Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Czym jest rezydencja podatkowa?

Czym jest rezydencja podatkowa?

 

Rezydencja podatkowa lub domicyl podatkowy jest to określone przez przepisy międzynarodowe stałe miejsce dopełniania zobowiązań finansowych. Jego istotą jest fakt, że określa ono, kto i w jakim zakresie podlega opodatkowaniu w danym państwie.

Ze względu na fundamentalne znaczenie rezydencji podatkowej, zasady jej ustalania nie są określone prawem wewnętrznym, ale przepisami międzynarodowymi. Szczególnie ważne są w tym przypadku umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Polskie ustawy nie mówią wprost o rezydencji podatkowej, a jedynie o ograniczonym i nieograniczonym obowiązku podatkowym.

Zasady ustalania rezydencji podatkowej osoby fizycznej

 

W przypadku osoby fizycznej rezydencję podatkową determinuje przede wszystkim ośrodek interesów życiowych tej osoby, a więc jej centrum interesów osobistych i gospodarczych. Polskie przepisy nie definiują, czym jest „centrum interesów osobistych”, zwykle determinuje je liczba kontaktów personalnych w danym kraju, co najczęściej sprowadza się do określenia, w jakim państwie podatnik posiada najbliższą rodzinę. Wpływ na ustalenie centrum interesów osobistych mają również czynniki takie jak aktywność społeczna, kulturalna, obywatelska, itp.Centrum interesów gospodarczych określone jest na podstawie miejsca, z którego pochodzi największa część dochodów osoby fizycznej.

Kolejną kwestią rozpatrywaną przy ustalaniu rezydencji podatkowej jest okres zamieszkania w danym miejscu. Jest to przesłanka znacznie bardziej obiektywna. Rezydentem podatkowym danego państwa może zostać tylko osoba, która przebywała na jego terytorium minimum 183 dni.

 

ZOBACZ: Firma w Irlandii dla polskiego rezydenta podatkowego

 

Unikanie podwójnego opodatkowania

 

Może zdarzyć się, że jedna osoba będzie posiadała jednocześnie dwie osobne rezydencje podatkowe w różnych krajach. Dotyczy to szczególnie osób, które mają miejsce zamieszkania w jednym państwie, a przebywają w innym kraju przez minimum 183 dni. W przypadku takiego konfliktu należy odwołać się do odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na podstawie przepisów ustala się ostateczny domicyl podatnika.

Jeśli podatnik w ciągu roku zmienia miejsce zamieszkania lub zmienia się jego centrum interesów życiowych, dochodzi do „złamania” rezydencji podatkowej. Wówczas ważne jest zdobycie certyfikatu rezydencji podatkowej. Na podstawie prawidłowo wystawionego dokumentu administracja zagraniczna potwierdza domicyl podatkowy osoby fizycznej i potwierdza tym samym, że nie uchyla się ona od płacenia zobowiązań.

 

 

Co to jest rezydencja podatkowa spółki ltd?

 

Rezydencja podatkowa spółki ltd to miejsce gdzie spółka powinna płacić swoje podatki. Zgodnie z informacją podawaną przez brytyjski urząd skarbowy HMRC w Taxes Acts, o rezydencji spółki decyduje miejsce jej rejestracji. Wszystkie spółki założone w Wielkiej Brytanii i zarejestrowane w Companies House uznaje się automatycznie za rezydentów podatkowych w Wielkiej Brytanii.

 

POBIERZ E-BOOK: Brytyjska spółka limited bez tajemnic [2019] – za darmo!

 

Rezydencja podatkowa spółki nie jest zależna od rezydencji jej dyrektorów lub udziałowców

 

W sytuacjach, gdy spółka posiadająca rezydencję podatkową w Wielkiej Brytanii, spełnia kryteria rezydencji podatkowej także innego kraju, stosuje się dodatkowo kryterium miejsca, gdzie sprawowany jest zarząd spółki i podejmowane są decyzje. Zarząd nad spółką oraz podejmowanie decyzji może odbywać się w wielu miejscach na świecie i spółka może nie posiadać jednego stałego miejsca sprawowania zarządu. Dla uniknięcia wątpliwości co do rezydencji podatkowej w Wielkiej Brytanii, dyrektorom spółki limited zaleca się odbywanie posiedzeń zarządu na terenie Wielkiej Brytanii.

 

CZYTAJ TAKŻE: Rezydencja podatkowa spółki ltd a rezydencja podatkowa dyrektora

 

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Brexit: po 31 stycznia zmian dla przedsiębiorców nie będzie
  Brexit: po 31 stycznia zmian dla przedsiębiorców nie będzie

  Choć 2020 rok ma stanowić ostateczną datę Brexitu, już teraz wiemy, że przedsiębiorcy nie odczują w nim znaczących zmian. Wraz z początkiem lutego rozpocznie się tak zwany okres przejściowy, który będzie trwać do końca grudnia. Gwarantuje on pełną kontynuację bieżących relacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. (więcej…)

  Choć 2020 rok ma stanowić ostateczną datę Brexitu, już teraz wiemy, że przedsiębiorcy nie odczują w nim znaczących zmian. Wraz z początkiem lutego rozpocznie się...

  Czytaj dalej
 • Czy moja firma jest gotowa na Brexit? Lista dla dyrektorów LTD
  Czy moja firma jest gotowa na Brexit? Lista dla dyrektorów LTD

  Wielka Brytania przygotowuje się do wyjścia z UE. Termin wyjścia ze struktur Unii Europejskiej rząd brytyjski ustalił na 31 października 2019 roku. Wszystko wskazuje, że będzie to Brexit bez umowy ('no-deal"). Co warto sprawdzić zanim nastąpi Brexit? Oto lista ważna dla dyrektorów brytyjskich spółek limited. (więcej…)

  Wielka Brytania przygotowuje się do wyjścia z UE. Termin wyjścia ze struktur Unii Europejskiej rząd brytyjski ustalił na 31 października 2019 roku. Wszystko wskazuje, że...

  Czytaj dalej
 • Co sprzedający na Amazon i eBay muszą wiedzieć o VAT?
  Co sprzedający na Amazon i eBay muszą wiedzieć o VAT?

  Amazon i eBay od 2018 roku wymagają od sprzedawców obowiązkowej rejestracji do VAT. Już na etapie zakładania konta sprzedawcy wymagane jest VAT ID. Sklepy wymagają także przestrzegania przepisów unijnych odnośnie sprzedaży wysyłkowej oraz weryfikują wielkość sprzedaży wymuszając rejestrację do VAT po przekroczeniu limitów. To czy firmie wystarczy VAT PL czy jest potrzebny VAT ID z innego kraju zależy od wielu czynników. Często istnieje konieczność rejestracji do VAT w więcej niż jednym kraju. (więcej…)

  Amazon i eBay od 2018 roku wymagają od sprzedawców obowiązkowej rejestracji do VAT. Już na etapie zakładania konta sprzedawcy wymagane jest VAT ID. Sklepy wymagają...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo