Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Brexit: Wielka Brytania zakończy okres przejściowy do końca 2020 r. Polscy przedsiębiorcy muszą się spieszyć z zakładaniem firmy w Anglii

Brexit: Wielka Brytania zakończy okres przejściowy do końca 2020 r. Polscy przedsiębiorcy muszą się spieszyć z zakładaniem firmy w Anglii

Firma w Wielkiej Brytanii

Od decyzji Brytyjczyków nie ma już odwrotu – po długich negocjacjach i kilkukrotnym przekładaniu ostatecznej daty opuszczenia Unii Europejskiej, Londyn pożegnał się ze Wspólnotą 31 stycznia tego roku i rozpoczął 11-miesięczny okres przejściowy. A zatem tylko do 31 grudnia 2020 r. pomiędzy UE i UK zachowane zostaną wszystkie cztery dotychczasowe swobody – przepływu towarów, kapitału, osób i usług. Swobody, które między innymi pozwalają Polakom na niczym niezmącone prowadzenie na Wyspach działalności gospodarczej.

Nie wiemy jeszcze, jak będą wyglądały nowe stosunki handlowe pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską po zakończeniu okresu przejściowego – w tej sprawie wciąż trwają negocjacje, znacznie zresztą zaburzone przez wybuch epidemii koronawirusa. Jak informuje Polish Express, negocjacje są bardzo trudne i praktycznie nie posuwają się do przodu, a Boris Johnson, świadomy istniejących między UK i Wspólnotą różnic, ma ponoć zakładać jako punkt wyjściowy brak jakiejkolwiek umowy handlowej z UE po zakończeniu okresu przejściowego. Konia z rzędem temu, kto przewidzi, czy w rozmowach UK – UE nastąpi w najbliższym czasie jakiś przełom, ale już teraz warto jest przyjąć najgorszy w tym względzie scenariusz. A to powinno skłonić do działania wszystkich polskich przedsiębiorców, którzy jeszcze wahają się w sprawie założenia na Wyspach działalności gospodarczej.

Zobacz także: UK mięknie ws. Brexitu? Chce dodatkowej rundy rozmów z UE na temat umowy handlowej

Spółka LTD w UK a Brexit

W czasie okresu przejściowego, mimo iż Wielka Brytania przestała już być formalnie częścią Unii Europejskiej, dla przedsiębiorców prowadzących działalność na Wyspach nic się nie zmieniło. Oznacza to, że do 31 grudnia 2020 r. przedsiębiorcy będą mogli korzystać z dokładnie tych samych zasad dotyczących sprzedaży towarów i usług, wysyłki towarów, rozliczeń VAT, rozliczeń podatkowych czy fakturowania jak dotychczas. Co zmieni się od 1 stycznia 2021 r., tego jeszcze nikt nie wie, choć niezależnie od tego, jak będą wyglądały nowe struktury współpracy pomiędzy UK i państwami UE, musimy pamiętać, że Brexit nie zamknie obywatelom państw UE drogi do prowadzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii w formie spółki LTD. Także po Brexicie dyrektorami spółek LTD będzie mogło zostać wielu Polaków, ponieważ przepisy dotyczące tychże podmiotów są regulowane przez prawo brytyjskie, a nie prawo unijne.

Załóż spółkę LTD w UK do końca 2020 r.!

Z uwagi jednak na niepewność tego, co przyniosą najbliższe miesiące, o założenie spółki LTD w Wielkiej Brytanii warto jest się postarać już teraz – a najdalej do 31 grudnia 2020 r. W końcu bogatsi o doświadczenia od czasu referendum z czerwca 2016 r. możemy powiedzieć, że przewidywanie przyszłości oraz kształtu nowych warunków współpracy na linii UE-UK jest jak wróżenie z fusów. I choć trudno sobie wyobrazić, żeby Londyn znacznie ograniczył przedsiębiorcom ze Wspólnoty możliwość prowadzenia działalności gospodarczej na Wyspach, to jednak w myśl zasady, że „strzeżonego Pan Bóg strzeże”, warto jest wejść w rok 2021 r. jako zarejestrowany dyrektor spółki LTD, a nie jako osoba dopiero aspirująca do objęcia takiego stanowiska. Podsumowując, przeciąganie rejestracji spółki Limited na Wyspach nie ma po prostu żadnego uzasadnienia, a tylko ogranicza możliwości pozyskiwania nowych kontaktów i robienia biznesu „as usual”.

Przeczytaj: Rusza brexitowa kampania informacyjna „UK’s new start”. Jak się przygotować do zakończenia okresu przejściowego?

Załóż spółkę LTD na gwarantowanych korzystnych zasadach

Eksperci są spokojni, że prowadzenie biznesu dla obywateli Unii Europejskiej będzie normalnie dostępne także i po zakończeniu okresu przejściowego, ale otwarcie przyznają, że korzystne zasady, na jakich można założyć spółkę LTD w Wielkiej Brytanii, mogą na razie zagwarantować swoim klientom tylko do końca roku. – Po 1 stycznia 2021 r. założenie spółki LTD w Wielkiej Brytanii będzie nadal dostępne, ale możliwe, że nieco trudniejsze, a już na pewno droższe. Wśród polskich przedsiębiorców, mimo pandemii koronawirusa, rośnie świadomość tychże ewentualnych niedogodności, w związku z czym w kancelarii Admiral Tax notujemy ostatnio znacznie więcej zapytań dotyczących założenia firmy w Anglii, niż rok temu o tej samej porze – zaznacza Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Brexit: Wielka Brytania zakończy okres przejściowy do końca 2020 r. Polscy przedsiębiorcy muszą się spieszyć z zakładaniem firmy w Anglii
Tytuł
Brexit: Wielka Brytania zakończy okres przejściowy do końca 2020 r. Polscy przedsiębiorcy muszą się spieszyć z zakładaniem firmy w Anglii
Opis
Od decyzji Brytyjczyków nie ma już odwrotu – po długich negocjacjach i kilkukrotnym przekładaniu ostatecznej daty opuszczenia Unii Europejskiej, Londyn pożegnał się ze Wspólnotą 31 stycznia tego roku i rozpoczął 11-miesięczny okres przejściowy.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg podatkowych, nie musi dodatkowo płacić podatku w Polsce, nawet jeśli pozostaje polskim rezydentem podatkowym. (więcej…)

  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg...

  Czytaj dalej
 • Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem podmiotów powiązanych są spółki matki i ich zagraniczne lub krajowe spółki córki. Przy takich transakcjach, obowiązują specjalne ceny transferowe podlegające różnym regulacjom prawnym, innym niż transakcje przeprowadzane przez podmioty niepowiązane. Jakie zatem cechy charakterystyczne jednostki gospodarczej wpływają na uznanie jej za podmiot powiązany i w jakich dokładnie sytuacjach zastosowanie znajdują ceny transferowe? (więcej…)

  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem...

  Czytaj dalej
 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo