Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Czym jest rezydencja podatkowa?

Czym jest rezydencja podatkowa?

Optymalizacja podatkowa

Rezydencja podatkowa lub domicyl podatkowy jest to określone przez przepisy międzynarodowe stałe miejsce dopełniania zobowiązań finansowych. Jego istotą jest fakt, że określa ono, kto i w jakim zakresie podlega opodatkowaniu w danym państwie.

 

Przepisy międzynarodowe

Ze względu na fundamentalne znaczenie rezydencji podatkowej, zasady jej ustalania nie są określone prawem wewnętrznym, ale przepisami międzynarodowymi. Szczególnie ważne są w tym przypadku umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Polskie ustawy nie mówią wprost o rezydencji podatkowej, a jedynie o ograniczonym i nieograniczonym obowiązku podatkowym.

 

Zasady ustalania rezydencji podatkowej

W przypadku osoby fizycznej rezydencję podatkową determinuje przede wszystkim ośrodek interesów życiowych tej osoby, a więc jej centrum interesów osobistych i gospodarczych. Polskie przepisy nie definiują, czym jest „centrum interesów osobistych”, zwykle determinuje je liczba kontaktów personalnych w danym kraju, co najczęściej sprowadza się do określenia, w jakim państwie podatnik posiada najbliższą rodzinę. Wpływ na ustalenie centrum interesów osobistych mają również czynniki takie jak aktywność społeczna, kulturalna, obywatelska, itp.Centrum interesów gospodarczych określone jest na podstawie miejsca, z którego pochodzi największa część dochodów osoby fizycznej.

 

Przenieś firmę do Anglii i zapomnij o podatkach.

 

Kolejną kwestią rozpatrywaną przy ustalaniu rezydencji podatkowej jest okres zamieszkania w danym miejscu. Jest to przesłanka znacznie bardziej obiektywna. Rezydentem podatkowym danego państwa może zostać tylko osoba, która przebywała na jego terytorium minimum 183 dni.

 

Unikanie podwójnego opodatkowania

Może zdarzyć się, że jedna osoba będzie posiadała jednocześnie dwie osobne rezydencje podatkowe w różnych krajach. Dotyczy to szczególnie osób, które mają miejsce zamieszkania w jednym państwie, a przebywają w innym kraju przez minimum 183 dni. W przypadku takiego konfliktu należy odwołać się do odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na postawie przepisów ustala się ostateczny domicyl podatnika.

 

Łamanie rezydencji podatkowej

Jeśli podatnik w ciągu roku zmienia miejsce zamieszkania lub zmienia się jego centrum interesów życiowych, dochodzi do „złamania” rezydencji podatkowej. Wówczas ważne jest zdobycie certyfikatu rezydencji podatkowej. Na podstawie prawidłowo wystawionego dokumentu administracja zagraniczna potwierdza domicyl podatkowy osoby fizycznej i potwierdza tym samym, że nie uchyla się ona od płacenia zobowiązań.

 

Chcesz zapewnić sobie brytyjską emeryturę? Sprawdź jak to zrobić

 

Należy na koniec podkreślić, że określenie rezydencji podatkowej w praktyce bywa skomplikowane i nie ogranicza się do prostej interpretacji jednego przepisu. Jest to kwestia, która bywa szczególnie ważna dla osób, które zależnie od przypisania im danej rezydencji, mają naliczane podatki w zupełnie innym wymiarze.

 

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Urząd skarbowy wydaje interpretacje, których sam nie stosuje
  Urząd skarbowy wydaje interpretacje, których sam nie stosuje

  Polski system podatkowy pełen jest absurdów i trudnych do zrozumienia przepisów. Dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, w której urząd skarbowy idzie teoretycznie podatnikowi na rękę i wydaje korzystną dla niego interpretacje, ale później jej nie stosuje. (więcej…)

  Polski system podatkowy pełen jest absurdów i trudnych do zrozumienia przepisów. Dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, w której urząd skarbowy idzie teoretycznie podatnikowi na rękę...

  Czytaj dalej
 • Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?
  Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np. sprzedażą czy produkcją. Wcześniej Skarbówka długo utrzymywała, że takiego przywileju nie mogą mieć jedynie członkowie zarządu spółki, gdyż ich praca nie może być traktowana jako działalność gospodarcza i dotyczy to solidarnie wszystkich członków zarządu. Pętla na gardłach jednoosobowych płatników liniówki się zaciska. Rząd ewidentnie zmierza do likwidacji podatku liniowego, ale planuje też znacznie więcej zmian. Cel jest jasny - pozyskać środki do budżetu państwa. Co grozi firmom? Czy zmiany wymuszą na przedsiębiorcach decyzje o zamykaniu biznesu? (więcej…)

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np....

  Czytaj dalej
 • TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online
  TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń społecznych dla małych firm, w szczególności podatku liniowego. Negatywny wynik testu będzie miał poważne skutki zarówno dla samego przedsiębiorcy, jak i jego kontrahentów. Zespół Admiral Tax przygotował bezpłatny test online, który oszacuje poziom ryzyka dla danej firmy. (więcej…)

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze
testowo