
Ostatnia aktualizacja 21 czerwca, 2021 o 04:24 pm.
Po co utrudniać sobie życie i zakładać firmę w Anglii z oddziałem w Polsce, zamiast zadowolić się zwykłą działalnością w naszym kraju? Choć rozwiązanie takie może wydawać się na pierwszy rzut oka niepotrzebną komplikacją, przynosi ono wymierne korzyści finansowe. Utrzymanie firmy w Wielkiej Brytanii jest o wiele tańsze niż w RP, a odkąd jesteśmy w Unii Europejskiej, prowadzenie działalności w Polsce przez wyspiarskie przedsiębiorstwo, również nie jest problemem.
Spółka LTD, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest formą działalności rozpoznawalną na całym świecie. Wielka Brytania stanowi lokalizację budzącą zaufanie i dobrze wpływającą na wizerunek firmy. Przynosi też duże korzyści finansowe i nie zagraża interesom prowadzonym w Polsce. Korzystając z usług biura pośredniczącego, otwarcie i prowadzenie biura na Wyspach, nie wymaga wielkiego zaangażowania. Warto wspomnieć, że firma-matka w Anglii nie posiada zobowiązań w stosunku do oddziałów, a akcjonariusze mogą zachować anonimowość w rejestrach publicznych.
Zainteresowany firmą w Anglii? Zobacz promocyjną ofertę.
Przede wszystkim można liczyć na znacznie mniejsze podatki, korzystając na przykład z dywidend, które w Wielkiej Brytanii nie są opodatkowane. Kwota wolna od podatku na Wyspach wynosi około 40 tysięcy złotych. Płatnikiem VAT zostaje się w Zjednoczonym Królestwie dopiero osiągając wysoki pułap 79 tys. funtów (chyba że wcześniej wyrazi się wolę rejestracji jako płatnika VAT). Dodatkowo spółki z o. o. na Wyspach nie muszą płacić ZUS-u (opłacają tylko składki pracowników), co oznacza, że zatrudniając dyrektora na część etatu, można sporo zaoszczędzić. Dyrektor zatrudniony przez brytyjską firmę i posiadający NIN (National Insurance Number) nabywa prawo do brytyjskiej emerytury, znacznie przewyższającej tę, którą można uzyskać w Polsce.
Rejestracja spółki LTD (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) w Wielkiej Brytanii z oddziałem w Polsce daje możliwość prowadzenia prowadzenia na terenie naszego kraju firmy na zasadach podobnych do zwykłych polskich działalności, jednak o wiele taniej. Obowiązkiem polskiego oddziału jest używanie do oznaczania oddziału nazwy firmy angielskiej, przetłumaczonej na język polski. Dodatkowo należy w nazwie dodać frazę „oddział w Polsce”. Taka filia musi ustanowić osobę odpowiedzialną za prowadzenie działalności na terenie RP, która może być realizowana tylko w formie i zakresie odpowiadającym nadrzędnej firmie na Wyspach.
Zobacz także: Zatrudnianie obywateli UE w Wielkiej Brytanii i uzyskanie numeru NIN po Brexicie
Forma oddziału spółki zagranicznej jest regulowana przez Konwencję Haską z 1961 roku. Należy pamiętać, że oddział nie jest samodzielną spółką i nie posiada osobowości prawnej, co oznacza, że spółka w Anglii nie odpowiada za oddział w Polsce. Z drugiej strony filia może ubiegać się o status płatnika VAT i zatrudniać pracowników. Oddział odprowadza podatek dochodowy od zysków uzyskanych na obszarze, na którym realizuje działalność.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
Jesteśmy największą kancelarią księgową w Polsce specjalizująca się w przenoszeniu polskich firm do Anglii. Nasze korzenie na rynku brytyjskim sięgają lat 90-tych.
Oprócz działalności księgowej zajmujemy się międzynarodowym planowanie podatkowym, zakładaniem bezpiecznych kont poza granicami Polski oraz sprzedażą gotowych spółek na terenie całego świata.
160 Kemp House City Road
London, EC1V 2NX
45 Dawson Street
Dublin 2, D02VP62
Wadowicka 8A,
30-415 Kraków
AT UK Consulting Limited company registered in England with registration number 10758769 and registered address 160 Kemp House City Road, London, United Kingdom, EC1V 2NX.