Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Domeny .eu po Brexicie: co muszą wiedzieć brytyjskie firmy?

Domeny .eu po Brexicie: co muszą wiedzieć brytyjskie firmy?

BrexitFirma w Wielkiej Brytanii

Od 1 stycznia 2021 roku brytyjskie firmy, które nie posiadają siedziby na terenie Unii Europejskiej, nie będą mogły rejestrować ani przedłużać rejestracji domen z rozszerzeniem .eu. Podobne restrykcje będą dotyczyć także obywateli brytyjskich, którzy mieszkają w Zjednoczonym Królestwie i nie prowadzą działalności gospodarczej. Regulacje tego typu mogą zostać wprowadzone także w przypadku domen z rozszerzeniem narodowymi.

Organizacja odpowiedzialna za rejestrację domen z rozszerzeniem .eu – EURid już od października bieżącego roku informuje brytyjskie podmioty i osoby fizyczne posiadające takie domeny o zmianach wynikających z faktu wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur UE.

Zobacz także: Jak będzie wyglądać prowadzenie firmy w Anglii po Brexicie?

Akcja ma na celu przypomnienie o konieczności potwierdzenia, że brytyjski właściciel europejskiej domeny będzie miał prawo do jej utrzymania po 1 stycznia 2021 roku. Co do zasady Brexit oznacza, że przedsiębiorcy z UK nie będą mieli prawa do rejestracji i utrzymywania zarejestrowanych wcześniej domen z rozszerzeniem .eu, które są zarezerwowane dla wspólnego europejskiego rynku cyfrowego. 

Co się stanie z domenami .eu zarejestrowanymi w UK ?

Nowe zasady dotyczące rejestrowania domen europejskich (.eu) wchodzą w życie z dniem zakończenia okresu przejściowego, który przypada na 31 grudnia 2020 roku. Po Brexicie niektórzy obywatele Wielkiej Brytanii oraz organizacje zarejestrowane na terenie Zjednoczonego Królestwa utracą możliwość rejestrowania i utrzymywania domen z rozszerzeniem .eu. Celem takiego obostrzenia jest zapewnienie transparentnej organizacji Jednolitego Rynku Cyfrowego na terenie Unii Europejskiej. Podobne regulacje mogą zostać wdrożone na poziomie państw członkowskich.

 1. Potwierdzenie prawa do domeny .eu

Jak wspomnieliśmy powyżej organizacja EURid – rejestrator domen .eu, które są zarejestrowane dla Jednolitego Europejskiego Rynku Cyfrowego, już od października 2020 informuje brytyjskich właścicieli domen z europejskim rozszerzeniem, o konieczności potwierdzenia ich prawa do utrzymania tychże adresów internetowych. Zainteresowani są zobowiązani do potwierdzenia swojego prawa do posiadania domeny .eu w terminie, w którym upływa data okresu przejściowego wieńczącego Brexit. Proces wymaga potwierdzenia stosownych danych w formularzu rejestracji na portalu EURid lub poprzez pośrednika, który zarejestrował domenę w imieniu jej właściciela.

 1. Komu grozi zawieszenie domeny z rozszerzeniem .eu?

Wszystkie podmioty, które posiadają domenę .eu, do dnia 31 grudnia 2020 roku nie potwierdzą swojego prawa do utrzymania tejże domeny, zostaną poinformowane o zawieszeniu ich adresu internetowego. W tym trybie domena nie będzie spełniała swoich funkcji, co oznacza ograniczenie dostępu do opublikowanej pod tym adresem witryny internetowej czy funkcjonowania poczty elektronicznej. Tryb zawieszenia będzie obowiązywał od 1 stycznia do 31 marca 2021 roku. W tym czasie właściciel domeny będzie mógł wznowić serwis pod zawieszonym adresem pod warunkiem potwierdzenie zgodności z wymogami stawianymi posiadaczom domen .eu.

 1. Co oznacza utrata prawa do posiadania domeny .eu?

Brak możliwości potwierdzenia prawa do zarejestrowania i utrzymania domeny europejskiej będzie skutkował jej wycofaniem z użytkowania. Po uzyskaniu statusu „domena wycofana” adres nie będzie dostępny dla nikogo. Status „domena wycofana” będzie obowiązywał do końca 2021 roku. Wszystkie wycofane domen zostaną przywrócone jako dostępne do ogólnej rejestracji z dniem 1 stycznia 2022 roku. Przywracanie domen, które utracą brytyjskie podmioty, będzie podzielone na etapy i rozłożone w czasie ze względów bezpieczeństwa.

Kto utraci prawo do rejestrowania i utrzymania domeny z rozszerzeniem .eu?

Brexit powoduje, że obywatele brytyjscy mieszkający na terenie Zjednoczonego Królestwa oraz firmy i organizacje, które są zarejestrowane na Wyspach i nie posiadają spółek lub innych organizacji zarejestrowanych na terenie UE, utracą prawo do utrzymania i rejestrowania domen z rozszerzeniem .eu. Mając to na uwadze przedsiębiorcy, organizacje i osoby fizyczne będą zmuszone do rozważenia transferu swoich serwisów internetowych na adres z innym dostępnym rozszerzeniem. Rekomenduje się transfer na domeny z rozszerzeniem ogólnym najwyższego poziomu i domeny narodowe, takie jak np.: .com, .co.uk, .net, .org.

Zobacz także: Zatrudnianie obywateli UE w Wielkiej Brytanii i uzyskanie numeru NIN po Brexicie

Warto wiedzieć, że po Brexicie domeny z rozszerzeniem .eu będą mogli utrzymać:

 • Obywatele UK, którzy są rezydentem jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej. Wynika to z faktu, że prawo do utrzymania domeny .eu wiąże się z miejscem faktycznej rezydencji jej właściciela, chyba, że jest obywatelem jednego z państw członkowskich.
 • Obywatele Unii Europejskiej, którzy są rezydentem Wielkiej Brytanii (obywatele państw członkowskich, którzy mieszkają w UK, nadal mogą rejestrować i utrzymywać swoje domeny .eu).
 • Firmy i organizacje założone przez brytyjskich przedsiębiorców na terenie EU.

Jak zaktualizować dane właściciela domeny .eu?

Każdy właściciel domeny może zaktualizować swoje dane za pośrednictwem firmy, która utrzymuje hosting dla jego domeny. Aktualizacji danych można dokonać także na portalu EURid po utworzeniu konta my.eu. To jeden z szybszych i prostszych sposobów na szybkie uzupełnienie danych koniecznych do utrzymania adresu internetowego z europejskim rozszerzeniem .eu. Portal daje też możliwość pełnego zarządzania swoimi europejskimi domenami, w tym aktualizowania danych dotyczących transferu usługi na serwery innego dostawcy hostingu.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Domeny .eu po Brexicie: co muszą wiedzieć brytyjskie firmy?
Tytuł
Domeny .eu po Brexicie: co muszą wiedzieć brytyjskie firmy?
Opis
Od 1 stycznia 2021 roku brytyjskie firmy, które nie posiadają siedziby na terenie Unii Europejskiej, nie będą mogły rejestrować ani przedłużać rejestracji domen z rozszerzeniem .eu. Podobne restrykcje będą dotyczyć także obywateli brytyjskich, którzy mieszkają w Zjednoczonym Królestwie i nie prowadzą działalności gospodarczej.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Limited
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Tax Return Self-Assessment w UK– kto i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?
  Tax Return Self-Assessment w UK– kto i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?
  Termin na złożenie Tax Return Self-Assessment mija w UK w dniu 31 stycznia. Obowiązek wysłania do HM Revenue and Customs zeznania podatkowego mają przede wszystkim osoby self-employed. Ale nie tylko. (więcej…)

  Termin na złożenie Tax Return Self-Assessment mija w UK w dniu 31 stycznia. Obowiązek wysłania do HM Revenue and Customs zeznania podatkowego mają przede wszystkim...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY