Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Raport Admiral Tax: 57% Polaków założyło firmę za granicą z powodu biurokracji w Polsce

Raport Admiral Tax: 57% Polaków założyło firmę za granicą z powodu biurokracji w Polsce

Firma w UKOptymalizacja podatkowa

Polacy otwierają firmy za granicą z powodu niższego poziomu biurokracji i przejrzystego prawodawstwa w innych krajach – taki powód założenia firmy poza Polską zadeklarowało 57,8% przedsiębiorców w badaniu przeprowadzonym przez międzynarodową kancelarię podatkową Admiral Tax. Oto dlaczego Polacy decydują się na emigrację kapitałową.

Poza mniejszą biurokracją, jako powód założenia firmy poza Polską ankietowani najczęściej wymieniali: niższe podatki i obciążenia fiskalne (32.1%) oraz lepsze warunki rozwoju dla firmy (9%). Jak skomentowała ten fakt Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax: “Panuje powszechne przekonanie, że większość osób decydujących się na prowadzenie firmy poza Polską robi to z powodu możliwych oszczędności. Otóż po raz pierwszy dowiadujemy się, że to wysoka biurokracja – w ocenie przedsiębiorców – odpowiada za migrację kapitałową. Prowadzi to do konkluzji, że przedsiębiorcy myślą nie tyle o oszczędnościach, co o rozwoju firmy”.

Zdecydowanie najpopularniejsza Wielka Brytania

Najwięcej “polskich firm” zarejestrowanych jest w Europie (95.8%), a najpopularniejszym kierunkiem biznesowym pozostaje Wielka Brytania. Według badania ponad 61% firm działa w Anglii lub Szkocji, chociaż popularność zyskała także Irlandia, która zrównała się z Czechami – oba kierunki po blisko 15%. Jednocześnie Polacy wykazują się dużą elastycznością i chętnie deklarują zmianę miejsca prowadzenia firmy w przypadku pojawienia się gospodarki o bardziej przyjaznym systemie podatkowym lub innych korzystnych zmian prawnych. Taką gotowość zadeklarowało blisko dwie trzecie, a “zdecydowane NIE” dla takiej możliwości zadeklarowało jedynie 28.4%.

Tylko nieliczni myślą o przeniesieniu biznesu do Polski

Tylko 18.8% przedsiębiorców udzieliło odpowiedzi twierdzącej na pytanie, czy rozważa możliwość przeniesienia biznesu do Polski, przy czym znacząca większość tych osób uzasadniła to rozważanym rozszerzeniem prowadzonej działalności na Polskę (74.9%) – nie zaś całkowitym przeniesieniem funkcjonującej firmy. 62.5% ankietowanych jest zadowolonych z prowadzenia firmy za granicą i tylko 1.6%  zadowolonych nie jest. “Polska niestety nie jawi się jako gospodarka otwarta na biznes. O ile obserwujemy liczne powroty do Polski z emigracji zarobkowej, to w biznesie tendencja jest odwrotna – większość właścicieli prosperujących w Polsce przedsiębiorstw chce zdążyć z przeniesieniem firmy do Wielkiej Brytanii przed końcem negocjacji Wielkiej Brytanii z Komisją Europejską. Alternatywnie rozważane są inne kierunki np. Irlandia – co wiemy po ilości zapytań, które do nas spływają” – mówi Agnieszka Moryc.

Przeciętny przedsiębiorca za granicą to mężczyzna

Jak pokazała ankieta, 71,8% polskich biznesmenów za granicą to mężczyźni, a optymalnym czasem do założenia i prowadzenia firmy – patrząc na przekrój badanych – wydaje się być okres między 36. a 55. rokiem życia. Wyższym wykształceniem wśród biznesmenów może się pochwalić aż 48.3% badanych. Firmy należące do Polaków z powodzeniem działają zarówno w obszarze produktów i usług w sektorze B2C (51.6%), jak i B2B (48.4%). Większość prowadzących biznes za granicą Polaków (64.7%) jako formę działalności deklaruje prowadzenie spółki prawa handlowego właściwego dla miejsca rejestracji firmy.

badanie_info_A4_net

Badanie przeprowadzone zostało za pośrednictwem ankiety internetowej na grupie 1104 polskich przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą za granicą w okresie od 1 czerwca do 31 lipca 2017. Grupa została wytypowana na podstawie przynależności do międzynarodowych organizacji biznesowych i dotyczyła zarówno sektora MŚP, jak i DP.

Raport Admiral Tax: 57% Polaków założyło firmę za granicą z powodu biurokracji w Polsce
3.8 (76%) 5 oceniającys
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Afera w polskim Urzędzie Skarbowym: kontrole mają dotyczyć majętnych polskich przedsiębiorców, bo tych można złupić
  Afera w polskim Urzędzie Skarbowym: kontrole mają dotyczyć majętnych polskich przedsiębiorców, bo tych można złupić
  Ostatnio w polskich mediach zawrzało po wycieku tajnej instrukcji, którą otrzymali urzędnicy świętokrzyskiej skarbówki. Przesłany do pracowników US w Kielcach mail pokazuje niecne praktyki stosowane przez polskich kontrolerów skarbowych. Sprawa ta nie umknęła jednak Admiral Tax, a skandaliczna instrukcja przygotowana dla pracowników administracji skarbowej została napiętnowana przez Agnieszkę Moryc, którą poproszono o komentarz w tej sprawie. (więcej…)

  Ostatnio w polskich mediach zawrzało po wycieku tajnej instrukcji, którą otrzymali urzędnicy świętokrzyskiej skarbówki. Przesłany do pracowników US w Kielcach mail pokazuje niecne praktyki stosowane...

  Czytaj dalej
 • Polski rząd będzie konfiskował majątki firm? Kontrowersyjny projekt ustawy
  Polski rząd będzie konfiskował majątki firm? Kontrowersyjny projekt ustawy
  Ogromne kontrowersje i oburzenie przedsiębiorców wywołuje propozycja ustawy autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości. Projekt zgłoszony 25 maja 2018 r. dopuszcza możliwość konfiskaty majątku przedsiębiorcy za każde naruszenie prawa przez podmiot zbiorowy (np. spółkę), w dodatku z uwzględnieniem 10 lat wstecz.

  Kolejny absurdalny projekt polskiego rządu

  Projekt ustawy zakłada możliwość konfiskaty majątku przedsiębiorcy, nawet bez prawomocnego skazania za przestępstwo (art. 5.3 projektu). Konfiskata może dotyczyć także sytuacji, w której przedsiębiorca w nieświadomy sposób uzyskał korzyść majątkową z powodu przestępczej działalności kogoś innego. Dodatkowo pracownicy, którzy doniosą na swoją firmę np. na "niezachowanie należytej staranności", mają podlegać ochronie przed zwolnieniem. Mogą też uzyskać odszkodowanie od firmy do 1 mln złotych. Choć ustawa ma na celu walkę z mafiami paliwowymi, wyłudzeniami VAT i łamaniem prawa  w rzeczywistości może uderzyć w uczciwych polskich przedsiębiorców. “Tekst ustawy budzi niepokój przedsiębiorców, nawet uczciwych. Polski rząd tworzy kolejny projekt, który dają furtkę do interpretacji nadgorliwym urzędnikom. Wielokrotnie w przeszłości byliśmy świadkami nieuprawnionego niszczenia polskich firm przez działania urzędników. Możliwość konfiskaty majątku przedsiębiorców w ramach odpowiedzialności prawnej podmiotów zbiorowych, bez prawomocnego wyroku skazującego może tylko pogłębić dotychczasowe problemy uczciwych polskich przedsiębiorców” - komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

  Biurokracja główną przyczyną emigracji polskiego biznesu

  Prowadzenie biznesu w Polsce nie należy do najłatwiejszych, niestety polski rząd nie ułatwia rozwoju biznesu przedsiębiorcom. Informowaliśmy o zwiększeniu uprawnień Krajowej Administracji Skarbowej, od 1 lipca obowiązuje mechanizm split payment. Raport Admiral Tax przygotowany  we wrześniu 2017 roku potwierdza, że brak przejrzystego prawa i wysoki poziom biurokracji  w największym stopniu skłaniają do przeniesienia działalności za granicę. Firma w Anglii w dalszym ciągu pozostaje najpopularniejszym kierunkiem biznesowym wśród polskich przedsiębiorców. Wg minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz Polacy założyli na Wyspach Brytyjskich już ponad 60 tys. firm i liczba ta stale rośnie. Zbliżający się Brexit dodatkowo motywuje brytyjski rząd do tworzenia preferencyjnych warunków dla biznesu. Zapowiadane  obniżenie stawki podatku od osób prawnych (CIT) z poziomu 19-proc. do 17-proc. w roku 2019, w połączeniu z wysoką kwotą wolną od podatku (11 850 funtów, czyli prawie 58 tys. złotych) oraz brak biurokracji stwarzają przyjazne warunki dla prowadzenia biznesu. optymalizacja podatkowa

  Ogromne kontrowersje i oburzenie przedsiębiorców wywołuje propozycja ustawy autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości. Projekt zgłoszony 25 maja 2018 r. dopuszcza możliwość konfiskaty majątku przedsiębiorcy za każde naruszenie...

  Czytaj dalej
 • Porównanie składek ZUS z Polsce i Wielkiej Brytanii
  Porównanie składek ZUS z Polsce i Wielkiej Brytanii
  Polski rząd z dumą ogłasza obniżenie składek na ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Czy rzeczywiście są to rewolucyjne zmiany? Porównanie składek odprowadzanych przez samozatrudnionych w Wielkiej Brytanii skłania ku zaskakującemu wnioskowi dla wielu osób: Brytyjczycy wciąż płacą niższe składki na ubezpieczenie niż Polacy!

  Składka na ZUS uzależniona od przychodu

  Zgodnie z propozycją rządu, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których średnie miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności płacy minimalnej (w 2018 r. - 5 250 zł), będą mogły płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenie społeczne. Obecnie przedsiębiorcy, niezależnie od wielkości przychodu, płacą taką samą składkę ZUS. Mimo, że rząd informuje o obniżkach ZUS dla mikroprzedsiębiorców, to dla większości właścicieli firm składki na ubezpieczenie wzrosną. Prognozowane składki ZUS dla przedsiębiorców w 2019 r. wzrosną o 65,89 złotych miesięcznie. W skali roku każdy przedsiębiorca będzie musiał zapłacić o 790,68 złotych więcej, nie uwzględniając stawki zdrowotnej (jej wysokość nie jest jeszcze znana, zostanie ogłoszona w styczniu 2019 r.). Po uwzględnieniu składki zdrowotnej miesięczna wysokość składek na ZUS wyniesie około 1320 złotych, czyli ponad 100 złotych więcej niż w 2018 r.

  Samozatrudnieni w Wielkiej Brytanii płacą niższe składki na ubezpieczenie

  Jak na tle polskiego systemu wygląda Wielka Brytania? Kraj, który kojarzy się z wolnością biznesową, przejrzystym prawem i prostymi podatkami przyciąga od lat wielu przedsiębiorców z całego świata. Wg szacunków Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigi Emilewicz ponad 60 tys. Polskich przedsiębiorców prowadzi biznes w Wielkiej Brytanii i ta liczba rośnie każdego dnia. W Wielkiej Brytanii wysokość stawek ubezpieczenia społecznego (tzw. NI - National Insurance) jest zależna od sytuacji finansowej firmy, więc przedsiębiorcy, którzy mają nieregularne przychody nie muszą się obawiać, że nie zarobią na wysoką składkę ZUS. Przedsiębiorcy, którzy nie osiągnęli zysku (po opłaceniu wszelkich kosztów prowadzenia działalności) w kwocie min. 6205 funtów (około 29 400 złotych) nie płacą w ogóle składki na ubezpieczenie. Brytyjskie państwo wychodzi z prostego założenia - nie zarabiasz wystarczająco - nie musisz płacić.

  Wysokość składek na ubezpieczenie (NI) dla samozatrudnionych w Wielkiej Brytanii (2018-2019)

  • 2,95 funtów tygodniowo (około 14 złotych) dla zarobków pomiędzy 6205 funtów (około 29 400 złotych) a 8424 funtów (około 40 000 złotych)
  • 9-proc. od nadwyżki powyżej 8424 funtów (około 40 tys. złotych), do 46350 funtów (około 220 tys. zysku w roku)
  • 2-proc. od nadwyżki powyżej 46350 funtów

  Firma w Anglii - wysokość składek na ubezpieczenie (NI) dla dyrektorów spółek limited w Wielkiej Brytanii (2018-2019)

  Wysokość składki na ubezpieczenie (NI - National Insurance) dyrektora spółki limited jest zależna od wysokości osiąganego wynagrodzenia za pracę na rzecz spółki. Dla miesięcznych dochodów w wysokości do 702 funtów (około 3400 złotych) dyrektor spółki nie płaci żadnych składek na ubezpieczenie. Składka na ubezpieczenie dyrektora spółki limited jest odprowadzana od zarobków powyżej 8424 funtów (około 40 tys. złotych) w skali roku (w wysokości 12-proc. nadwyżki ponad kwotę 8424 funtów). Przy zarobkach powyżej 46350 funtów (około 220 tys. złotych) dyrektor spółki płaci dodatkowe 2-proc. od nadwyżki ponad tę kwotę.

  Firma w Wielkiej Brytanii - spółka limited

  Wielka Brytania jest niezwykle popularnym kierunkiem dla programistów, grafików, blogerów, branży e-commerce oraz firm z branży nowych mediów. Przedsiębiorcy wybierają Wielką Brytanię nie tylko ze względu na niższe składki na ubezpieczenie społeczne, ale także przez wysoką kwotę wolną od podatku oraz proste i przejrzyste prawo. Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności w Wielkiej Brytanii jest spółka limited (odpowiednik polskiej sp. z o.o.). Prowadzenie spółki limited wiąże się z szeregiem korzyści. Przede wszystkim prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii jest łatwe – nie ma biurokracji, którą znamy z polskich urzędów, większość spraw można załatwić online bezpośrednio lub korzystając z usług wyspecjalizowanego biura księgowego. Korzyści wynikające z prowadzenia firmy w Wielkiej Brytanii:
  • Wysoka kwota wolna od podatku (11850 funtów, czyli około 58 tys. złotych)
  • Składki na ubezpieczenie społeczne uzależnione od dochodu (brak stałej składki, w przeciwieństwie do ZUS w Polsce)
  • 19-proc. podatku CIT, należny podatek należy zapłacić dopiero 9 miesięcy po upływie roku podatkowego
  • Po 10 latach prowadzenia spółki nabywa się prawo do brytyjskiej emerytury
  • Proste i przejrzyste prawo, niska biurokracja
  Przyjęte rozwiązania czynią z brytyjskiego systemu ubezpieczeń niezwykle sprawiedliwy społecznie i pomagający rozwijać przedsiębiorczość wśród obywateli. Więcej informacji na temat prowadzenia spółki w Wielkiej Brytanii znajdziesz w darmowym poradniku Admiral Tax dostępnym w tym miejscu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia spółki za granicą i korzyści jakie z tego wynikają – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.  

  Polski rząd z dumą ogłasza obniżenie składek na ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Czy rzeczywiście są to rewolucyjne zmiany? Porównanie składek odprowadzanych przez samozatrudnionych w Wielkiej Brytanii...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze