Ostatnia aktualizacja 19 listopada, 2022 o 07:14 pm.
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej staje się coraz bardziej prawdopodobne. Twardy Brexit, pozbawiony stosownej umowy i okresu przejściowego sprawia, że pojawiają się obawy ze strony polskich przedsiębiorców. Spodziewają się oni dodatkowych trudności w relacjach z firmami brytyjskimi. Polski Urząd Skarbowy twierdzi jednak, że prawie żadnych zmian nie będzie.
Tzw. twardy Brexit pojawiał się jako jedna z opcji od ogłoszenia wyniku referendum z czerwca 2016 roku, kiedy Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Choć zarówno Wielka Brytania i Unia Europejska tyczyły długie i mozolne negocjacje mające na celu osiągnięcie porozumienia i zawarcie umowy, to jednak nie udało się go osiągnąć.
Umowa miała wprowadzać okres przejściowy, w którym między państwami członkowskimi Unii Europejskiej obowiązywały obecne prawa. Brak tej umowy i ostateczny twardy Brexit jest coraz bardziej realny. Polscy przedsiębiorcy, którzy opierają swoją działalność o relacje z firmami brytyjskimi sprawia, że mogą oni poczuć się zagrożeni nadchodzącymi w związku z tym zmianami.
Dotychczas relacje między Polską, a Wielką Brytanią jako państwami będącymi członkami Unii Europejskiej regulowane były przez odpowiednie dyrektywy przyjęte przez Unię Europejską. Te akty prawne mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania Wspólnoty, ponieważ działają one na jej całym obszarze. Ponadto porządkują prawa państw członkowskich dzięki czemu ujednolicają je i usprawniają funkcjonowanie Jednolitego Rynku Europejskiego.
Zobacz także: Tax Return Self-Assessment w UK– kto i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?
Obecnie relacje między Wielką Brytanią, a Rzeczpospolitą były określane przez trzy dyrektywy przyjęte przez Radę Unii Europejskiej. Wszystkie zostały wdrożone do polskiego systemu prawnego i mają za zadanie zmniejszyć obciążenia podatkowe w relacjach między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Wszystkie trzy dyrektywy sprawiają, że prowadzenie biznesu z firmami działającymi w pozostałych państwach członkowskich – w tym i w Wielkiej Brytanii – jest prostsze i bardziej opłacalne niż to ma miejsce w przypadku państw spoza Unii Europejskiej.
Przyjęcie i podpisanie umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mogłoby uspokoić nastroje przedsiębiorców, ponieważ określałaby ona zasady współpracy i relacji między państwami członkowskimi Unii, a Wielką Brytanią. Kiedy jednak opcja twardego Brexitu nadal jest możliwa, to przedsiębiorcy zaczynają się obawiać, że po twardym Brexicie mogą zostać wprowadzone zmiany w podatku PIT i CIT w odniesieniu do relacji z podmiotami brytyjskimi.
Istotne jest to, że faktycznie jeśli nastąpi Brexit bez umowy, to powyższe dyrektywy wprowadzające przywileje podatkowe przestaną obowiązywać w stosunku do firm brytyjskich. Według tego scenariusza wszelkie opodatkowanie przychodów, odsetek i licencji będzie odbywało się na zasadach ogólnych, które nie przewidują takich przywilejów.
“Panika ze strony polskich przedsiębiorców obawiających się zmian w podatkach PIT i CIT po Brexicie i utracie przywilejów jest nielogiczna. Prawo zakłada, że relacje między Wielką Brytanią, a Polską będą odbywały się na zasadach ogólnych lub z zastosowaniem odpowiedniej umowy dwustronnej. Taką umowę ze Zjednoczonym Królestwem, a dokładnie Konwencję zawarliśmy 20 lipca 2006 roku.
Dotyczy ona unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych. Trzeba więc podkreślić, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie sprawi, że powyższa umowa przestanie obowiązywać” – powiedział Agnieszka Moryc, dyrektor zarządzająca kancelarii prawno – podatkowej Admiral Tax.
Także polski Urząd Skarbowy uspokaja podając, że obowiązująca umowa dwustronna między Wielką Brytanią, a Rzeczypospolitą będzie nadal obowiązywała w przypadku twardego Brexitu. Polskie firmy nie muszą się więc obawiać bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2023 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.