Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Opodatkowanie dyrektora spółki LTD

Opodatkowanie dyrektora spółki LTD

Firma w Wielkiej Brytanii

Prowadzenie spółki Limited w Wielkiej Brytanii wiąże się z wypłatą wynagrodzenia dla Dyrektora spółki. Analogicznie jak w przypadku polskiej spółki z o.o. mamy do czynienia z zagadnieniem podwójnego opodatkowania dochodów. Spółka LTD posiada bowiem odrębną osobowość prawną, co oznacza że jest podmiotem prawa odrębnym od tworzących ją wspólników, a w konsekwencji że wypracowany dochód jest własnością spółki, a nie samych wspólników. Udziałowcy nie mogą wypłacać pieniędzy ze spółki bez żadnej podstawy prawnej i w dowolnym momencie.

Podatek opłacany jest od dochodu w spółce, a następnie wypłata pensji dyrektorskiej również wiąże się z koniecznością opodatkowania, co jest istotą podwójnego opodatkowania spółki Limited.

Rodzaje i stawki podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii wyróżniamy następujące rodzaje podatku dochodowego:

 • podatek dochodowy od osób fizycznych (Personal Income Tax),
 • podatek dochodowy od osób prawnych (Corporation Tax).

Podatkiem dochodowym od osób fizycznych ((Personal Income Tax) opodatkowana jest wypłata pensji dyrektorskiej, natomiast podatkiem dochodowym od osób prawnych (Corporation Tax) opodatkowany jest dochód samej spółki LTD.

W przypadku, gdy roczne dochody osoby zobowiązanej do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych wynoszą od 12 500 do 50 000 funtów, to są opodatkowane podstawową stawką 20%. Kolejne stawki podatku to 40% w odniesieniu do dochodów z przedziału 50 000 – 150 000 funtów oraz 45% dla dochodów powyżej 150 000 funtów rocznie.

Dyrektor w spółce Limited

Dyrektor w spółce LTD posiada szeroki zakres uprawnień takich jak np. możliwość zawierania umów handlowych i kredytowych, odpowiada za bieżącą działalność firmy oraz ma zdolność do podejmowania decyzji. Dyrektor zostaje powołany podczas walnego zgromadzenia przez udziałowców spółki LTD.

Wypłata pensji dyrektorskiej opodatkowanie

W celu ustalenia zasad opodatkowania dochodów dyrektora spółki LTD, będącego rezydentem Polski, należy zapoznać się z konwencją o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią:

Artykuł 15 konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią
Wynagrodzenia dyrektorów Wynagrodzenia dyrektorów i inne podobne wypłaty, które osoba mająca miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie otrzymuje z tytułu członkostwa w radzie dyrektorów lub w radzie nadzorczej spółki mającej siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Oznacza to, że wynagrodzenie dyrektora spółki Limited z tytułu pełnienia funkcji w zarządzie zagranicznej spółki można opodatkować w miejscu rezydencji spółki. Przedsiębiorca prowadzący spółkę LTD mieszkający w Polsce ma zatem prawo do opodatkowania pensji dyrektorskiej w Anglii, a co za tym idzie skorzystania z licznych preferencji podatkowych w postaci wysokiej kwoty wolnej od podatku czy stosunkowo niskich składek na ubezpieczenia.

Pensję dyrektora spółki Limited opodatkowujemy w następujący sposób:

 • 0% do kwoty 12,500 funtów (12,500 funtów to kwota wolna od podatku na rok)
 • 20% (tzw. basic rate) od 12,501 funtów do 37,500 funtów
 • 40% (tzw. higher rate) 37,501 funtów – 150,000 funtów
 • 45% (tzw. additional rate) od 150,001 funtów

(stawki na rok podatkowy 2019/2020)

Trzeba także mieć na uwadze, że w przypadku gdy dyrektor spółki LTD w Wielkiej Brytanii uzyskuje także dochody w Polsce, to zobowiązany jest do wykazania pobranej pensji dyrektorskiej ze spółki Limited w swoim zeznaniu rocznym PIT. Dzięki konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią nie zapłaci on podatku w Polsce od pensji dyrektorskiej, jednak pobrana z tego tytułu kwota ma znaczenie przy ustalaniu podstawy opodatkowania polskich dochodów.

>> POBIERZ ZA DARMO: Brytyjska spółka bez tajemnic <<

 

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Opodatkowanie dyrektora spółki LTD
Tytuł
Opodatkowanie dyrektora spółki LTD
Opis
Prowadzenie spółki Limited w Wielkiej Brytanii wiąże się z wypłatą wynagrodzenia dla Dyrektora spółki. Analogicznie jak w przypadku polskiej spółki z o.o. mamy do czynienia z zagadnieniem podwójnego opodatkowania dochodów.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo