Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii – co warto wiedzieć?

Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii - co warto wiedzieć?

Podobnie jak w Polsce, również w Wielkiej Brytanii samozatrudnienie to najprostsza forma działalności gospodarczej. Wbrew pozorom sam proces rozpoczęcia samozatrudnienia jest nie tylko szybki i bezpłatny – nie wymaga nawet wizyty w urzędzie. Kto może zatem rozpocząć samozatrudnienie na Wyspach, jak tego dokonać i z jakim opodatkowaniem należy się liczyć?

Jakie warunki należy spełnić, aby zostać sole trader?

Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii, czyli w języku angielskim self-employment, następuje już w momencie, gdy zaczynamy pracować dla siebie, nawet jeśli nie zdążyliśmy powiadomić jeszcze HM Reveneu and Customs (HMRC), czyli brytyjskiego urzędu skarbowego. W Wielkiej Brytanii posiadamy znacznie więcej czasu na sformalizowanie swojej działalności – aktualnie wynosi ono półtora roku.

Należy jednak pamiętać o tym, że samozatrudnienie na Wyspach wymaga fizycznej obecności w Wielkiej Brytanii i faktycznego wykonywania pracy na jej terenie. Różni się to na przykład od zarządzania spółką limited jako jej dyrektor.

Brytyjska spółka bez tajemnic

Nasza działalność może zostać zaklasyfikowana jako samozatrudnienie w momencie, gdy:
 • prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą,
 • posiadamy kilku klientów w tym samym czasie,
 • samodzielnie decydujemy o czasie i sposobie wykonywania naszej pracy,
 • możemy zatrudniać inne osoby do pomocy w wykonywanej przez nas pracy,
 • sami zapewniamy sobie wyposażenie potrzebne do prowadzenia działalności,
 • samodzielnie ustalamy cenę naszej pracy, mogąc dowolnie ją zmieniać,
 • regularnie sprzedajemy dobra lub usługi w celach zarobkowych.

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, możemy w dalszym ciągu posiadać regularną pracę etatową. Z takiego rozwiązania najczęściej korzystają osoby, które w godzinach porannych pracują w ramach umowy o pracę, a po godzinach rozwijają własny biznes.

Zgłoszenie self-employment krok po kroku

Aby zarejestrować swoją jednoosobową działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii, nie musimy wcale udawać się do urzędu skarbowego (HMRC). Rejestracji możemy dokonać także listownie, online lub telefonicznie, pod specjalnie przeznaczonym do tego numerem telefonu: 0300 123 2326. Jeśli wybierzemy rejestrację online, cały proces zajmie nam zaledwie kilkanaście minut Decydując się na samozatrudnienie, powinniśmy wiedzieć już, czego dokładnie dotyczyć ma nasza działalność.

Do sformalizowania samozatrudnienia potrzebne będą nam także:
 • Podstawowe dane z dowodu osobistego, opcjonalnie także nazwisko panieńskie.
 • Ubezpieczenie społeczne, a konkretnie National Insurance Number (NIN), czyli odpowiednik polskiego numeru NIP.
 • Podstawowe dane na temat prowadzonej firmy, czyli nazwa, adres, numer kontaktowy, data rozpoczęcia pracy na własny rachunek oraz branża.
 • W przypadku specyficznych branż (np. bankowość, budownictwo, ubezpieczenia czy farmacja) kolejnym wymogiem mogą okazać się specjalne licencje lub pozwolenia na wykonywanie danych towarów lub usług.
Podatki dla samozatrudnionych

Do samozatrudnienia na Wyspach zachęca przede wszystkim wysoka kwota wolna od podatku, którą brytyjski rząd systematycznie zwiększa. Osoby, które wybrały samozatrudnienie, płacą podatek tylko raz w roku i dysponują one bardzo elastycznym terminem spłaty. Mamy na to do 10 miesięcy od zakończenia danego roku podatkowego.

Obowiązkowa składka na ubezpieczenie społeczne, czyli Class 2 National Insurance Contributions (NICs) wynosi 2,40 funta tygodniowo, czyli ok 115,20 funtów rocznie. Przedsiębiorca nie musi samodzielnie pilnować terminów płatności, ponieważ co 13 tygodni otrzymuje rachunek z urzędu.

Po zakończeniu roku podatkowego należy opłacić także składkę ubezpieczenia Class 4, której wysokość zależy od uzyskanych dochodów, a dokładniej od różnicy pomiędzy dochodami przedsiębiorcy a kwotą wolną od podatku. W przypadku dochodu powyżej 8 632 funtów płacimy 3 funty tygodniowo + 9% dochodu. Jeśli jednak nasz dochód przekracza 50 tysięcy funtów, zapłacimy jeszcze dodatkowe 2% naszego dochodu.

Wśród firm, których przychody nie przekraczają 6 365 funtów w skali roku, obowiązek płacenia NICs jest zniesiony. Dotyczy to również kobiet powyżej 60. roku życia i mężczyzn powyżej 65. roku życia.

Jak się rozliczać?

W Wielkiej Brytanii obowiązuje deklaracja podatkowa dla osób samozatrudnionych, czyli Self Assessment. Każdego roku możemy przedłożyć ją w formie papierowej do końca października lub do końca stycznia w formie online. Niedotrzymanie terminu deklaracji podatkowej może skutkować karą od początkowych 100 funtów do nawet 5% należnego podatku lub kolejnych 300 funtów – w zależności od tego, która kwota jest wyższa.

Inne formy samozatrudnienia

Pamiętaj, że jednoosobowa działalność gospodarcza to nie jedyna forma samozatrudnienia w Wielkiej Brytanii. Możesz także zostać partnerem biznesowym lub założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (limited company). Każda wyżej wymieniona forma działalności gospodarczej może uzyskać dofinansowanie, które pozwoli na rozwój biznesu.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak prowadzi się firmę w Wielkiej Brytanii? Obowiązki są sprowadzone do minimum

 

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • W 2020 roku Wielka Brytania obniży stawkę podatku CIT
  W 2020 roku Wielka Brytania obniży stawkę podatku CIT

  Brytyjski podjął decyzję o obniżeniu stawki podatku CIT w Wielkiej Brytanii z obecnych 19 proc. do 17 proc. W 2020 roku wszyscy właściciele przedsiębiorstw działających na terenie Zjednoczonego Królestwa zapłacą niższy podatek dochodowy. (więcej…)

  Brytyjski podjął decyzję o obniżeniu stawki podatku CIT w Wielkiej Brytanii z obecnych 19 proc. do 17 proc. W 2020 roku wszyscy właściciele przedsiębiorstw działających...

  Czytaj dalej
 • Jak założyć i prowadzić firmę. Wszystko co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes
  Jak założyć i prowadzić firmę. Wszystko co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes

  Prowadzenie własnej firmy to marzenie wielu osób. Niestety bardzo często brak odpowiedniej wiedzy, strach przed formalnościami oraz porażką odwodzą wiele osób od podjęcia decyzji o rozpoczęciu własnej działalności. Zespół ekspertów Admiral Tax przygotował poradnik dostępny za darmo, w którym znajdziesz najważniejsze informacje i porady, które pomogą Ci w rozpoczęciu własnej działalności.

  Własna firma - jak założyć pierwszy biznes

  Świat przedsiębiorczości stoi otworem dla wszystkich, a rozwijaniu własnej działalności sprzyja globalizacja i postępująca digitalizacja kolejnych obszarów życia. Jako eksperci Admiral Tax nie mamy wątpliwości, że niezależność i możliwość pełnej samorealizacji to główne powody, dla których decydujemy się na prowadzenie własnej firmy. Początkujący przedsiębiorca na samym początku staje jednak przed dziesiątkiem pytań: jaką formę działalności wybrać, w jakiej branży, jak zatrudniać pracowników czy jak pozyskać finansowanie. Od natłoku pytań może rozboleć głowa, dlatego warto skorzystać z wiedzy doświadczonych ekspertów, posiadających wiedzę m.in. z zakresu finansów, ekonomii, rachunkowości czy prawa.

  O tym, jak dużym zainteresowaniem cieszy się praca na własny rachunek, świadczy chociażby stale powiększające się grono klientów Admiral Tax. Jako doradcy kancelarii Admiral Tax świadczymy dla przedsiębiorców usługi z zakresu księgowości i optymalizacji podatkowej, a także zastępujemy ich w kontaktach z urzędami.

   
  Pobierz poradnik “Jak założyć i prowadzić firmę. Wszystko co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes'” za darmo!

  W niniejszym poradniku postanowiliśmy Ci przybliżyć podstawowe zagadnienia związane z rozpoczęciem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Tylko tutaj dowiesz się:

  •    jaką wybrać branżę, •    jak stworzyć odpowiedni biznesplan, •    jak wyglądają kwestie zobowiązań podatkowych wobec urzędów skarbowych, •    jakie koszty wiążą się z zatrudnieniem pracowników, •    gdzie w Europie warunki do prowadzenia biznesu są najbardziej korzystne.

  Pamiętaj jednak, że dobry plan to nie wszystko - decydując się na rozpoczęcie działalności gospodarczej powinieneś zadbać o najmniejsze detale, tak, aby później oszczędzić sobie przykrych niespodzianek Dzięki naszym poradom z pewnością zdołasz uniknąć wielu kosztownych pomyłek!

  Agnieszka Moryc, CEO Admiral Tax: “Mam nadzieję, że nasz poradnik będzie dla Ciebie prawdziwą kopalnią wiedzy. Liczę na to, że zgromadzone w nim informacje znacząco ułatwią Ci podjęcie decyzji o założeniu firmy i o postawieniu pierwszych kroków w biznesie. Powodzenia!”

  Pobierz e-book “Jak założyć i prowadzić firmę. Wszystko co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes” za darmo!
  Darmowy poradnik jak założyć firmę

  Zapraszamy do przesyłania nam wszelkich uwag i komentarzy, które  pomogą  nam w dalszym ulepszaniu niniejszego poradnika. Propozycje, sugestie bądź pytania prosimy wysyłać pod adresem: [email protected]

   

  Prowadzenie własnej firmy to marzenie wielu osób. Niestety bardzo często brak odpowiedniej wiedzy, strach przed formalnościami oraz porażką odwodzą wiele osób od podjęcia decyzji o...

  Czytaj dalej
 • Dlaczego ekspansję zagraniczną polskie firmy zaczynają od Wielkiej Brytanii?
  Dlaczego ekspansję zagraniczną polskie firmy zaczynają od Wielkiej Brytanii?

  W ciągu ostatniej dekady w polskiej gospodarce pojawiło się zjawisko nazwane przez ekspertów umiędzynarodowieniem polskich firm. Rodzimi przedsiębiorcy szybko dostrzegli potencjał jaki drzemie w rynkach międzynarodowych. Statystyki pokazują, że to Wielka Brytania jest krajem, w którym coraz chętniej swoją ekspansję zaczynają polskie firmy. (więcej…)

  W ciągu ostatniej dekady w polskiej gospodarce pojawiło się zjawisko nazwane przez ekspertów umiędzynarodowieniem polskich firm. Rodzimi przedsiębiorcy szybko dostrzegli potencjał jaki drzemie w rynkach...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo