Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Polacy założyli w Wielkiej Brytanii już ponad 60 tys. firm

Polacy założyli w Wielkiej Brytanii już ponad 60 tys. firm

Newsy

Minister polskiego rządu Jadwiga Emilewicz podczas Forum Gospodarczego Wielka Brytania-Polska przytoczyła statystyki dot. polskiego biznesu na Wyspach. Wg minister przedsiębiorczości i technologii Polacy założyli na Wyspach Brytyjskich już ponad 60 tys. firm, a Wielka Brytania jest trzecim największym partnerem handlowym Polski. Dlaczego polski biznes ucieka zagranicę? Czy kierunek brytyjski to przypadek?

Polski biznes emigruje zagranicę

Dane przytoczone przez Jadwigę Emilewicz powinny zaalarmować polskich rządzących. Polscy przedsiębiorcy od wielu lat korzystają z ułatwień i przenoszą swoje firmy zagranicę. Raport Admiral Tax przygotowany we wrześniu 2017 roku pokazuje, że głównym problemem dla przedsiębiorców prowadzących biznes w Polsce była wysoka biurokracja oraz nieprzejrzyste prawo. Taki powód założenia firmy poza Polską zadeklarowało 57,8% przedsiębiorców biorących udział w badaniu Admiral Tax. Poza mniejszą biurokracją, jako powód założenia firmy poza Polską ankietowani najczęściej wymieniali: niższe podatki i obciążenia fiskalne (32.1%) oraz lepsze warunki rozwoju dla firmy (9%).

“Mimo szumnych zapowiedzi polskiego rządu prowadzenie biznesu w Polsce w dalszym ciągu jest trudniejsze niż w krajach takich jak Wielka Brytania czy Irlandia. Polski przedsiębiorca oczekuje niskiej biurokracji oraz przejrzystego prawa. Prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii jest po prostu łatwiejsze i bardziej opłacalne” – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Raport Admiral Tax

Więcej na temat Raportu Admiral Tax dowiesz się klikając w ten link.

Brexit zbliży Wielką Brytanię do Polski

Jedną z poruszanych kwestii podczas Forum Gospodarczego Wielka Brytania-Polska była kwestia Brexitu. Minister Jadwiga Emilewicz powiedziała:

„Jesteśmy zainteresowani, aby te relacje zostały jak najbliższe. Aby relacje celne, handlowe, swobodny przepływ osób, towarów i usług pozostał na możliwie najwyższym poziomie”.

Jednocześnie minister Emilewicz uspokajała, że polskie firmy, które działają dzisiaj w Wielkiej Brytanii „nie są w żadnej mierze z zagrożone” Brexitem:

“Korzystają z przywilejów bycia na rynku, są płatnikami podatków, zatrudniają osoby w Wielkiej Brytanii” – dodała minister.

Zbliżający się Brexit dodatkowo motywuje brytyjski rząd do tworzenia preferencyjnych warunków dla biznesu. Wielka Brytania zapowiedziała obniżenie stawki podatku od osób prawnych (CIT) z poziomu 19-proc. do 17-proc. w roku 2019, co w połączeniu z wysoką kwotą wolną od podatku (11 850 funtów, czyli prawie 58 tys. złotych) stwarza świetne warunki dla prowadzenia biznesu.

Więcej informacji na temat prowadzenia spółki w Wielkiej Brytanii znajdziesz w darmowym poradniku Admiral Tax dostępnym w tym miejscu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia spółki Wielkiej Brytanii i korzyści jakie z tego wynikają – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Jaki jest limit przejścia na VAT w Irlandii?
  Jaki jest limit przejścia na VAT w Irlandii?
  Dobre warunki do rozwoju technologicznych startupów na długo przed Brexitem zwróciły uwagę przedsiębiorców na korzyści z prowadzenia biznesu w Irlandii. Szereg funduszy inwestycyjnych i centrów rozwoju przedsiębiorczości umożliwia pozyskanie środków na prowadzenie i rozwój nowej firmy. Ponadto, biznesowi w Irlandii sprzyjają przejrzysty system fiskalny i przyjazna biurokracja. (więcej…)

  Dobre warunki do rozwoju technologicznych startupów na długo przed Brexitem zwróciły uwagę przedsiębiorców na korzyści z prowadzenia biznesu w Irlandii. Szereg funduszy inwestycyjnych i centrów...

  Czytaj dalej
 • Covid-19: brytyjskie spółki LTD mają dodatkowe trzy miesiące na złożenie rozliczeń za ubiegły rok
  Covid-19: brytyjskie spółki LTD mają dodatkowe trzy miesiące na złożenie rozliczeń za ubiegły rok
  W związku z pandemią koronawirusa Companies House wydłużył terminy składania sprawozdań finansowych dla firm o dodatkowe trzy miesiące. Jakie warunki należy spełnić, by uzyskać odroczenie? (więcej…)

  W związku z pandemią koronawirusa Companies House wydłużył terminy składania sprawozdań finansowych dla firm o dodatkowe trzy miesiące. Jakie warunki należy spełnić, by uzyskać odroczenie? (więcej…)...

  Czytaj dalej
 • Wsparcie dla brytyjskich firm związane z pandemią COVID-19. Przewodnik.
  Wsparcie dla brytyjskich firm związane z pandemią COVID-19. Przewodnik.
  W związku z zaistniałą sytuacją na rynkach globalnych, brytyjski rząd zdecydował się na szybkie wprowadzenie planu pomocy dla brytyjskich podmiotów gospodarczych. Pomocą objęte są wszystkie podmioty gospodarcze zarejestrowane w Wielkiej Brytanii. Spółki LTD, będące pracodawcami mogą liczyć na największe wsparcie w ramach programu. (więcej…)

  W związku z zaistniałą sytuacją na rynkach globalnych, brytyjski rząd zdecydował się na szybkie wprowadzenie planu pomocy dla brytyjskich podmiotów gospodarczych. Pomocą objęte są wszystkie...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo