Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Co to jest numer EORI i komu jest potrzebny?

Co to jest numer EORI i komu jest potrzebny?

Numer EORI to Economic Operators’ Registration and Identification, czyli numer Wspólnotowego Systemu Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Pozwala on zidentyfikować firmę w systemie elektronicznego cła.

Po co numer EORI?

System EORI, który wszedł w życie 1 lipca 2009 roku, ma za zadanie ułatwienie działalności administracji celnej na terenie Unii Europejskiej. Dzięki numerom EORI nie ma konieczności posługiwania się dokumentami papierowymi i procedury związane z cłami, można dokonywać drogą elektroniczną. EORI ma ponadto ułatwić załatwianie formalności firmom przewożącym towary w ramach Unii Europejskiej. Ponieważ przewóz towarów dopuszczonych do swobodnego obrotu na terenie UE nie wymaga rejestracji w EORI, system ten skierowany jest do podmiotów gospodarczych i osób fizycznych importujących na teren Unii towary spoza jej obszaru. Podmioty prowadzące tego rodzaju działalność muszą zarejestrować się w systemie EORI.

Komu potrzebny jest numer EORI?

Numer EORI jest potrzebny firmom, które zamierzają eksportować/importować towary spoza Unii Europejskiej do krajów unijnych. Może być nadany firmom zarejestrowanym zarówno w Unii Europejskiej jak i poza. Po Brexit numer EORI będzie potrzebny także firmom, które chcą eksportować towary do Wielkiej Brytanii oraz z Wielkiej Brytanii na teren UE.

Jeśli potrzebujesz numeru EORI dla swojej firmy w UK skontaktuj się z nami.

Jak uzyskać numer EORI?

Rejestracji w systemie EORI zazwyczaj dokonuje się w kraju posiadania firmy. Rejestracja jest jednorazowa i kończy się nadaniem jedynego, unikalnego numeru EORI, pozwalającego kontrolować ewidencję podmiotów prowadzący import do krajów UE oraz gwarantującego szybki dostęp do informacji na temat tychże podmiotów. W systemie EORI można również zarejestrować się w innym kraju, niż jest zarejestrowana firma. Np. firmy polskie rejestrują się do EORI w UK.

Jaki format ma numer EORI?

Każdy kraj Unii Europejskiej ma własny system nadawania numeru EORI. W Polsce numery EORI składają się z liter PL, numeru NIP poszerzonemu o pięć zer albo ostatnie pięć znaków numeru REGON. W Wielkiej Brytanii numer EORI zaczyna się od liter GB, następnie numer VAT oraz dodatkowych cyfr. Firmy nie posiadające rejestracji VAT otrzymują numer EORI składający się z cyfr nadanych przez HMRC.

Jeżeli podmioty pochodzące z krajów trzecich rejestrują się w systemie EORI w Polsce, ich numer EORI to litery PL, ciąg 14 cyfr oraz litera Z na końcu.

Firmy brytyjskie mogą uzyskać EORI w HMRC składając wniosek przez internet.

Przedsiębiorcy w Polsce mogą zarejestrować się w systemie na cztery sposoby:

 • składając lub przesyłając pocztą wniosek rejestracyjny mający obowiązkowo formę pisemną
 • osobiście przez wnioskodawcę ewentualnie przedstawiciela wnioskodawcy. W drugim przypadku przedstawiciel musi mieć stosowne upoważnienie
 • w urzędach lub oddziałach celnych w Polsce
 • przed pierwszą operacją celną albo podczas jej trwania
 • Rejestrując się do systemu przedsiębiorca musi złożyć jeden z dwóch możliwych wniosków:
 • jeżeli przedsiębiorca ma siedzibę w Polsce, wymagany jest wniosek „PG-K”
 • jeżeli przedsiębiorca ma siedzibę poza Unia Europejską, wymagany jest wniosek „PG–Z”
 • Ponadto konieczne będzie załączenie dokumentów potwierdzających zawarte we wnioskach dane przedsiębiorstwa lub osoby fizycznej (dowód osobisty, paszport, numery NIP, REGON, PESEL, KRS).

Ile czasu muszę czekać na EORI?

 • Jeżeli wszystkie wymogi formalne nie będą spełnione (np. niepełne dane), numer EORI może być nadany w ciągu 30 dni w Polsce i w ciągu tygodnia w UK.
 • Wnioski „PG-K” oraz „PG-Z” będą także potrzebne przy aktualizacji lub uzupełniania danych przedsiębiorstwa.

EORI po Brexit – kto powinien zabezpieczyć się na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z UE?

W przypadku firm zarejestrowanych w UK, dotychczas numer EORI był konieczny tylko w razie handlu towarami poza Unią Europejską. Trzeba mieć na uwadze, że po no-deal Brexit, numer ten będzie niezbędny nawet wówczas, gdy obrót towarami będzie miał miejsce na linii Wielka Brytania-państwa należące do Wspólnoty. Konsekwencją braku numeru EORI może być zatrzymanie transakcji i przepływu towarów po Brexit – numer EORI a BREXIT

EORI PO BREXIT:

 • Firmy zarejestrowane do VAT UK otrzymają numer EORI automatycznie.
 • Firmy niezarejestrowane do VAT UK potrzebują numeru EORI tylko jeśli wysyłają towary na linii Polska – Wielka Brytania. Te firmy muszą aplikować o nadanie numeru EORI, aby móc kontynuować swobodny przesył towarów po Brexicie.

Jak sprawdzić poprawność numeru EORI?

Numery EORI można sprawdzić w bazie europejskiej na stronie EORI Checker EUROPA EU

 

Czytaj także: Kiedy zarejestrować się do VAT sprzedając na Amazonie i Ebay?

 

 

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Co to jest numer EORI i komu jest potrzebny?
Tytuł
Co to jest numer EORI i komu jest potrzebny?
Opis
Numer EORI to Economic Operators’ Registration and Identification, czyli Wspólnotowego Systemu Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Pozwala on zidentyfikować firmę w systemie elektronicznego cła.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Limited
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo