Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

73% zadowolonych z ZUS – szkoda, że nie zapytano polskich przedsiębiorców

73% zadowolonych z ZUS - szkoda, że nie zapytano polskich przedsiębiorców

Newsy

Nie ma publicznej instytucji, która ‘cieszy się’ wśród polskich przedsiębiorców tak złą opinią jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wg opublikowanej informacji na stronach instytucji – zwolenników ZUS przybywa. Niestety do badania nie zostali zaproszeni przedsiębiorcy, którzy mają słuszne obiekcje co do funkcjonowania systemu ubezpieczeń ZUS w Polsce.

ZUS oceniają urzędnicy, artyści i … związkowcy

ZUS chwali się poprawą wskaźników ilości zwolenników instytucji. Jak czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych “naukowcy, dziennikarze, związkowcy oraz urzędnicy państwowi wyższego szczebla wysoko oceniają ZUS. Badanie wśród liderów opinii przeprowadził w latach 2014-2018 Instytut Spraw Publicznych w Warszawie. Aktualne badanie przeprowadzono w okresie od stycznia do marca 2018 roku na grupie 101 osób reprezentujących środowiska opiniotwórcze. W 2018 roku w grupie liderów opinii znalazły się w przeważającym stopniu osoby z wyższym wykształceniem, w znacznej przewadze są to mężczyźni, po 45 roku życia. Próba ta jest niemal identyczna z próbą liderów opinii z dwóch poprzednich edycji badania.”

ubezpieczenie ZUS - poparcie

Zakład odnotował przyrost zwolenników aż o 16 pkt proc., z 57 do 73 proc. Poprzednie badanie wizerunku i funkcjonowania ZUS wśród liderów opinii, przeprowadzone w 2016 roku, wykazały przyrost o 5 pkt. proc. pozytywnego postrzegania ZUS w porównaniu z pierwszym badaniem z roku 2014.

ubezpieczenie ZUS - poparcie

Aż 70 proc. badanych nie zrezygnowałyby z ubezpieczenia w ZUS nawet wtedy, kiedy byłaby taka prawna możliwość (tylko 23 proc. zrezygnowałoby z usług publicznych instytucji, pozostali nie mają na ten temat zdania).

ubezpieczenie ZUS

Naukowcy, dziennikarze, urzędnicy i związkowcy postrzegają państwowego ubezpieczyciela jako podmiot działający w interesie publicznym (88 proc.), działający uczciwie (85 proc.), rzetelnie i profesjonalnie (89 proc.). Na wysokim poziomie oceniona została przejrzystość funkcjonowania ZUS: 76 proc. odpowiedzi aprobujących, a zbliżony odsetek badanych uważa, że Zakład działa w interesie swoich klientów. Do tej listy sporządzonej przez badanych dodać należy 74 proc. odpowiedzi aprobujących skuteczność i jakość komunikowania się Zakładu ze swoimi klientami.

Ubezpieczenie ZUS – jak oceniają ZUS polscy przedsiębiorcy?

Niestety rzeczywistość rozmija się z zaprezentowanymi wynikami. Budzi spore zdziwienie fakt braku przedstawicieli grup przedsiębiorców wśród ankietowanych, ale mogłoby to mieć negatywny wpływ na ocenę ZUS. Przyrost zadowolonych z ZUS to nie jedyna statystyka w której Zakład notuje wzrost. Z początkiem roku wzrosła także wysokość składek opłacanych przez przedsiębiorców (wzrost standardowej składki o 5,1 proc. oraz preferencyjnej o 6,6 proc w porównaniu do składek z poprzedniego roku).

Nie bez powodu polscy przedsiębiorcy decydują się na przeniesienie działalności za granicę. Jednym ze sposobów optymalizowania kosztów ubezpieczenia społecznego jest założenie działalności w Wielkiej Brytanii. To rozwiązanie legalne i bezpieczne. Dzięki brytyjskiej spółce limited przedsiębiorca może wydatnie zmniejszyć wydatki na ubezpieczenie społeczne, nabywając jednocześnie prawa do brytyjskiej emerytury. Obciążenia z tytułu ubezpieczeń społecznych w Polsce są wielokrotnie wyższe od obowiązkowych składek w Wielkiej Brytanii. Dodatkowo jeśli nasz roczny dochód w Wielkiej Brytanii nie przekroczy 6032 funtów (około 30 tys. zł), to nie zapłacimy żadnej składki. Na podobne udogodnienia nie mogą liczyć polscy przedsiębiorcy – polski system nie zakłada zwolnień od ubezpieczeń, przez co właściciel firmy musi ponieść niemały koszt ubezpieczenia niezależnie od wyniku finansowego działalności.

ubezpieczenie ZUS Polska

Więcej informacji na temat brytyjskiej spółki limited znajdziesz w darmowym poradniku Admiral Tax – dostępnym tutaj.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat założenia spółki w Wielkiej Brytanii, skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

 

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Wsparcie w ramach Coronavirus Job Retention Scheme dla spółek LTD – aktualne informacje
  Wsparcie w ramach Coronavirus Job Retention Scheme dla spółek LTD - aktualne informacje
  Rząd  Wielkiej Brytanii ogłosił pakiet pomocowy dla firm, w ramach którego zobowiązał się między innymi do zwrotu firmom kosztów zatrudniania pracowników w wysokości 80% podstawy wynagrodzenia w ramach tzw. Job Retention Scheme w okresie do trzech miesięcy. (więcej…)

  Rząd  Wielkiej Brytanii ogłosił pakiet pomocowy dla firm, w ramach którego zobowiązał się między innymi do zwrotu firmom kosztów zatrudniania pracowników w wysokości 80% podstawy...

  Czytaj dalej
 • Jaki jest limit przejścia na VAT w Irlandii?
  Jaki jest limit przejścia na VAT w Irlandii?
  Dobre warunki do rozwoju technologicznych startupów na długo przed Brexitem zwróciły uwagę przedsiębiorców na korzyści z prowadzenia biznesu w Irlandii. Szereg funduszy inwestycyjnych i centrów rozwoju przedsiębiorczości umożliwia pozyskanie środków na prowadzenie i rozwój nowej firmy. Ponadto, biznesowi w Irlandii sprzyjają przejrzysty system fiskalny i przyjazna biurokracja. (więcej…)

  Dobre warunki do rozwoju technologicznych startupów na długo przed Brexitem zwróciły uwagę przedsiębiorców na korzyści z prowadzenia biznesu w Irlandii. Szereg funduszy inwestycyjnych i centrów...

  Czytaj dalej
 • Covid-19: brytyjskie spółki LTD mają dodatkowe trzy miesiące na złożenie rozliczeń za ubiegły rok
  Covid-19: brytyjskie spółki LTD mają dodatkowe trzy miesiące na złożenie rozliczeń za ubiegły rok
  W związku z pandemią koronawirusa Companies House wydłużył terminy składania sprawozdań finansowych dla firm o dodatkowe trzy miesiące. Jakie warunki należy spełnić, by uzyskać odroczenie? (więcej…)

  W związku z pandemią koronawirusa Companies House wydłużył terminy składania sprawozdań finansowych dla firm o dodatkowe trzy miesiące. Jakie warunki należy spełnić, by uzyskać odroczenie? (więcej…)...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo