Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Polacy założyli w Wielkiej Brytanii już ponad 60 tys. firm

Polacy założyli w Wielkiej Brytanii już ponad 60 tys. firm

Newsy

Minister polskiego rządu Jadwiga Emilewicz podczas Forum Gospodarczego Wielka Brytania-Polska przytoczyła statystyki dot. polskiego biznesu na Wyspach. Wg minister przedsiębiorczości i technologii Polacy założyli na Wyspach Brytyjskich już ponad 60 tys. firm, a Wielka Brytania jest trzecim największym partnerem handlowym Polski. Dlaczego polski biznes ucieka zagranicę? Czy kierunek brytyjski to przypadek?

Polski biznes emigruje zagranicę

Dane przytoczone przez Jadwigę Emilewicz powinny zaalarmować polskich rządzących. Polscy przedsiębiorcy od wielu lat korzystają z ułatwień i przenoszą swoje firmy zagranicę. Raport Admiral Tax przygotowany we wrześniu 2017 roku pokazuje, że głównym problemem dla przedsiębiorców prowadzących biznes w Polsce była wysoka biurokracja oraz nieprzejrzyste prawo. Taki powód założenia firmy poza Polską zadeklarowało 57,8% przedsiębiorców biorących udział w badaniu Admiral Tax. Poza mniejszą biurokracją, jako powód założenia firmy poza Polską ankietowani najczęściej wymieniali: niższe podatki i obciążenia fiskalne (32.1%) oraz lepsze warunki rozwoju dla firmy (9%).

“Mimo szumnych zapowiedzi polskiego rządu prowadzenie biznesu w Polsce w dalszym ciągu jest trudniejsze niż w krajach takich jak Wielka Brytania czy Irlandia. Polski przedsiębiorca oczekuje niskiej biurokracji oraz przejrzystego prawa. Prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii jest po prostu łatwiejsze i bardziej opłacalne” – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Raport Admiral Tax

Więcej na temat Raportu Admiral Tax dowiesz się klikając w ten link.

Brexit zbliży Wielką Brytanię do Polski

Jedną z poruszanych kwestii podczas Forum Gospodarczego Wielka Brytania-Polska była kwestia Brexitu. Minister Jadwiga Emilewicz powiedziała:

„Jesteśmy zainteresowani, aby te relacje zostały jak najbliższe. Aby relacje celne, handlowe, swobodny przepływ osób, towarów i usług pozostał na możliwie najwyższym poziomie”.

Jednocześnie minister Emilewicz uspokajała, że polskie firmy, które działają dzisiaj w Wielkiej Brytanii „nie są w żadnej mierze z zagrożone” Brexitem:

“Korzystają z przywilejów bycia na rynku, są płatnikami podatków, zatrudniają osoby w Wielkiej Brytanii” – dodała minister.

Zbliżający się Brexit dodatkowo motywuje brytyjski rząd do tworzenia preferencyjnych warunków dla biznesu. Wielka Brytania zapowiedziała obniżenie stawki podatku od osób prawnych (CIT) z poziomu 19-proc. do 17-proc. w roku 2019, co w połączeniu z wysoką kwotą wolną od podatku (11 850 funtów, czyli prawie 58 tys. złotych) stwarza świetne warunki dla prowadzenia biznesu.

Więcej informacji na temat prowadzenia spółki w Wielkiej Brytanii znajdziesz w darmowym poradniku Admiral Tax dostępnym w tym miejscu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia spółki Wielkiej Brytanii i korzyści jakie z tego wynikają – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • 5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym
  5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym

  Założenie własnej działalności gospodarczej to wyzwanie, które wymaga dużych pokładów ambicji i samozaparcia. Wiele osób wstrzymuje się przed rozpoczęciem własnego biznesu przede wszystkim ze względu na wysokie podatki narzucane przedsiębiorcom w Polsce. Warto jednak mieć na uwadze to, że w wielu krajach świata PIT i CIT są o wiele niższe. Poniżej prezentujemy 5 państw z aktualnie najniższymi podatkami dochodowymi. (więcej…)

  Założenie własnej działalności gospodarczej to wyzwanie, które wymaga dużych pokładów ambicji i samozaparcia. Wiele osób wstrzymuje się przed rozpoczęciem własnego biznesu przede wszystkim ze względu...

  Czytaj dalej
 • Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii – co warto wiedzieć?
  Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii - co warto wiedzieć?

  Podobnie jak w Polsce, również w Wielkiej Brytanii samozatrudnienie to najprostsza forma działalności gospodarczej. Wbrew pozorom sam proces rozpoczęcia samozatrudnienia jest nie tylko szybki i bezpłatny - nie wymaga nawet wizyty w urzędzie. Kto może zatem rozpocząć samozatrudnienie na Wyspach, jak tego dokonać i z jakim opodatkowaniem należy się liczyć? (więcej…)

  Podobnie jak w Polsce, również w Wielkiej Brytanii samozatrudnienie to najprostsza forma działalności gospodarczej. Wbrew pozorom sam proces rozpoczęcia samozatrudnienia jest nie tylko szybki i...

  Czytaj dalej
 • Zmiana firmy księgowej spółki LTD w ciągu roku podatkowego
  Zmiana firmy księgowej spółki LTD w ciągu roku podatkowego

  Spółka limited to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia własnej działalności przez Polaków za granicą - w tym w m.in. w Wielkiej Brytanii. Jak każda firma, brytyjska spółka LTD potrzebuje skrupulatnego prowadzenia księgowości. Relacje z agentem księgowym to często wieloletnia współpraca, jednak może się zdarzyć, że z różnych względów będziemy chcieli zmienić firmę prowadzącą księgowość naszej spółki. Z tego tekstu dowiesz się z czym wiąże się taka zmiana i jak bezpiecznie przeprowadzić ten proces. (więcej…)

  Spółka limited to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia własnej działalności przez Polaków za granicą - w tym w m.in. w Wielkiej Brytanii. Jak każda firma,...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo