Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Brexit: po 31 stycznia zmian dla przedsiębiorców nie będzie

Brexit: po 31 stycznia zmian dla przedsiębiorców nie będzie

Choć 2020 rok ma stanowić ostateczną datę Brexitu, już teraz wiemy, że przedsiębiorcy nie odczują w nim znaczących zmian. Wraz z początkiem lutego rozpocznie się tak zwany okres przejściowy, który będzie trwać do końca grudnia. Gwarantuje on pełną kontynuację bieżących relacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Osoby, które z napięciem wyczekiwały poważnych, gospodarczych konsekwencji brexitu w 2020 roku, będą musiały żyć w niepewności jeszcze przez kilkanaście następnych miesięcy. Owszem, w bieżącym roku Wielka Brytania nie będzie już brać udziału w podejmowaniu decyzji bezpośrednio dotyczących Unii Europejskiej. W pozostałych jednak kwestiach wciąż będzie traktowana jako państwo członkowskie. To bardzo dobre wieści zarówno dla polskich, jak i brytyjskich przedsiębiorców. Niestety, zapowiedziano już, że okres przejściowy na pewno nie zostanie przedłużony do roku 2021.

Jakie korzyści niesie za sobą okres przejściowy?

Wiele zmartwień przedsiębiorców, które wiążą się z Brexitem, zostało odroczonych w czasie. Wiadomo już na pewno, że w 2020 roku nie będą obowiązywały dodatkowe cła ani regulacje w handlu czy transporcie drogowym. Podobnie na granicy Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii nie będą prowadzone kontrole i będziemy mogli przekraczać granicę, jedynie okazując swój dowód osobisty. Przedsiębiorcy zachowają zatem pełną swobodę przepływu swojego kapitału.

Bieżącą sytuację Brexitu skomentowała Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax:

Po 31 stycznia nic nie zmieni się w relacjach gospodarczych państw Unii Europejskiej z Wielką Brytanią. Wielka Brytania pozostanie w Unii aż do 20 grudnia 2020 roku. Co do późniejszych relacji i zasad współpracy premier Boris Johnson wypowiada się bardzo pozytywnie i wierzy, że zachowane zostaną obecne zasady.

Co ważne,Brexit nie stanie nam na przeszkodzie w założeniu spółki Limited w Wielkiej Brytanii. Możemy więc nadal dołączać do grona przedsiębiorców zarejestrowanych w UK. Warto zdecydować się na taki krok, ponieważ bieżący rok może stwarzać znacznie korzystniejsze warunki do rozwoju działalności. Przemawia za tym szczególnie niższy podatek CIT dla spółek Limited oraz zwiększona kwota wolna od podatku.

Co zatem może ulec zmianie w 2021 roku?

W 2021 roku zmienić może się wszystko. Warunki współpracy gospodarczej pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską będą bowiem zależeć od niepowstałej jeszcze Umowy o wolnym handlu. Jedyne, czego możemy być pewni, to fakt, że nawet najlepiej skonstruowana umowa nie zagwarantuje przedsiębiorcom tak dużej swobody handlu europejskiego, którą możemy cieszyć się jeszcze w roku bieżącym.

Na co wpływ może mieć Umowa o wolnym handlu? Z pewnością zmianie ulegnie polityka celna, a także sposób wystawiania faktur przez przedsiębiorców. Niektóre zmiany mogą jednak okazać się nawet ułatwieniem. Przykładowo nastąpi koniec obowiązku stosowania się do wielu uciążliwych procedur unijnych mogących dotychczas ograniczać lub utrudniać rozwój niektórych przedsiębiorstw. Dojdzie do tego oczywiście w sytuacji, gdy rząd Wielkiej Brytanii wprowadzi własne, prostsze regulacje prawne.

Właściciele firm w Wielkiej Brytanii, a także osoby biznesowo powiązane z tym krajem wciąż obawiają się opieszałości brytyjskiego rządu w konstruowaniu nowej umowy. Szczególny niepokój budzi niewystarczająca ilość czasu na uzgodnienie Umowy o wolnym handlu. Zdecydowanie jednak brak przesłanek do tego, by obawą mógł napawać bieżący rok.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Czy moja firma jest gotowa na Brexit? Lista dla dyrektorów LTD
Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • BREXIT: 7 rzeczy, o których przedsiębiorcy powinni pamiętać w okresie przejściowym
  BREXIT: 7 rzeczy, o których przedsiębiorcy powinni pamiętać w okresie przejściowym
  Wielka Brytania znajduje się obecnie w okresie przejściowym po opuszczeniu Unii Europejskiej. W związku z tym, eksperci Admiral Tax raz jeszcze podsumowują to, o czym pamiętać powinni przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmy w Wielkiej Brytanii. Przedstawiamy listę obszarów, na które przedsiębiorcy prowadzący spółki limited powinni zwrócić uwagę podczas 11-miesięcznego okresu przejściowego. (więcej…)

  Wielka Brytania znajduje się obecnie w okresie przejściowym po opuszczeniu Unii Europejskiej. W związku z tym, eksperci Admiral Tax raz jeszcze podsumowują to, o czym...

  Czytaj dalej
 • BREXIT: jak umowa o wystąpieniu z Unii Europejskiej wpłynie na przyszłe stosunki handlowe i VAT?
  BREXIT: jak umowa o wystąpieniu z Unii Europejskiej wpłynie na przyszłe stosunki handlowe i VAT?
  Poniżej podsumowujemy najważniejsze fakty związane z Brexitem i wynikającymi z niego skutkami prawnymi dla przedsiębiorców posiadających spółki LTD zarejestrowane w Wielkiej Brytanii oraz europejskich podmiotów gospodarczych kooperujących ze brytyjskimi partnerami.  (więcej…)

  Poniżej podsumowujemy najważniejsze fakty związane z Brexitem i wynikającymi z niego skutkami prawnymi dla przedsiębiorców posiadających spółki LTD zarejestrowane w Wielkiej Brytanii oraz europejskich podmiotów...

  Czytaj dalej
 • Co zrobić w przypadku śmierci dyrektora Spółki LTD?
  Co zrobić w przypadku śmierci dyrektora Spółki LTD?
  Śmierć osoby zarządzającej firmą ma wprawdzie zupełnie inny wymiar niż w życiu prywatnym, ale jej konsekwencje mogą być dla biznesu bardzo poważne. Jak zatem przygotować Spółkę LTD na taką sytuację, szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z odejściem jej dyrektora? (więcej…)

  Śmierć osoby zarządzającej firmą ma wprawdzie zupełnie inny wymiar niż w życiu prywatnym, ale jej konsekwencje mogą być dla biznesu bardzo poważne. Jak zatem przygotować...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo