Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Kupujesz brytyjską spółkę z VAT-GB? Zobacz jak nie dać się oszukać

Kupujesz brytyjską spółkę z VAT-GB? Zobacz jak nie dać się oszukać

Firma w UK i Irlandii

Jakiś czas temu znalazłem w Internecie ofertę sprzedaży spółki brytyjskiej z aktywnym numerem VAT-GB. Była mi niezbędnie potrzebna do prowadzenia sprzedaży na terenie całej Unii Europejskiej, aby rozliczać się z kontrahentami na stawce VAT-NP. Przelałem 25 000 zł na konto pośrednika. Niestety pośrednik oferujący gotową spółkę okazał się oszustem a firma, którą chciałem kupić istniała tylko na papierze. Straciłem 25 000 zł w 5 minut, co teraz? – Otrzymujemy coraz więcej maili z tego typu treścią, od osób oszukanych przy zakupie gotowej spółki z VAT-GB, dlatego zdecydowaliśmy się przygotować specjalny artykuł pokazujący jak bezpiecznie kupić gotową spółkę z VAT.

 

1. Zweryfikuj od kogo kupujesz spółkę

W dobie Internetu bardzo wiele biznesowych spraw można załatwić bez wychodzenia z biura. Niestety idąc na skróty i nadmiernie ufając sloganom reklamowym często można paść ofiarą oszustów. Dlatego zakup spółki powinien rozpocząć się od weryfikacji firmy oferującej taką usługę. Idealną sytuacją jest umówienie się na spotkanie z pracownikiem firmy oferującej sprzedaż gotowej spółki z VAT-GB i odwiedzenie go osobiście w siedzibie. Drugim etapem powinno być zweryfikowanie opinii o sprzedawcy w Internecie czy niezadowoleni klienci nie padli w przeszłości jego ofiarą. Na sam koniec dobrze jest sprawdzić dokumenty rejestrowe sprzedawcy.  

 

Porada: Sprawdź czy firma sprzedająca spółkę z VAT-GB istnieje i oferuje możliwość spotkania w swoim polskim biurze.

 

Chcesz kupić spółkę z VAT-GB? Sprawdź dostępność

 

2. Sprawdź czy firma oferująca spółkę jest uprawniona do jej sprzedaży

To najważniejszy punkt całego procesu, który pozwoli zminimalizować ryzyko padnięcia ofiarą oszustwa. Wielu pośredników oferujących na sprzedaż spółki z VAT-GB, nie jest ich właścicielami, ani nie dysponują żadnym głosem w organach stanowiących spółki, co w praktyce oznacza tyle, że nie mogą dysponować jej udziałami. Ale jak to zrobić? Metoda jest bardzo prosta i zajmuje tylko kilka minut:

 

 • Następnie wpisz nazwę spółki, którą chcesz kupić w polu wyszukiwarki

 

spółka z vat-gb 1

 

 • Kliknij w nazwę spółki, a pokaże się jej raport finansowy. Interesuje Cię sekcja Filling history

 

spółka z vat-gb 2

 

 • Odszukaj najnowszy wpisu zawierający raport o nazwie Annual Return (od 2017 roku Confirmation Statement). Właśnie w nim zawarte są wszystkie informacje, które interesują Cie na temat udziałowców i dyrektorów spółki. Jednym słowem – osób bądź firm, które mogą dysponować jej udziałami

 

spółka z vat-gb 3

 

Akceptowanymi sytuacjami są te, kiedy firma/osoba fizyczna, która oferuje sprzedaż gotowej spółki z VAT-GB posiada 100% jej udziałów lub w przypadku występowania większej liczby udziałowców, 100% z nich chce zbyć udziały. Wtedy masz pewność, że mogą Ci je sprzedać.

 

Jeśli spółka nie składała jeszcze raportu Annual Return/Confirmation Statement, gdyż została powołana w terminie krótszym niż 12 miesięcy lub struktura udziałów nie uległa zmianie, znajdź w tej samej sekcji Filling history pierwszy wpis o nazwie Incorporation. Znajdziesz tam informacje o właścicielach udziałów.

 

 

spółka z vat-gb 4

 

 

Porada: Zweryfikuj czy udziały kupowanej przez Ciebie spółki z VAT-GB należą do firmy, która oferuje Ci ich sprzedaż.

 

3. Sprawdź czy firma posiada aktywny VAT-GB

Czasem zdarza się, że uśpiona spółka, która posiada VAT-GB nie wykonywała żadnych operacji i numer VAT został jej przez brytyjski urząd zdezaktywowany. Aby uniknąć zakupu spółki bez numeru VAT warto zweryfikować jej numer na stronie: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies. Wystarczy wpisać numer VAT i kraj rejestracji spółki, a system wyświetli informację czy numer jest poprawny i aktywny.

 

 

spółka z vat-gb 5

 

Podsumowanie

Aby bezpiecznie kupić spółkę z VAT-GB należy na samym wstępnie zweryfikować firmę, która chce Ci ją sprzedać. Czy profil jej działalności jest tożsamy z usługą, którą oferuje. Czasem wystarczy zadzwonić na infolinię i potwierdzić informację u pracownika, lecz najlepszym sposobem jest osobiste odwiedzenie polskiej siedziby pośrednika. Następnie należy zweryfikować czy sprzedawana firma może być przez nią oferowana, czyli czy udziały kupowanej przez Ciebie spółki należą do sprzedawcy. Ważne, aby zweryfikować czy VAT-GB jest aktywny na stronie Komisji Europejskiej, a na sam koniec podpisać umowę kupna-sprzedaży udziałów.  

 

A może spółka w Irlandii? Zobacz dlaczego warto przenieść firmę do Irlandii

 

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • BREXIT: 7 rzeczy, o których przedsiębiorcy powinni pamiętać w okresie przejściowym
  BREXIT: 7 rzeczy, o których przedsiębiorcy powinni pamiętać w okresie przejściowym
  Wielka Brytania znajduje się obecnie w okresie przejściowym po opuszczeniu Unii Europejskiej. W związku z tym, eksperci Admiral Tax raz jeszcze podsumowują to, o czym pamiętać powinni przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmy w Wielkiej Brytanii. Przedstawiamy listę obszarów, na które przedsiębiorcy prowadzący spółki limited powinni zwrócić uwagę podczas 11-miesięcznego okresu przejściowego. (więcej…)

  Wielka Brytania znajduje się obecnie w okresie przejściowym po opuszczeniu Unii Europejskiej. W związku z tym, eksperci Admiral Tax raz jeszcze podsumowują to, o czym...

  Czytaj dalej
 • BREXIT: jak umowa o wystąpieniu z Unii Europejskiej wpłynie na przyszłe stosunki handlowe i VAT?
  BREXIT: jak umowa o wystąpieniu z Unii Europejskiej wpłynie na przyszłe stosunki handlowe i VAT?
  Poniżej podsumowujemy najważniejsze fakty związane z Brexitem i wynikającymi z niego skutkami prawnymi dla przedsiębiorców posiadających spółki LTD zarejestrowane w Wielkiej Brytanii oraz europejskich podmiotów gospodarczych kooperujących ze brytyjskimi partnerami.  (więcej…)

  Poniżej podsumowujemy najważniejsze fakty związane z Brexitem i wynikającymi z niego skutkami prawnymi dla przedsiębiorców posiadających spółki LTD zarejestrowane w Wielkiej Brytanii oraz europejskich podmiotów...

  Czytaj dalej
 • Co zrobić w przypadku śmierci dyrektora Spółki LTD?
  Co zrobić w przypadku śmierci dyrektora Spółki LTD?
  Śmierć osoby zarządzającej firmą ma wprawdzie zupełnie inny wymiar niż w życiu prywatnym, ale jej konsekwencje mogą być dla biznesu bardzo poważne. Jak zatem przygotować Spółkę LTD na taką sytuację, szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z odejściem jej dyrektora? (więcej…)

  Śmierć osoby zarządzającej firmą ma wprawdzie zupełnie inny wymiar niż w życiu prywatnym, ale jej konsekwencje mogą być dla biznesu bardzo poważne. Jak zatem przygotować...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo