Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Polski Urząd Skarbowy kwestionuje koszty uzyskania przychodów informatyków i żąda dopłat do 5 lat wstecz

Polski Urząd Skarbowy kwestionuje koszty uzyskania przychodów informatyków i żąda dopłat do 5 lat wstecz

Newsy

Jak donosi Rzeczpospolita Kontrola Administracji Skarbowej coraz częściej na celownik bierze pracowników, którzy odliczali 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu przychodów od praw autorskich. Wśród kontrolowanych grup prym wiodą informatycy. Zdarza się, że fiskus żąda dopłaty podatku za okres 5 lat wstecz.

Zmiana interpretacji na niekorzyść podatników

Skarbówka coraz częściej kontroluje polskich pracowników, którzy zapłacili niższy PIT dzięki odliczeniu 50-proc. kosztów uzyskania przychodów od dochodów z tytułu praw autorskich. Branża informatyczna domaga się uznania tworzenia oprogramowania za działalność badawczo-rozwojową, dzięki której możliwe będzie odliczenie 50-proc. kosztów uzyskania przychodu w rozliczeniu PIT. Jak twierdzą eksperci, wysokie podatki mogą wypchnąć nawet 80-proc. polskich informatyków. Pracownicy, którzy odliczali 50-proc.kosztów musi zwracać ulgę nawet do 5 lat wstecz, mimo posiadania korzystnych interpretacji od Urzędów Skarbowych (sic!). Jak informuje Rzeczpospolita: “problem ze zmienioną interpretacją przepisów na przykład ma jeden z czytelników „Rz” – inżynier budownictwa. Urząd skarbowy nakazał mu dopłatę PIT za pięć poprzednich lat. Podatnik odwołał się od decyzji, wskazując, że uzyskał wcześniej korzystną dla siebie interpretację indywidualną. US potwierdził w niej, że ma prawo do 50-proc. kosztów. Teraz czeka na rozstrzygnięcie.”

„Sprzeczne interpretacje Urzędów Skarbowych to niestety codzienność polskich podatków. Polscy rządzący powinni wziąć przykład z innych państw, gdzie prawo podatkowe jest proste i przejrzyste, a obciążenia podatkowe są niższe. W Wielkiej Brytanii czy Irlandii firmy – szczególnie z sektora kreatywnego, w który zaliczyć możemy IT, mogą liczyć na dodatkowe ulgi i zwolnienia, a pracownicy posiadają szereg przywilejów oraz wysokie kwoty wolne od podatku. W Polsce kwota wolna od podatku wynosi 8000 złotych, lecz nie dotyczy większości pracowników wspomnianej branży IT, którzy poprzez wysokie zarobki wpadają w drugi próg skali podatkowej. Dla porównania informatycy w UK mogą liczyć na 11 850 funtów wolnych od podatku, czyli około 57 tysięcy złotych” – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Spółka w Wielkiej Brytanii rozwiązaniem dla branży IT

Większość specjalistów z branży IT po przekroczeniu progu miesięcznych zarobków 10 000 złotych decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki z o.o. Prowadzenie firmy w Polsce nie jest jednak łatwe – rosnące obciążenia podatkowe, wysoki ZUS, kwestionowanie zasadności wydatków to chleb powszedni każdego właściciela biznesu w Polsce. Dlatego coraz większa liczba informatyków decyduje się na założenie firmy w innym kraju np. w Wielkiej Brytanii, gdzie bardzo popularną formą działalności jest  spółka limited.  Powołanie spółki w Wielkiej Brytanii jest o wiele prostsze niż rejestracja działalności w Polsce – w 24 godziny możemy stać się właścicielami spółki, bez konieczności wizyty w urzędzie. Do powołania spółki konieczny jest jeden Dyrektor, który może być jednocześnie udziałowcem spółki. Prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii jest proste i przejrzyste, głównie dzięki przyjaznemu systemowi podatkowemu i niewielkiej biurokracji, co jest korzystne szczególnie dla osób, które nie chcą tracić czasu na procedury i formalności. Wielka Brytania oferuje przedsiębiorcom szereg ulg podatkowych i zwolnień, przez co prowadzenie biznesu jest dużo bardziej opłacalne.

Przedstawiciele z branży IT mogą poprzez brytyjską spółkę rozliczać się z kontrahentami na zasadzie B2B. Takie rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści – oprócz wymiernych oszczędności z tytułu niższych obciążeń podatkowych, informatyk może w łatwy sposób nawiązać współpracę z innymi podmiotami – także zagranicznymi.

Firma w Wielkiej Brytanii – spore oszczędności i brak biurokracji

Każdemu pracownikowi spółki Limited przysługuje 11 850 funtów (około 57 tysięcy złotych) kwoty wolnej od podatku. Kwota ta jest sukcesywnie podnoszona – od 18 kwietnia 2018 kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii wzrosła do 11 850 funtów (około 57 tysięcy złotych). Podobnie ma się sprawa z wynagrodzeniem dyrektora spółki Limited. Jeżeli roczne wynagrodzenie nie przekroczy 11 850 GBP, to Dyrektor nie zapłaci żadnego podatku z tego tytułu. Dla porównania w Polsce kwota wolna od podatku wynosi jedynie 8000 złotych i jest degresywna – większość pracowników IT nie może liczyć na żadne zwolnienia podatkowe.

Prowadzenie spółki limited jest bardzo proste – brytyjski system cechuje się niewielką biurokracją, wszelkimi formalnościami zajmuje się profesjonalna firma księgowa. Prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii nie wymaga fizycznej przeprowadzki na Wyspy – spółka może posiadać brytyjską rezydencję podatkową dzięki podejmowaniu strategicznych decyzji podczas zgromadzeń zarządu w Wielkiej Brytanii. Admiral Tax pomaga swoim klientom w sporządzaniu raportów posiedzeń. Więcej informacji w tym artykule.

Spółka w Wielkiej Brytanii – praca w Polsce

Dochody osiągane przez polskiego rezydenta z tytułu wynagrodzenia Dyrektora spółki LTD są w Polsce nieopodatkowane, jednak podnoszą podstawę opodatkowania przychodów uzyskanych na terytorium Polski. Dyrektor może wypłacać środki ze spółki za pomocą różnych legalnych sposobów – własną pensję, zwrot wydatków poniesionych na paliwo, zwrot kosztów delegacji, poprzez „pożyczkę dyrektorską” oraz dywidendę – więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.

Przykład:

Programista zarabiający miesięcznie 15 000 złotych prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Do miesięcznych kosztów prowadzenia firmy zalicza:

 • wydatki na ZUS – 1232 PLN
 • wydatki na księgowość – około 150 PLN miesięcznie dla kilku faktur

Do opodatkowania zostaje 13 618 PLN. Po odjęciu 19-proc. podatku liniowego – przedsiębiorca otrzyma ‚na rękę’ 11 030 PLN.

Rozliczając się za pośrednictwem spółki limited w Wielkiej Brytanii może zwiększyć kwotę jaką będzie otrzymywać po opłaceniu wszelkich podatków. Podatek CIT w UK wynosi 19-proc., jednak brytyjski rząd zapowiedział jego zmniejszenie do 17-proc. w 2019 roku. Więcej informacji na temat prowadzenia spółki w Wielkiej Brytanii znajdziesz w darmowym poradniku Admiral Tax dostępnym w tym miejscu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia spółki Wielkiej Brytanii i możliwościach optymalizacji podatkowej dla branży IT – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

 

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Polski Urząd Skarbowy kwestionuje koszty uzyskania przychodów informatyków i żąda dopłat do 5 lat wstecz
Tytuł
Polski Urząd Skarbowy kwestionuje koszty uzyskania przychodów informatyków i żąda dopłat do 5 lat wstecz
Opis
Jak donosi Rzeczpospolita Kontrola Administracji Skarbowej coraz częściej na celownik bierze pracowników, którzy odliczali 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu przychodów od praw autorskich. Wśród kontrolowanych grup prym wiodą informatycy. Zdarza się, że fiskus żąda dopłaty podatku za okres 5 lat wstecz.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo