Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Co zrobić w przypadku śmierci dyrektora Spółki LTD?

Co zrobić w przypadku śmierci dyrektora Spółki LTD?

Firma w Wielkiej Brytanii

Śmierć osoby zarządzającej firmą ma wprawdzie zupełnie inny wymiar niż w życiu prywatnym, ale jej konsekwencje mogą być dla biznesu bardzo poważne. Jak zatem przygotować Spółkę LTD na taką sytuację, szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z odejściem jej dyrektora?

Obowiązki ciążące na prowadzącym firmę nie tracą na ważności nawet wtedy, gdy jej dyrektor umrze. Umowy nadal muszą zostać dotrzymane, a obowiązki wypełnione. Dlatego najlepszym wyjściem jest wcześniejsze przygotowanie firmy – właśnie pod tym kątem – na nieszczęśliwe zdarzenie, aby jego skutki nie zniszczyły dodatkowo budowanego przez lata biznesu.

Co zrobić w przypadku śmierci dyrektora Spółki LTD?

W przypadku, gdy dyrektor Spółki LTD umrze, ale nie będzie on jedynym dyrektorem nią zarządzającym, pozostałe głównodowodzące osoby nadal mogą prowadzić firmę (jeśli pozwala na to statut spółki). Mogą one podzielić się obowiązkami byłego dyrektora między sobą.

ZOBACZ TAKŻE: Kto może założyć spółkę w Wielkiej Brytanii?

Jeśli natomiast jedyny dyrektor firmy umrze, a w firmie pozostaną udziałowcy, mogą oni zwołać specjalne spotkanie w celu powołania nowego dyrektora.

Gdy zmarły dyrektor był jednak jedynym udziałowcem, a spółka została utworzona zgodnie z Companies Act 2006, obowiązujące postanowienia wzorcowe pozwalają na to, aby “przedstawiciele osobiści” zmarłego powołali nowego dyrektora.

Ustawa dotycząca firm – Companies Act 2006  – weszła w życie 1 października 2009 roku. W przypadku spółek powołanych przed tą datą oraz tych, które nie wprowadziły postanowień wzorcowych, konieczne jest poszukanie profesjonalnej porady na temat dalszych działań.

ZOBACZ TAKŻE: Najczęściej pobierane poradniki Admiral Tax w 2019

Jak powiadomić Companies House (urząd ds. rejestracji spółek)?

Zgodnie z brytyjskim prawem firma musi powiadomić urząd ds. rejestracji spółek o jakichkolwiek zmianach jej dyrektorów w ciągu 14 dni. Dotyczy to także sytuacji, w której dana osoba przestanie być dyrektorem spółki ze względu na swoją rezygnację, odejście na emeryturę czy śmierć.

Najprostszym sposobem na poinformowanie o zmianach Companies House jest zrobienie tego przez internet przez podanie kodu uwierzytelniającego firmy, ale możliwe jest także uczynienie tego drogą bardziej tradycyjną przez wysłanie formularza TM01 pocztą. Czynności te może wykonać za nas agent – firma obsługująca nas pod kątem prawno – księgowym.

ZOBACZ TAKŻE: Wielka Brytania: czy nazwa spółki LTD ma znaczenie?

Podstawowa rada jest jednak taka, aby – zanim jeszcze umieścimy na swojej liście (tzw. bucket list) rzeczy, które zdecydowanie musimy zrobić przed śmiercią, np. obejrzenie na żywo zorzy polarnej czy zrobienie czegoś równie ekscytującego, powinniśmy – w przypadku, gdy jesteśmy dyrektorem spółki – pomyśleć w pierwszym rzędzie o uregulowaniu kwestii, które mogą być nie lada problemem w przypadku niespodziewanego naszego odejścia.

> POBIERZ poradnik „Brytyjska spółka limited bez tajemnic” <<

Brytyjska spółka bez tajemnic

 

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Co zrobić w przypadku śmierci dyrektora Spółki LTD?
Tytuł
Co zrobić w przypadku śmierci dyrektora Spółki LTD?
Opis
Śmierć osoby zarządzającej firmą ma wprawdzie zupełnie inny wymiar niż w życiu prywatnym, ale jej konsekwencje mogą być dla biznesu bardzo poważne. Jak zatem przygotować Spółkę LTD na taką sytuację, szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z odejściem jej dyrektora?
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg podatkowych, nie musi dodatkowo płacić podatku w Polsce, nawet jeśli pozostaje polskim rezydentem podatkowym. (więcej…)

  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg...

  Czytaj dalej
 • Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem podmiotów powiązanych są spółki matki i ich zagraniczne lub krajowe spółki córki. Przy takich transakcjach, obowiązują specjalne ceny transferowe podlegające różnym regulacjom prawnym, innym niż transakcje przeprowadzane przez podmioty niepowiązane. Jakie zatem cechy charakterystyczne jednostki gospodarczej wpływają na uznanie jej za podmiot powiązany i w jakich dokładnie sytuacjach zastosowanie znajdują ceny transferowe? (więcej…)

  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem...

  Czytaj dalej
 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo