Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

W Irlandii rząd wyda miliard euro na poprawę płynności przedsiębiorców dotkniętych pandemią koronawirusa

W Irlandii rząd wyda miliard euro na poprawę płynności przedsiębiorców dotkniętych pandemią koronawirusa

Irlandzka minister ds. przedsiębiorczości i innowacji Heather Humphreys ogłosiła uruchomienie programu finansowego wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw. W ramach pomocy zostaną uruchomione liczne fundusze oraz krótko i długoterminowe kredyty, których celem jest poprawa płynności finansowej przedsiębiorstw w tych trudnych czasach.

The Government’s Wage Subsidy Scheme – rządowy program wsparcia stanowisk pracy pozwolił utrzymać zatrudnienie w wielu firmach, które teraz zmieniają swój model biznesowy, aby zaadoptować się do nowych okoliczności. Plan wsparcia ogłoszony przez Heather Humphreys ma na celu dodatkowe wsparcie przedsiębiorców na każdym etapie rozwoju od startupów po firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej.

Wszystko po to, aby zwiększyć ich szanse na przetrwanie pandemii wirusa Covid-19. Jak mówi Paschal Donohoe – irlandzki minister finansów oraz wydatków publicznych i reform – przedsiębiorcy zostali postawieni w sytuacji bez precedensu i doświadczają w związku z tym różnych trudności.

Miliard na poprawę płynności finansowej biznesu w Irlandii

W ramach dostępnych środków uruchomiono m.in.:

 • dwa programy preferencyjnych kredytów, w tym 450 mln EUR w ramach niskooprocentowanych kredytów obrotowych udzielanych przez bank SBCI (Strategic Banking Corporation of Ireland)
 • 200 mln EUR w na kredyty długoterminowe udzielane na okres nawet do 10 lat w celu poprawy płynności finansowej dla firm dotkniętych Covid-19,
 • 180 mln EUR na fundusz wsparcia firm produkcyjnych oraz działających w sektorze usług międzynarodowych w ramach Sustaining Enterprise Fund,
 • 7.5 mln EUR na wsparcie działalności zdalnej online,
 • do 20 mln EUR na niskooprocentowane pożyczki w ramach irlandzkiego mikrofinansowania,
 • bezpłatne wsparcie i szkolenia online dla wszystkich przedsiębiorców.

Zobacz także: Koronawirus: dopłaty do pracowników dla firm w UK – aktualne informacje

Według MInister Humphreys ten pakiet pomocowy to zdecydowany krok naprzód, jeśli chodzi o pomoc dla przedsiębiorców działających w każdym sektorze. Dostępne środki są bardzo precyzyjnie adresowane do firm o różnych potrzebach, wielkości i działających w różnych branżach.

450 mln EUR na niskooprocentowane kredyty obrotowe

Wszyscy przedsiębiorcy z sektora MŚP bez względu na branżę, w tym rolnicy i producenci żywności, mogą skorzystać z niskooprocentowanych kredytów obrotowych. W ramach tej procedur do SBCI wpłynęło już ponad 1400 aplikacji. Pożyczki są udzielane w kwocie od 25000 EUR do 1,5 mln EUR, maksymalne oprocentowanie wynosi nie więcej niż 4%. Pożyczki do wartości 500 000 EUR mogą zostać udzielone bez zabezpieczenia. Okres spłaty ustalono na 12 do 36 miesięcy. Co więcej, na etapie uruchomienia kredytu i w pierwszych miesiącach spłaty można skorzystać z opcji obniżenia wysokości raty o część kapitałową.

200 mln EUR w ramach Future Growth Loans Scheme

To pakiet kredytów długoterminowych udzielanych na okres od 8 do 10 lat, w wysokości od 100 000 EUR do 3 mln EUR na przedsiębiorstwo. Do 500 000 EUR bez zabezpieczenia. Maksymalne oprocentowanie na poziomie 4,5%. Finansowanie w ramach Future Growth Loans Scheme będzie uruchamiane w transzach.

Zobacz także: Covid-19: brytyjskie spółki LTD mają dodatkowe trzy miesiące na złożenie rozliczeń za ubiegły rok

Do 180 mln w ramach Sustaining Enterprise Fund

Program pomocy skierowany do firm działających w ramach szeroko pojętego sektora produkcyjnego i usług międzynarodowych uruchomiony zostanie na zasadach uzgodnionych przez państwa członkowskie. To przeszło 460 000 miejsc pracy w całej Irlandii. W ramach wsparcia firmy dotknięte przez pandemię, ale prowadzące cały czas opłacalny biznes, mogą uzyskać zwrotną zaliczkę w wysokości do 800 000 EUR. Wysokość wsparcia jest określana indywidualnie. Co ważne, idea funduszu jest taka, że środki mają być zwracane, dopiero kiedy firma wróci do właściwej kondycji finansowej.

Podstawowe kryteria uzyskania finansowania to:

 • zatrudnienie na poziomie przynajmniej 10 osób na pełen etat,
 • główny obszar działalności to produkcja i usługi międzynarodowe,
 • aplikacja przez SBCI lub inny bank w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw,
 • aplikacje za pośrednictwem stosownej instytucji finansowych przypadku dużych firm.

Sustaining Enterprise Fund to odrębna oferta wsparcia finansowego dla przedsiębiorstw, które wykorzystały wszystkie możliwości w ramach funduszy dostępnych w przez instytucje finansowe, w tym SBCI. Wnioski o finansowanie w ramach programu będą składane za pośrednictwem SBCI i innych banków.

Granty na planowanie finansowe i reorganizację

Warto też wspomnieć o grantach takich jak 5000 EUR COVID-19 Business Financial Planning Grant – to środki na zatrudnienie licencjonowanych doradców i zakup usług, które mają umożliwić stworzenie przedsiębiorcy kryzysowego planu finansowego (Business Sustainment Project Plan). Grant może finansować projekt w 100%, a dokument tego typu może być wymagany jako załącznik przy aplikacji o inne formy wsparcia.

Zobacz także: Wsparcie dla brytyjskich firm związane z pandemią COVID-19. Przewodnik.

Ciekawym rozwiązaniem wydaje się także grant – 2500 EUR Lean Business Improvement Grant. To środki na wsparcie konsultantów i szkolenia, które mają na celu ułatwienie firmom zmianę modelu biznesowego. Trzydniowe szkolenie ma być rozłożone w czasie tak, aby przedsiębiorcy mogli konsultować ze specjalistami implementację zmian w trakcie. Szkolenia mają się koncentrować na zagadnieniach, takich jak:

 • dostosowanie do sytuacji kryzysowej,
 • jak utrzymać operacyjność i reorganizować procesy w firmie,
 • planowanie elastycznego modelu biznesowego po okresie kryzysu.
Covid-19 Retail Online Scheme

Irlandczycy planują także wdrożyć program dla firm handlowych zatrudniających ponad 10 osób, którego celem ma być pomoc biznesom tego typu w przeniesienie działalności do sieci. Dzięki temu firmy handlowe będą mogły kontynuować swoją działalność. Oczekuje się też, że działania tego typu umożliwią utrzymanie biznesu i będą też podstawą rozwoju w przyszłości. W ramach programu będą dostępne 2 mln EUR. Granty mogą pokryć do 80% kosztów projektu. Granty w wysokości od 10 000 do 40 000 EUR będą przyznawane na preferencyjnych warunkach. Irlandczycy wprowadzili podobny program wsparcie przedsiębiorców już w 2018 roku jako odpowiedź na Brexit. Teraz działania mają przybrać bardziej intensywny charakter.

Minister Humphreys i pozostali członkowie gabinetu deklarują, że cały czas poszukują kolejnych form wsparcia w ramach środków wspólnotowych. Czas pokaże, czy będzie można w ten sposób wykorzystać fundusze regionalne, czy pojawią się inne możliwości.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
W Irlandii rząd wyda miliard euro na poprawę płynności przedsiębiorców dotkniętych pandemią koronawirusa
Tytuł
W Irlandii rząd wyda miliard euro na poprawę płynności przedsiębiorców dotkniętych pandemią koronawirusa
Opis
Irlandzka minister ds. przedsiębiorczości i innowacji Heather Humphreys ogłosiła uruchomienie programu finansowego wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg podatkowych, nie musi dodatkowo płacić podatku w Polsce, nawet jeśli pozostaje polskim rezydentem podatkowym. (więcej…)

  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg...

  Czytaj dalej
 • Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem podmiotów powiązanych są spółki matki i ich zagraniczne lub krajowe spółki córki. Przy takich transakcjach, obowiązują specjalne ceny transferowe podlegające różnym regulacjom prawnym, innym niż transakcje przeprowadzane przez podmioty niepowiązane. Jakie zatem cechy charakterystyczne jednostki gospodarczej wpływają na uznanie jej za podmiot powiązany i w jakich dokładnie sytuacjach zastosowanie znajdują ceny transferowe? (więcej…)

  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem...

  Czytaj dalej
 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo