Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Spółka partnerska w Wielkiej Brytanii – bezpieczeństwo i wymierne korzyści podatkowe

Spółka partnerska w Wielkiej Brytanii - bezpieczeństwo i wymierne korzyści podatkowe

 

Powołanie spółki partnerskiej (Limited Partnership) w Wielkiej Brytanii niesie za sobą wiele korzyści. Spółka partnerska jest transparentna podatkowo, jej powołanie automatycznie powoduje powstanie zakładu na terenie Wielkiej Brytanii, co w pełni wyczerpuje roszczenia polskiego fiskusa do opodatkowania zysków jej właścicieli. Dodatkową zaletą jest brak podwójnego opodatkowania – spółka partnerska nie posiada osobowości prawnej, przez co nie płaci podatku od zysków (CIT). Dodatkowo dzięki specjalnej strukturze z wykorzystaniem brytyjskiej spółki limited może służyć za skuteczne narzędzie optymalizacji podatkowej dla wielu polskich przedsiębiorców.

Co to jest spółka partnerska (Limited Partnership)?

Spółka partnerska jest podmiotem, który pozwala w prosty sposób na założenie działalności przez co najmniej dwie osoby fizyczne lub prawne. Do zarejestrowania spółki partnerskiej na terenie Anglii wystarczy dwóch udziałowców. Spółka partnerska nie posiada osobowości prawnej, przez co udziałowcy odpowiadają całym majątkiem za zobowiązania spółki. W celu ochrony interesów udziałowców, zaleca się powołanie partnera zarządzającego (General Partner) w postaci brytyjskiej spółki limited, który przejmie odpowiedzialność za ewentualne zobowiązania spółki partnerskiej (do wysokości kapitału zakładowego spółki limited). Spółka partnerska nie jest płatnikiem podatku dochodowego, jej zyski są dzielone między partnerów spółki. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie podwójnego opodatkowania dochodów. Każdy z partnerów   spółki decyduje gdzie chce opodatkować zysk spółki – w Polsce czy Anglii. Spółka partnerska ułatwia wprowadzenie kolejnych udziałowców – ma to szczególne znaczenie np. w przypadku pozyskania inwestora. Z racji braku zarządu w spółce partnerskiej, nie ma konieczności zwoływania posiedzeń zarządu czy zgłaszania osób sprawujących kontrolę do rejestru PSC (People with Significant Control).

 

 

Jak opodatkowany jest dochód spółki partnerskiej w Wielkiej Brytanii dla polskiego rezydenta podatkowego?

W przypadku polskiego rezydenta podatkowego warto pamiętać o konieczności opodatkowania całości swoich dochodów na terytorium Polski, bez względu na miejsce ich osiągania. Na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dochody osoby fizycznej osiągnięte poza granicami kraju, w tym dochody wspólnika zagranicznej spółki osobowej, mogą być w Polsce zwolnione (metoda wyłączenia z progresją) albo opodatkowane, z jednoczesnym zaliczeniem podatku zapłaconego w państwie siedziby spółki na poczet podatku w Polsce (metoda odliczenia proporcjonalnego). Polski Ustawodawca wprowadził tzw. „ulgę abolicyjną” – która w założeniu ma wyrównywać poziom opodatkowania w Polsce podatników osiągających dochody poza granicami kraju, do których zastosowanie znajdzie metoda wyłączenia z progresją oraz dochody, do których ta metoda nie znajdzie zastosowania.

Dochody wspólnika zagranicznej spółki osobowej podlegają opodatkowaniu w państwie siedziby tej spółki, jeżeli wspólnik osiąga je poprzez zagraniczny zakład. Zgodnie z art. 5 ust. 1 UPO określenie „zakład” oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Chociaż Konwencja OECD nie wskazuje, czy na gruncie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania udział w zagranicznej spółce osobowej może być traktowany jak zagraniczny zakład wspólnika, taki pogląd przedstawiają organy podatkowe oraz podatnicy. Potwierdza to również doktryna prawa podatkowego: „Jeżeli – zgodnie z prawem wewnętrznym – spółka osobowa jest transparentna, a więc dochody nie są opodatkowane na poziomie spółki, a wyłącznie na poziomie wspólników, udział wspólnika w przedsiębiorstwie spółki jest uważany za przedsiębiorstwo wspólnika w znaczeniu art. 7 Modelowej Konwencji OECD”

Uznanie, że uczestnictwo w spółce osobowej powoduje powstanie zakładu w państwie jej siedziby prowadzi do zakwalifikowania dochodu z udziału w tej spółce jako zysków przedsiębiorstw, zgodnie z art. 7 UPO. Jak stanowi bowiem art. 10 ust. 4 UPO w przypadku powstania zagranicznego zakładu pierwszeństwo stosowania ma art. 7 UPO.

Wobec powyższego, osoba fizyczna, która jest wspólnikiem w zagranicznej spółce osobowej, osiąga z niej dochody kwalifikowane jako zyski przedsiębiorstw, zgodnie z art. 7 UPO. Dochody te podlegają opodatkowaniu w kraju, w którym spółka osobowa jest zarejestrowana.

Dla kogo spółka partnerska (limited partnership) w Wielkiej Brytanii?

Brytyjska spółka partnerska jest świetnym rozwiązaniem w szczególności dla firm z następujących branż:

 • branży IT
 • handlu międzynarodowego
 • doradztwa
 • marketingu
 • dla działalności niewymagającej tworzenia zakładu w rozumieniu ustawy o CIT w Polsce

Jak zarejestrować spółkę partnerską w Wielkiej Brytanii?

Rejestracja spółki partnerskiej w Wielkiej Brytanii nie wymaga fizycznej obecności na Wyspach. Rejestrację spółki można zlecić profesjonalnej kancelarii księgowo-podatkowej, która przeprowadzi cały proces oraz będzie odpowiadać za niezbędne kontakty z brytyjskim rejestrem firm Companies House. Zamówienia usługi można dokonać online, eksperci Admiral Tax zajmą się resztą formalności.

Oferta Admiral Tax obejmuje pełen zakres usług związany z rejestracją spółki partnerskiej w Wielkiej Brytanii, w tym:

 • rejestrację spółki partnerskiej w Wielkiej Brytanii
 • adres rejestracyjny dla spółki
 • tłumaczenia dokumentów rejestrowych
 • rozliczenia roczne
 • prowadzenie kadr

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści prowadzenie spółki partnerskiej w Wielkiej Brytanii – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?
  Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np. sprzedażą czy produkcją. Wcześniej Skarbówka długo utrzymywała, że takiego przywileju nie mogą mieć jedynie członkowie zarządu spółki, gdyż ich praca nie może być traktowana jako działalność gospodarcza i dotyczy to solidarnie wszystkich członków zarządu. Pętla na gardłach jednoosobowych płatników liniówki się zaciska. Rząd ewidentnie zmierza do likwidacji podatku liniowego, ale planuje też znacznie więcej zmian. Cel jest jasny - pozyskać środki do budżetu państwa. Co grozi firmom? Czy zmiany wymuszą na przedsiębiorcach decyzje o zamykaniu biznesu? (więcej…)

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np....

  Czytaj dalej
 • TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online
  TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń społecznych dla małych firm, w szczególności podatku liniowego. Negatywny wynik testu będzie miał poważne skutki zarówno dla samego przedsiębiorcy, jak i jego kontrahentów. Zespół Admiral Tax przygotował bezpłatny test online, który oszacuje poziom ryzyka dla danej firmy. (więcej…)

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń...

  Czytaj dalej
 • Rośnie liczba firm zakładanych przed Brexitem
  Rośnie liczba firm zakładanych przed Brexitem

  W Wielkiej Brytanii powstaje coraz więcej firm. Między rokiem 2018 a 2019 zarejestrowano aż 672 890 nowych biznesów na Wyspach, co stanowi 8,5-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wiele z nich rejestrowanych jest przez Polaków, którzy postrzegają ten kraj jako korzystny pod względem biznesowym. (więcej…)

  W Wielkiej Brytanii powstaje coraz więcej firm. Między rokiem 2018 a 2019 zarejestrowano aż 672 890 nowych biznesów na Wyspach, co stanowi 8,5-procentowy wzrost w...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze
testowo