółek, czyli Companies House.
 3. Poza tym każdy właściciel spółki ltd powinien posiadać numer Unique Taxpayer Reference – w skrócie UTR. Jest to automatycznie nadawany numer w momencie rejestracji spółki LTD przez HMRC. Wymagany jest przy każdym kontakcie z tym urzędem. Co jeśli UTR zostanie zgubiony? Numer UTR jest na każdym dokumencie przesłanym z HMRC, a także na wirtualnym koncie w HMRC.
 4. Jeśli spółka była zarejestrowana jako pracodawca, to zgodnie z brytyjskim prawem musi prowadzić roczny rozrachunek z pracownikami przy pomocy systemu wypłat. W Wielkiej Brytanii system nosi nazwę PAYE (pay as you earn) i jest stosowany przez HMRC do ściągania z wypłaty pracownika podatku dochodowego oraz składki ubezpieczeniowej. Jeśli zmieniamy firmę prowadzącą księgowość w spółce, a prowadzone są w niej kadry, to musi mieć pewność co do numeru PAYE.
 5. Jeżeli spółka limited jest płatnikiem VAT, to trzeba posiadać także jego numer (VAT ID). Przydatna może być także kopia VAT Certificate. Nowa firma księgowa będzie potrzebowała także danych z rubryki numer 5 z rozliczenia VAT. Dane w niej pojawiają się automatycznie po odpowiednim wypełnieniu rubryk 3 i 4.
 6. Ponadto trzeba koniecznie znać dokładną datę rejestracji spółki oraz ostatniego zeznania podatkowego.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Opodatkowanie dyrektora spółki LTD

 

Czy firmę księgową można zmienić w ciągu roku podatkowego?

Jest to pytanie, z którym w Admiral Tax spotykamy się dość często. Do zmiany firmy księgowej nie potrzeba czekać do zakończenia roku księgowego, jak może się wydawać przedsiębiorcom, którzy próbowali podobnej zmiany dokonywać w warunkach polskiej spółki z o.o. lub działalności gospodarczej na osobę fizyczną. Co prawda nie ma przepisu, który zabroniłby tego zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii, jednak ze świecą szukać polskiej firmy księgowej, która podejmie się odpowiedzialności za poprzedniego dostawcę usług księgowych przez polskim US i ZUS.

Do Admiral Tax często zgłaszają się dyrektorzy spółek zdecydowani na zmianę firmy księgowej w trakcie roku podatkowego, liczonego przecież dla każdej spółki indywidualnie. W takiej sytuacji należy się jednak liczyć z tym, że opłaty jakie spółka poniosła na rzecz wykonania usług księgowych przez poprzednika mogą przepaść, jeśli płaciliśmy za rok z góry. Najbardziej ekonomicznie jest zmienić księgowego w momencie zakończenia roku księgowego i rozpoczęcia nowego. Jeśli jednak utrata środków bez otrzymania świadczenia nie ma większego znaczenia, to przykładowo Admiral Tax nie ma żadnych zastrzeżeń co do przejęcia księgowości w każdej chwili.

CZY POBRAŁEŚ JUŻ NASZ PORADNIK?

Brytyjska spółka bez tajemnic

>> POBIERZ ZA DARMO: Brytyjska spółka bez tajemnic <<

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Brexit: po 31 stycznia zmian dla przedsiębiorców nie będzie
  Brexit: po 31 stycznia zmian dla przedsiębiorców nie będzie

  Choć 2020 rok ma stanowić ostateczną datę Brexitu, już teraz wiemy, że przedsiębiorcy nie odczują w nim znaczących zmian. Wraz z początkiem lutego rozpocznie się tak zwany okres przejściowy, który będzie trwać do końca grudnia. Gwarantuje on pełną kontynuację bieżących relacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. (więcej…)

  Choć 2020 rok ma stanowić ostateczną datę Brexitu, już teraz wiemy, że przedsiębiorcy nie odczują w nim znaczących zmian. Wraz z początkiem lutego rozpocznie się...

  Czytaj dalej
 • Czy moja firma jest gotowa na Brexit? Lista dla dyrektorów LTD
  Czy moja firma jest gotowa na Brexit? Lista dla dyrektorów LTD

  Wielka Brytania przygotowuje się do wyjścia z UE. Termin wyjścia ze struktur Unii Europejskiej rząd brytyjski ustalił na 31 października 2019 roku. Wszystko wskazuje, że będzie to Brexit bez umowy ('no-deal"). Co warto sprawdzić zanim nastąpi Brexit? Oto lista ważna dla dyrektorów brytyjskich spółek limited. (więcej…)

  Wielka Brytania przygotowuje się do wyjścia z UE. Termin wyjścia ze struktur Unii Europejskiej rząd brytyjski ustalił na 31 października 2019 roku. Wszystko wskazuje, że...

  Czytaj dalej
 • Co sprzedający na Amazon i eBay muszą wiedzieć o VAT?
  Co sprzedający na Amazon i eBay muszą wiedzieć o VAT?

  Amazon i eBay od 2018 roku wymagają od sprzedawców obowiązkowej rejestracji do VAT. Już na etapie zakładania konta sprzedawcy wymagane jest VAT ID. Sklepy wymagają także przestrzegania przepisów unijnych odnośnie sprzedaży wysyłkowej oraz weryfikują wielkość sprzedaży wymuszając rejestrację do VAT po przekroczeniu limitów. To czy firmie wystarczy VAT PL czy jest potrzebny VAT ID z innego kraju zależy od wielu czynników. Często istnieje konieczność rejestracji do VAT w więcej niż jednym kraju. (więcej…)

  Amazon i eBay od 2018 roku wymagają od sprzedawców obowiązkowej rejestracji do VAT. Już na etapie zakładania konta sprzedawcy wymagane jest VAT ID. Sklepy wymagają...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo