Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Czym jest rezydencja podatkowa?

Czym jest rezydencja podatkowa?

Optymalizacja podatkowa
Czym jest rezydencja podatkowa?
Oceń ten post

Rezydencja podatkowa lub domicyl podatkowy jest to określone przez przepisy międzynarodowe stałe miejsce dopełniania zobowiązań finansowych. Jego istotą jest fakt, że określa ono, kto i w jakim zakresie podlega opodatkowaniu w danym państwie.

 

Przepisy międzynarodowe

Ze względu na fundamentalne znaczenie rezydencji podatkowej, zasady jej ustalania nie są określone prawem wewnętrznym, ale przepisami międzynarodowymi. Szczególnie ważne są w tym przypadku umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Polskie ustawy nie mówią wprost o rezydencji podatkowej, a jedynie o ograniczonym i nieograniczonym obowiązku podatkowym.

 

Zasady ustalania rezydencji podatkowej

W przypadku osoby fizycznej rezydencję podatkową determinuje przede wszystkim ośrodek interesów życiowych tej osoby, a więc jej centrum interesów osobistych i gospodarczych. Polskie przepisy nie definiują, czym jest „centrum interesów osobistych”, zwykle determinuje je liczba kontaktów personalnych w danym kraju, co najczęściej sprowadza się do określenia, w jakim państwie podatnik posiada najbliższą rodzinę. Wpływ na ustalenie centrum interesów osobistych mają również czynniki takie jak aktywność społeczna, kulturalna, obywatelska, itp.Centrum interesów gospodarczych określone jest na podstawie miejsca, z którego pochodzi największa część dochodów osoby fizycznej.

 

Przenieś firmę do Anglii i zapomnij o podatkach.

 

Kolejną kwestią rozpatrywaną przy ustalaniu rezydencji podatkowej jest okres zamieszkania w danym miejscu. Jest to przesłanka znacznie bardziej obiektywna. Rezydentem podatkowym danego państwa może zostać tylko osoba, która przebywała na jego terytorium minimum 183 dni.

 

Unikanie podwójnego opodatkowania

Może zdarzyć się, że jedna osoba będzie posiadała jednocześnie dwie osobne rezydencje podatkowe w różnych krajach. Dotyczy to szczególnie osób, które mają miejsce zamieszkania w jednym państwie, a przebywają w innym kraju przez minimum 183 dni. W przypadku takiego konfliktu należy odwołać się do odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na postawie przepisów ustala się ostateczny domicyl podatnika.

 

Łamanie rezydencji podatkowej

Jeśli podatnik w ciągu roku zmienia miejsce zamieszkania lub zmienia się jego centrum interesów życiowych, dochodzi do „złamania” rezydencji podatkowej. Wówczas ważne jest zdobycie certyfikatu rezydencji podatkowej. Na podstawie prawidłowo wystawionego dokumentu administracja zagraniczna potwierdza domicyl podatkowy osoby fizycznej i potwierdza tym samym, że nie uchyla się ona od płacenia zobowiązań.

 

Chcesz zapewnić sobie brytyjską emeryturę? Sprawdź jak to zrobić

 

Należy na koniec podkreślić, że określenie rezydencji podatkowej w praktyce bywa skomplikowane i nie ogranicza się do prostej interpretacji jednego przepisu. Jest to kwestia, która bywa szczególnie ważna dla osób, które zależnie od przypisania im danej rezydencji, mają naliczane podatki w zupełnie innym wymiarze.

 

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze