Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Kiedy spółka LTD zapłaci VAT w Polsce?

Kiedy spółka LTD zapłaci VAT w Polsce?

Prowadzenie spółki Limited w Wielkiej Brytanii polegającej na sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych posiadających miejsce zamieszkania w Polsce implikuje dodatkowe obowiązki do spełnienia. Trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze przeniesienie firmy do Anglii pozwoli nam uniknąć konieczności rejestracji do podatku VAT w Polsce. W jaki sposób należy rozliczyć transakcję sprzedaży usług i towarów na rzecz osób fizycznych w Polsce? Zapraszamy do lektury!

Sprzedaż towarów i usług dla osób fizycznych w Polsce

Wielu przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na zarejestrowanie firmy w Anglii, sprzedaje swoje produkty lub usługi osobom posiadającym miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej.

Jeżeli nabywcą naszych produktów są osoby fizyczne z Polski, to spółka LTD powinna dokonać rejestracji do VAT-u w Polsce, a co za tym idzie rozliczyć podatek od towarów i usług na terenie Rzeczypospolitej. Przepisy nakładają na brytyjskich przedsiębiorców taki obowiązek niezależnie od tego jaki rodzaj usług czy towarów sprzedają, bez znaczenia jest też ewentualne miejsce wysyłki towarów. Rejestracja do polskiego VAT-u powinna nastąpić przed zawarciem pierwszej transakcji sprzedaży z osobą fizyczną zamieszkałą na terenie Rzeczypospolitej.

Zwolnienie z VAT w Polsce

Warto wiedzieć, że polskie przepisy dopuszczają możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług do limitu obrotów 200 000 zł w skali roku. Oznacza to, że sprzedając towary czy usługi na rzecz osób fizycznych w Polsce, transakcja ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na terenie Rzeczypospolitej, ale możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia z tego podatku.

W celu zastosowania zwolnienia podmiotowego z VAT, czyli do wspomnianego limitu obrotów wystarczające jest, że spółka nie świadczy usług ani nie sprzedaje towarów wykluczonych z tej preferencji. Na podstawie art. 113 ust. 13 pkt. 1-2 ustawy o podatku od towarów i usług, wyłączona ze zwolnienia podmiotowego w Polsce jest m.in. sprzedaż: wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, nowych środków transportu, usług prawniczych, doradczych czy jubilerskich.

Sprawdź również: Obowiązki Obowiązki brytyjskiego i polskiego podatnika VAT

Rejestracja spółki LTD do VAT-u w Polsce

Rejestracja spółki Limited do VAT-u w Polsce wiąże się z koniecznością wypełnienia formularzy NIP-2 oraz VAT-R, które należy dostarczyć do urzędu skarbowego w Warszawie. Wymagane jest także przedstawienie następujących dokumentów:

 • statutu i aktu założycielskiego spółki LTD zarejestrowanej w Anglii,
 • odpisu z Rejestru Handlowego,
 • formularza potwierdzającego rejestrację do VAT-u na terenie Wielkiej Brytanii,
 • podpisanej umowy z bankiem o otwarcie rachunku bankowego w Polsce lub oświadczenia o niewystępowaniu o zwrot VAT,
 • umowy zawartej z biurem rachunkowym albo oświadczenia zawierającego dane osoby odpowiedzialnej za udostępnienie dokumentacji w przypadku wszczęcia postępowania kontrolnego.
 • oświadczenia zawierającego:

– szczegółowy zakres czynności świadczonych na terenie Polski w ramach prowadzonej spółki LTD,
– informacje o tym czy spółka Limited posiada stałe miejsce prowadzenia działalności w Polsce lub ewentualne zaplecze osobowe, techniczne i biurowe.

Ważne: dokumenty przedstawiane w polskim urzędzie skarbowym (oryginały lub poświadczone notarialnie kopie) powinny zostać przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Brytyjska spółka bez tajemnic

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • 5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym
  5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym

  Założenie własnej działalności gospodarczej to wyzwanie, które wymaga dużych pokładów ambicji i samozaparcia. Wiele osób wstrzymuje się przed rozpoczęciem własnego biznesu przede wszystkim ze względu na wysokie podatki narzucane przedsiębiorcom w Polsce. Warto jednak mieć na uwadze to, że w wielu krajach świata PIT i CIT są o wiele niższe. Poniżej prezentujemy 5 państw z aktualnie najniższymi podatkami dochodowymi. (więcej…)

  Założenie własnej działalności gospodarczej to wyzwanie, które wymaga dużych pokładów ambicji i samozaparcia. Wiele osób wstrzymuje się przed rozpoczęciem własnego biznesu przede wszystkim ze względu...

  Czytaj dalej
 • Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii – co warto wiedzieć?
  Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii - co warto wiedzieć?

  Podobnie jak w Polsce, również w Wielkiej Brytanii samozatrudnienie to najprostsza forma działalności gospodarczej. Wbrew pozorom sam proces rozpoczęcia samozatrudnienia jest nie tylko szybki i bezpłatny - nie wymaga nawet wizyty w urzędzie. Kto może zatem rozpocząć samozatrudnienie na Wyspach, jak tego dokonać i z jakim opodatkowaniem należy się liczyć? (więcej…)

  Podobnie jak w Polsce, również w Wielkiej Brytanii samozatrudnienie to najprostsza forma działalności gospodarczej. Wbrew pozorom sam proces rozpoczęcia samozatrudnienia jest nie tylko szybki i...

  Czytaj dalej
 • Zmiana firmy księgowej spółki LTD w ciągu roku podatkowego
  Zmiana firmy księgowej spółki LTD w ciągu roku podatkowego

  Spółka limited to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia własnej działalności przez Polaków za granicą - w tym w m.in. w Wielkiej Brytanii. Jak każda firma, brytyjska spółka LTD potrzebuje skrupulatnego prowadzenia księgowości. Relacje z agentem księgowym to często wieloletnia współpraca, jednak może się zdarzyć, że z różnych względów będziemy chcieli zmienić firmę prowadzącą księgowość naszej spółki. Z tego tekstu dowiesz się z czym wiąże się taka zmiana i jak bezpiecznie przeprowadzić ten proces. (więcej…)

  Spółka limited to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia własnej działalności przez Polaków za granicą - w tym w m.in. w Wielkiej Brytanii. Jak każda firma,...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo