Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Czy polskie banki mogą blokować konta brytyjskich firm w Polsce? Wyjaśniamy.

Czy polskie banki mogą blokować konta brytyjskich firm w Polsce? Wyjaśniamy.

Firma w UK i Irlandii

W pierwszej połowie czerwca jeden z polskich banków wysyłał do swoich klientów wiadomość, która zelektryzowała przedsiębiorców. Informacja dotyczyła możliwości natychmiastowego blokowania rachunku przedsiębiorcy i braku możliwości informowania o tym fakcie przedsiębiorcy przez bank. 

 

Jeszcze tego samego dnia otrzymaliśmy pytania od jednego z zaniepokojonych klientów o treści:

Dzień dobry!
Dostałem ostatnio niepokojącą informację o blokowaniu rachunków przedsiębiorców w Polsce w związku z wejściem STIR. Czy to samo dotyczyć będzie polskich kont brytyjskich spółek? Czy konto mojej spółki limited w polskim banku może zostać nagle zablokowane? Dziękuję za wszelkie informacje!Wyjaśniamy:

Sytuacja jest bardzo niejednoznaczna, a interpretacje rozbieżne. Zgodnie z założeniami ustawy blokowanie kont następuje w uzasadnionych przypadkach podejrzenia wyłudzeń podatku VAT lub procederu prania pieniędzy.

Największe polskie banki zapytane czy konto brytyjskiego przedsiębiorcy prowadzone w polskim banku może zostać zablokowane, zazwyczaj bezradnie rozkładają ręce lub mówią wprost: „nie zajmujemy się interpretowaniem ustawy”.

Spółki limited – w tym brytyjskie i irlandzkie spółki limited, nie podlegają pod Krajową Administrację Skarbową (KAS), jednak nikt nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć jak działa system teleinformatyczny izby rozliczeniowej, czyli STIR.

„Wiemy, że tego typu doniesienia mogą niepokoić i wielu przedsiębiorców jest zmęczonych kolejnymi potencjalnymi utrudnieniami ze strony polskich urzędników. Ustawa o STIR to kolejna niejasna i niedopracowana regulacja, wprowadzającą chaos i dezinformacje” – mówi Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax

Podsumowując, polskie banki nie potrafią zinterpretować przepisów ustawy o STIR odnośnie spółek limited, sprawę jednak staramy się wyjaśnić.

„Przewidując problemy, część przedsiębiorców przeniosła konta na Cypr, a od kilku tygodni notujemy 70% wzrost zainteresowania produktami bankowymi z Cypru.  Posiadanie konta bankowego na Cyprze wiąże się bowiem z wieloma zaletami. Jedną z nich jest wysoki stopień bezpieczeństwa środków finansowych zgromadzonych na rachunku. Konto bankowe na Cyprze daje także zabezpieczenie przed ewentualnymi próbami zajęcia konta” – dodaje Moryc.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat założenia bezpiecznego konta bankowego – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • 5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym
  5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym

  Założenie własnej działalności gospodarczej to wyzwanie, które wymaga dużych pokładów ambicji i samozaparcia. Wiele osób wstrzymuje się przed rozpoczęciem własnego biznesu przede wszystkim ze względu na wysokie podatki narzucane przedsiębiorcom w Polsce. Warto jednak mieć na uwadze to, że w wielu krajach świata PIT i CIT są o wiele niższe. Poniżej prezentujemy 5 państw z aktualnie najniższymi podatkami dochodowymi. (więcej…)

  Założenie własnej działalności gospodarczej to wyzwanie, które wymaga dużych pokładów ambicji i samozaparcia. Wiele osób wstrzymuje się przed rozpoczęciem własnego biznesu przede wszystkim ze względu...

  Czytaj dalej
 • Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii – co warto wiedzieć?
  Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii - co warto wiedzieć?

  Podobnie jak w Polsce, również w Wielkiej Brytanii samozatrudnienie to najprostsza forma działalności gospodarczej. Wbrew pozorom sam proces rozpoczęcia samozatrudnienia jest nie tylko szybki i bezpłatny - nie wymaga nawet wizyty w urzędzie. Kto może zatem rozpocząć samozatrudnienie na Wyspach, jak tego dokonać i z jakim opodatkowaniem należy się liczyć? (więcej…)

  Podobnie jak w Polsce, również w Wielkiej Brytanii samozatrudnienie to najprostsza forma działalności gospodarczej. Wbrew pozorom sam proces rozpoczęcia samozatrudnienia jest nie tylko szybki i...

  Czytaj dalej
 • Zmiana firmy księgowej spółki LTD w ciągu roku podatkowego
  Zmiana firmy księgowej spółki LTD w ciągu roku podatkowego

  Spółka limited to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia własnej działalności przez Polaków za granicą - w tym w m.in. w Wielkiej Brytanii. Jak każda firma, brytyjska spółka LTD potrzebuje skrupulatnego prowadzenia księgowości. Relacje z agentem księgowym to często wieloletnia współpraca, jednak może się zdarzyć, że z różnych względów będziemy chcieli zmienić firmę prowadzącą księgowość naszej spółki. Z tego tekstu dowiesz się z czym wiąże się taka zmiana i jak bezpiecznie przeprowadzić ten proces. (więcej…)

  Spółka limited to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia własnej działalności przez Polaków za granicą - w tym w m.in. w Wielkiej Brytanii. Jak każda firma,...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo