Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Czy polskie banki mogą blokować konta brytyjskich firm w Polsce? Wyjaśniamy.

Czy polskie banki mogą blokować konta brytyjskich firm w Polsce? Wyjaśniamy.

Firma w UK i Irlandii

W pierwszej połowie czerwca jeden z polskich banków wysyłał do swoich klientów wiadomość, która zelektryzowała przedsiębiorców. Informacja dotyczyła możliwości natychmiastowego blokowania rachunku przedsiębiorcy i braku możliwości informowania o tym fakcie przedsiębiorcy przez bank. 

 

Jeszcze tego samego dnia otrzymaliśmy pytania od jednego z zaniepokojonych klientów o treści:

Dzień dobry!
Dostałem ostatnio niepokojącą informację o blokowaniu rachunków przedsiębiorców w Polsce w związku z wejściem STIR. Czy to samo dotyczyć będzie polskich kont brytyjskich spółek? Czy konto mojej spółki limited w polskim banku może zostać nagle zablokowane? Dziękuję za wszelkie informacje!Wyjaśniamy:

Sytuacja jest bardzo niejednoznaczna, a interpretacje rozbieżne. Zgodnie z założeniami ustawy blokowanie kont następuje w uzasadnionych przypadkach podejrzenia wyłudzeń podatku VAT lub procederu prania pieniędzy.

Największe polskie banki zapytane czy konto brytyjskiego przedsiębiorcy prowadzone w polskim banku może zostać zablokowane, zazwyczaj bezradnie rozkładają ręce lub mówią wprost: „nie zajmujemy się interpretowaniem ustawy”.

Spółki limited – w tym brytyjskie i irlandzkie spółki limited, nie podlegają pod Krajową Administrację Skarbową (KAS), jednak nikt nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć jak działa system teleinformatyczny izby rozliczeniowej, czyli STIR.

„Wiemy, że tego typu doniesienia mogą niepokoić i wielu przedsiębiorców jest zmęczonych kolejnymi potencjalnymi utrudnieniami ze strony polskich urzędników. Ustawa o STIR to kolejna niejasna i niedopracowana regulacja, wprowadzającą chaos i dezinformacje” – mówi Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax

Podsumowując, polskie banki nie potrafią zinterpretować przepisów ustawy o STIR odnośnie spółek limited, sprawę jednak staramy się wyjaśnić.

„Przewidując problemy, część przedsiębiorców przeniosła konta na Cypr, a od kilku tygodni notujemy 70% wzrost zainteresowania produktami bankowymi z Cypru.  Posiadanie konta bankowego na Cyprze wiąże się bowiem z wieloma zaletami. Jedną z nich jest wysoki stopień bezpieczeństwa środków finansowych zgromadzonych na rachunku. Konto bankowe na Cyprze daje także zabezpieczenie przed ewentualnymi próbami zajęcia konta” – dodaje Moryc.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat założenia bezpiecznego konta bankowego – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Czy polskie banki mogą blokować konta brytyjskich firm w Polsce? Wyjaśniamy.
Tytuł
Czy polskie banki mogą blokować konta brytyjskich firm w Polsce? Wyjaśniamy.
Opis
W pierwszej połowie czerwca jeden z polskich banków wysyłał do swoich klientów wiadomość, która zelektryzowała przedsiębiorców. Informacja dotyczyła możliwości natychmiastowego blokowania rachunku przedsiębiorcy i braku możliwości informowania o tym fakcie przedsiębiorcy przez bank. 
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo