Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Czy “Paradise Papers” wpłynie na Brexit?

Czy “Paradise Papers” wpłynie na Brexit?

Optymalizacja podatkowa
Czy “Paradise Papers” wpłynie na Brexit?
5 (100%) 6 oceniających

Lista dokumentów, które zostały ujawnione w tzw. aferze „Paradise Papers” może znacząco zaszkodzić wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że brytyjski rząd zacznie dokładnie przyglądać się rachunkom w spółkach offshore w rajach podatkowych. Czy słusznie?

Być może większość ludzi posiadające fundusze emerytalne, nie zdaje sobie z tego sprawy, ale większość z ich oszczędności inwestowanych jest właśnie w fundusze hedgingowe w spółkach offshore.

„Można się sprzeczać, czy jest to etyczne czy też nie. Niemniej jednak podstawowym pytaniem w tym przypadku jest – czy to źle, że pieniądze Brytyjczyków inwestowane są poza granicami Wielkiej Brytanii? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, mamy poważny problem związany z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej” – mówi James Quarmby, partner w kancelarii prawnej Stephenson Harwood w Singapurze.

Jak legalnie przenieść firmę do raju podatkowego?

„Jednym z celów jaki ma wywołać Brexit jest danie Wielkiej Brytanii wolnej ręki w wyborze krajów, z którymi chce prowadzić kontakty handlowe. Jeśli więc inwestując w spółki offshore znajdziemy się na czarnej liście – jaki jest sens wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej?” – twierdzi Quarmby.

Niemiecki dziennik Süddeutsche Zeitung ujawnił ostatnio listę bogatych i wpływowych ludzi z całego świata, którzy transferują pieniądze do rajów podatkowych. Według “Paradise Papers” wśród znanych polityków i celebrytów korzystających z inwestycji w spółki offshore są także najwięksi światowi przywódcy, w tym brytyjska królowa Elżbieta II.

Księstwo Lancaster, które zajmuje się finansami i inwestycjami królowej, posiada fundusze na Kajmanach i na Bermudach. Niemiecka gazeta podaje, że 10 milionów dolarów prywatnych pieniędzy Królowej zostało zainwestowanych tam w spółki offshore.

„Osoby odpowiedzialne za majątek królowej mają obowiązek maksymalizować zyski z inwestycji. Wielka Brytania jest jednym z 200 krajów na świecie. Nie wszystkie rozwiązania finansowe są tu dostępne” – mówi Quarmby.

Polskie mity na temat rajów podatkowych?

„Prowadzimy szereg inwestycji, a kilka z nich to fundusze zagraniczne. Wszystkie nasze inwestycje są w pełni skontrolowane i legalne. Królowa dobrowolnie płaci podatek od wszelkich dochodów, które otrzymuje z Księstwa” – mówi rzecznik prasowy Księstwa Lancaster.

Fundusze zagraniczne to coraz popularniejsze sposoby inwestowania środków pieniężnych. Międzynarodowe konsorcjum dziennikarzy śledczych, które prowadziło śledztwo nie wspomina, żeby ktokolwiek wymieniony w „Paradise Papers” popełnił przestępstwo, koncentrując się raczej na pytanie o etyczną zasadność.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze