Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Czym jest rezydencja podatkowa?

Czym jest rezydencja podatkowa?

Rezydencja podatkowa lub domicyl podatkowy jest to określone przez przepisy międzynarodowe stałe miejsce dopełniania zobowiązań finansowych. Jego istotą jest fakt, że określa ono, kto i w jakim zakresie podlega opodatkowaniu w danym państwie.

Ze względu na fundamentalne znaczenie rezydencji podatkowej, zasady jej ustalania nie są określone prawem wewnętrznym, ale przepisami międzynarodowymi. Szczególnie ważne są w tym przypadku umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Polskie ustawy nie mówią wprost o rezydencji podatkowej, a jedynie o ograniczonym i nieograniczonym obowiązku podatkowym.

Zasady ustalania rezydencji podatkowej osoby fizycznej

W przypadku osoby fizycznej rezydencję podatkową determinuje przede wszystkim ośrodek interesów życiowych tej osoby, a więc jej centrum interesów osobistych i gospodarczych. Polskie przepisy nie definiują, czym jest „centrum interesów osobistych”, zwykle determinuje je liczba kontaktów personalnych w danym kraju, co najczęściej sprowadza się do określenia, w jakim państwie podatnik posiada najbliższą rodzinę. Wpływ na ustalenie centrum interesów osobistych mają również czynniki takie jak aktywność społeczna, kulturalna, obywatelska, itp.Centrum interesów gospodarczych określone jest na podstawie miejsca, z którego pochodzi największa część dochodów osoby fizycznej.

Zobacz także: Certyfikat rezydencji spółki Ltd

Kolejną kwestią rozpatrywaną przy ustalaniu rezydencji podatkowej jest okres zamieszkania w danym miejscu. Jest to przesłanka znacznie bardziej obiektywna. Rezydentem podatkowym danego państwa może zostać tylko osoba, która przebywała na jego terytorium minimum 183 dni.

Unikanie podwójnego opodatkowania

Może zdarzyć się, że jedna osoba będzie posiadała jednocześnie dwie osobne rezydencje podatkowe w różnych krajach. Dotyczy to szczególnie osób, które mają miejsce zamieszkania w jednym państwie, a przebywają w innym kraju przez minimum 183 dni. W przypadku takiego konfliktu należy odwołać się do odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na podstawie przepisów ustala się ostateczny domicyl podatnika.

Jeśli podatnik w ciągu roku zmienia miejsce zamieszkania lub zmienia się jego centrum interesów życiowych, dochodzi do „złamania” rezydencji podatkowej. Wówczas ważne jest zdobycie certyfikatu rezydencji podatkowej. Na podstawie prawidłowo wystawionego dokumentu administracja zagraniczna potwierdza domicyl podatkowy osoby fizycznej i potwierdza tym samym, że nie uchyla się ona od płacenia zobowiązań.

 

 

Co to jest rezydencja podatkowa spółki ltd?

Rezydencja podatkowa spółki ltd to miejsce gdzie spółka powinna płacić swoje podatki. Zgodnie z informacją podawaną przez brytyjski urząd skarbowy HMRC w Taxes Acts, o rezydencji spółki decyduje miejsce jej rejestracji. Wszystkie spółki założone w Wielkiej Brytanii i zarejestrowane w Companies House uznaje się automatycznie za rezydentów podatkowych w Wielkiej Brytanii.

POBIERZ E-BOOK: Brytyjska spółka limited bez tajemnic [2019] – za darmo!
Rezydencja podatkowa spółki nie jest zależna od rezydencji jej dyrektorów lub udziałowców

W sytuacjach, gdy spółka posiadająca rezydencję podatkową w Wielkiej Brytanii, spełnia kryteria rezydencji podatkowej także innego kraju, stosuje się dodatkowo kryterium miejsca, gdzie sprawowany jest zarząd spółki i podejmowane są decyzje. Zarząd nad spółką oraz podejmowanie decyzji może odbywać się w wielu miejscach na świecie i spółka może nie posiadać jednego stałego miejsca sprawowania zarządu. Dla uniknięcia wątpliwości co do rezydencji podatkowej w Wielkiej Brytanii, dyrektorom spółki limited zaleca się odbywanie posiedzeń zarządu na terenie Wielkiej Brytanii.

 

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Czym jest rezydencja podatkowa?
Tytuł
Czym jest rezydencja podatkowa?
Opis
Rezydencja podatkowa lub domicyl podatkowy jest to określone przez przepisy międzynarodowe stałe miejsce dopełniania zobowiązań finansowych. Jego istotą jest fakt, że określa ono, kto i w jakim zakresie podlega opodatkowaniu w danym państwie.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo