Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)

Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)

Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm – w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać.

Elastyczny furlough od 1 lipca

Pierwsza zmiana dotyczy zasad pracy na furlough. Dotychczas pracownicy przeniesieni w status furlough mieli zakaz wykonywania jakiejkolwiek pracy na rzecz pracodawcy.  Od 1 lipca pracodawca może przywrócić do pracy na część etatu pracownika, który do tej pory przebywał furlough. Za pracę wykonywaną przez pracownika, koszt wynagrodzenia ponosi w całości pracodawca (100 %). HMRC nie zakłada żadnego minimum godzin, które pracownik musi przepracować lub pozostawać na furlough, aby zakwalifikować się do pomocy, natomiast ustalenia dotyczące godzin, które pracownik ma przepracować muszą obejmować co najmniej tydzień i być przedstawione na piśmie. Podczas składania wniosku w Job Retention Scheme pracodawca będzie musiał wykazać liczbę godzin przepracowanych przez danego pracownika oraz liczbę godzin spędzonych na postojowym.

Zobacz także: Aplikacje o dofinansowanie dla pracowników furlough FAQs: najczęściej zadawane pytania [19.05.2020 r.]

Za tę część etatu, w której pracownik nadal przebywa na postojowym (furlough), pracodawca nadal będzie otrzymywał dofinansowanie w wysokości 80% normalnej wypłaty. Dotyczy to miesiąca lipca oraz sierpnia, z zastrzeżeniem, że w sierpniu nie będą refundowane już składki na ubezpieczenie. W kolejnych miesiącach poziom dofinansowania ze strony HMRC się zmienia.

Niższe kwoty dofinansowania furlough od 1 sierpnia

Od sierpnia 2020 roku, rząd zmniejszy kwotę dopłat do wynagrodzeń w ramach Coronavirus Job Retention Scheme zgodnie z następującymi wytycznymi:

UWAGA: refundacją w ramach programu objęta jest tylko ta część etatu, w której pracownik przebywa na postojowym i nie dotyczy części wypłacanej przez pracodawcę w ramach świadczenia pracy przez pracownika.

 • W sierpniu HMRC będzie nadal refundować 80% wynagrodzenia pracowników oddelegowanych na furlough, maksymalnie £2,500, ale nie będzie już refundował składek odprowadzanych przez pracodawcę tj. Employer National Insurance Contributions oraz dodatkowych składek emerytalnych.
 • We wrześniu HMRC będzie finansować 70% wynagrodzenia do maksimum £2,187.50 za godziny, w których pracownik nie pracuje i nie będzie płacić składek pracodawcy tj Employer National Insurance Contributions oraz dodatkowych składek emerytalnych. Pracodawca będzie musiał opłacić składki oraz dodatkowo 10% wynagrodzenia, tak aby pracownik nadal otrzymywał 80%.
 • W październiku HMRC będzie finansować 60% wynagrodzenia do maksimum ££1,875 za godziny w których pracownik nie pracuje i nie będzie płacić składek pracodawcy tj. Employer National Insurance Contributions oraz dodatkowych składek emerytalnych. Pracodawca będzie musiał opłacić składki oraz 20% kwoty wynagrodzenia, tak aby pracownik nadal otrzymywał 80%.

Koniec możliwości przenoszenia kolejnych pracowników na furlough od 30 czerwca

Tylko do 30 czerwca będzie można przenosić pracowników na postojowe. Po tej dacie możliwe jest jedynie kontynuowanie furlough. Od tego dnia wnioski o dofinansowanie pracowników będzie można składać tylko w odniesieniu do pracowników, którzy wcześniej byli przeniesieni na furlough z minimalnym okresem pełnych 3 tygodni.  Oznacza to, że ostateczna data przeniesienia pracownika na furlough po raz pierwszy to 10 czerwca, tak aby do 30 czerwca upłynęły pełne 3 tygodnie. Pracodawcy będą mieli czas do 31 lipca, aby złożyć wniosek o dofinansowania za okres do 30 czerwca.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
Tytuł
Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
Opis
Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo