Ostatnia aktualizacja 20 maja, 2024 o 12:46 pm.
Coraz więcej polskich przedsiębiorców rozważa przeniesienie firmy do innego kraju w celu uniknięcia wysokich podatków i składek na ubezpieczenia. Jednym z dostępnych rozwiązań jest założenie spółki Limited w Wielkiej Brytanii. Przy prowadzeniu działalności mamy do czynienia z dwoma głównymi podatkami – podatkiem dochodowym i podatkiem VAT. Przeanalizujmy zatem jakie są obowiązki brytyjskiego i polskiego podatnika VAT.
Czynni podatnicy VAT przy sprzedaży towarów i usług zobowiązani są do naliczania podatku VAT do wartości netto produktu. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego, przedsiębiorca oblicza wartość podatku VAT podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego lub brytyjskiego odpowiednika tej instytucji. Wpłacie podlega kwota stanowiąca różnicę pomiędzy podatkiem należnym (doliczonym do ceny sprzedawanych towarów lub usług), a podatkiem naliczonym (zapłaconym przy dokonywaniu zakupów firmowych).
Ważne: dzięki odliczeniu VAT od zakupów firmowych, ciężar podatku VAT ponosi ostateczny odbiorca danego towaru czy usługi, czyli w większości przypadków konsument.
1. Opodatkowanie sprzedaży
Zarówno prowadzenie firmy w Anglii jak i w Polsce wiąże się z koniecznością opodatkowania sprzedaży podatkiem VAT przez czynnych podatników. Wartość sprzedawanych towarów i usług powiększamy wówczas o kwotę podatku VAT, uzależnioną od stawki VAT przyporządkowanej danemu rodzajowi sprzedaży.
Zobacz także: Tax Return Self-Assessment w UK– kto i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?
Aktualnie w Wielkiej Brytanii używamy stawki podstawowej 20%, zredukowanej 5% i stawki zerowej. W Polsce natomiast obowiązuje 23% stawka podstawowa, stawki obniżone 8% i 5% oraz stawka zerowa.
2. Deklaracje VAT
Obowiązek dostarczania deklaracji VAT do organów podatkowych dotyczy brytyjskich i polskich podatków VAT. W Wielkiej Brytanii składamy deklarację VAT RETURN, a w Polsce deklarację VAT. Oczywiście dokumenty różnią się między sobą, a przepisy obowiązujące w obu krajach są odmienne, ale każdy czynny podatnik VAT zobligowany jest do dostarczenia do urzędu skarbowego lub jego brytyjskiego odpowiednika deklaracji VAT stanowiącej podstawę rozliczenia podatku od towarów i usług w odpowiednim terminie.
W Wielkiej Brytanii okresem rozliczeniowym jest kwartał, a w Polsce podatnicy mogą wybrać rozliczenie miesięczne lub kwartalne, pod warunkiem posiadania statusu czynnego podatnika VAT przez co najmniej 12 miesięcy. W przeciwnym wypadku, przedsiębiorca zobowiązany jest do rozliczenia miesięcznego z podatku od towarów i usług w Polsce.
W Wielkiej Brytanii jednostką, do której należy przekazać deklarację VAT jest HM Revenue & Customs (HMRC), natomiast w Polsce dokument składamy do urzędu skarbowego.
Przeczytaj także: Making Tax Digital (VAT) – od kiedy i jakie zmiany dla spółek Ltd?
3. Zapłata podatku VAT
Zarówno w brytyjskiej deklaracji VAT RETURN jak i polskiej deklaracji VAT należy wykazać podatek należny (od sprzedaży) i podatek naliczony (od zakupów). W przypadku, gdy suma podatku od sprzedaży jest wyższa niż suma podatku od zakupów, firma zobowiązana jest do zapłaty kwoty stanowiącej różnicę między tymi wartościami.
W razie, gdy suma podatku VAT od zakupów w danej firmie jest wyższa od podatku VAT uzyskanego ze sprzedaży produktów, podatnik nie płaci podatku za dany okres rozliczeniowy. Ewentualna nadwyżka podatku naliczonego nad należnym co do zasady przenoszona jest na kolejny okres rozliczeniowy. Dodatkowo każdy podatnik posiadający nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym ma prawo wystąpić o zwrot VAT.
4. Jednolity Plik Kontrolny
W Polsce przepisy nakładają na czynnych podatników VAT obowiązek dostarczenia jednolitego pliku kontrolnego (JPK VAT) w odstępach miesięcznych. Analogiczny dokument już niedługo będą przesyłać także podatnicy brytyjscy. Rząd planuje bowiem wprowadzenie od 1 kwietnia 2020 roku Making Tax Digital.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2023 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.