Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

73% zadowolonych z ZUS – szkoda, że nie zapytano polskich przedsiębiorców

73% zadowolonych z ZUS - szkoda, że nie zapytano polskich przedsiębiorców

Newsy

Nie ma publicznej instytucji, która ‘cieszy się’ wśród polskich przedsiębiorców tak złą opinią jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wg opublikowanej informacji na stronach instytucji – zwolenników ZUS przybywa. Niestety do badania nie zostali zaproszeni przedsiębiorcy, którzy mają słuszne obiekcje co do funkcjonowania systemu ubezpieczeń ZUS w Polsce.

ZUS oceniają urzędnicy, artyści i … związkowcy

ZUS chwali się poprawą wskaźników ilości zwolenników instytucji. Jak czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych “naukowcy, dziennikarze, związkowcy oraz urzędnicy państwowi wyższego szczebla wysoko oceniają ZUS. Badanie wśród liderów opinii przeprowadził w latach 2014-2018 Instytut Spraw Publicznych w Warszawie. Aktualne badanie przeprowadzono w okresie od stycznia do marca 2018 roku na grupie 101 osób reprezentujących środowiska opiniotwórcze. W 2018 roku w grupie liderów opinii znalazły się w przeważającym stopniu osoby z wyższym wykształceniem, w znacznej przewadze są to mężczyźni, po 45 roku życia. Próba ta jest niemal identyczna z próbą liderów opinii z dwóch poprzednich edycji badania.”

ubezpieczenie ZUS - poparcie

Zakład odnotował przyrost zwolenników aż o 16 pkt proc., z 57 do 73 proc. Poprzednie badanie wizerunku i funkcjonowania ZUS wśród liderów opinii, przeprowadzone w 2016 roku, wykazały przyrost o 5 pkt. proc. pozytywnego postrzegania ZUS w porównaniu z pierwszym badaniem z roku 2014.

ubezpieczenie ZUS - poparcie

Aż 70 proc. badanych nie zrezygnowałyby z ubezpieczenia w ZUS nawet wtedy, kiedy byłaby taka prawna możliwość (tylko 23 proc. zrezygnowałoby z usług publicznych instytucji, pozostali nie mają na ten temat zdania).

ubezpieczenie ZUS

Naukowcy, dziennikarze, urzędnicy i związkowcy postrzegają państwowego ubezpieczyciela jako podmiot działający w interesie publicznym (88 proc.), działający uczciwie (85 proc.), rzetelnie i profesjonalnie (89 proc.). Na wysokim poziomie oceniona została przejrzystość funkcjonowania ZUS: 76 proc. odpowiedzi aprobujących, a zbliżony odsetek badanych uważa, że Zakład działa w interesie swoich klientów. Do tej listy sporządzonej przez badanych dodać należy 74 proc. odpowiedzi aprobujących skuteczność i jakość komunikowania się Zakładu ze swoimi klientami.

Ubezpieczenie ZUS – jak oceniają ZUS polscy przedsiębiorcy?

Niestety rzeczywistość rozmija się z zaprezentowanymi wynikami. Budzi spore zdziwienie fakt braku przedstawicieli grup przedsiębiorców wśród ankietowanych, ale mogłoby to mieć negatywny wpływ na ocenę ZUS. Przyrost zadowolonych z ZUS to nie jedyna statystyka w której Zakład notuje wzrost. Z początkiem roku wzrosła także wysokość składek opłacanych przez przedsiębiorców (wzrost standardowej składki o 5,1 proc. oraz preferencyjnej o 6,6 proc w porównaniu do składek z poprzedniego roku).

Nie bez powodu polscy przedsiębiorcy decydują się na przeniesienie działalności za granicę. Jednym ze sposobów optymalizowania kosztów ubezpieczenia społecznego jest założenie działalności w Wielkiej Brytanii. To rozwiązanie legalne i bezpieczne. Dzięki brytyjskiej spółce limited przedsiębiorca może wydatnie zmniejszyć wydatki na ubezpieczenie społeczne, nabywając jednocześnie prawa do brytyjskiej emerytury. Obciążenia z tytułu ubezpieczeń społecznych w Polsce są wielokrotnie wyższe od obowiązkowych składek w Wielkiej Brytanii. Dodatkowo jeśli nasz roczny dochód w Wielkiej Brytanii nie przekroczy 6032 funtów (około 30 tys. zł), to nie zapłacimy żadnej składki. Na podobne udogodnienia nie mogą liczyć polscy przedsiębiorcy – polski system nie zakłada zwolnień od ubezpieczeń, przez co właściciel firmy musi ponieść niemały koszt ubezpieczenia niezależnie od wyniku finansowego działalności.

ubezpieczenie ZUS Polska

Więcej informacji na temat brytyjskiej spółki limited znajdziesz w darmowym poradniku Admiral Tax – dostępnym tutaj.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat założenia spółki w Wielkiej Brytanii, skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

 

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
73% zadowolonych z ZUS - szkoda, że nie zapytano polskich przedsiębiorców
Tytuł
73% zadowolonych z ZUS - szkoda, że nie zapytano polskich przedsiębiorców
Opis
Nie ma publicznej instytucji, która ‘cieszy się’ wśród polskich przedsiębiorców tak złą opinią jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wg opublikowanej informacji na stronach instytucji - zwolenników ZUS przybywa.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg podatkowych, nie musi dodatkowo płacić podatku w Polsce, nawet jeśli pozostaje polskim rezydentem podatkowym. (więcej…)

  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg...

  Czytaj dalej
 • Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem podmiotów powiązanych są spółki matki i ich zagraniczne lub krajowe spółki córki. Przy takich transakcjach, obowiązują specjalne ceny transferowe podlegające różnym regulacjom prawnym, innym niż transakcje przeprowadzane przez podmioty niepowiązane. Jakie zatem cechy charakterystyczne jednostki gospodarczej wpływają na uznanie jej za podmiot powiązany i w jakich dokładnie sytuacjach zastosowanie znajdują ceny transferowe? (więcej…)

  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem...

  Czytaj dalej
 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo