Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Obowiązki brytyjskiego i polskiego podatnika VAT

Obowiązki brytyjskiego i polskiego podatnika VAT

Coraz więcej polskich przedsiębiorców rozważa przeniesienie firmy do innego kraju w celu uniknięcia wysokich podatków i składek na ubezpieczenia. Jednym z dostępnych rozwiązań jest założenie spółki Limited w Wielkiej Brytanii. Przy prowadzeniu działalności mamy do czynienia z dwoma głównymi podatkami – podatkiem dochodowym i podatkiem VAT. Przeanalizujmy zatem jakie są obowiązki brytyjskiego i polskiego podatnika VAT.

Zasady naliczania podatku VAT

Czynni podatnicy VAT przy sprzedaży towarów i usług zobowiązani są do naliczania podatku VAT do wartości netto produktu. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego, przedsiębiorca oblicza wartość podatku VAT podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego lub brytyjskiego odpowiednika tej instytucji. Wpłacie podlega kwota stanowiąca różnicę pomiędzy podatkiem należnym (doliczonym do ceny sprzedawanych towarów lub usług), a podatkiem naliczonym (zapłaconym przy dokonywaniu zakupów firmowych).

Ważne: dzięki odliczeniu VAT od zakupów firmowych, ciężar podatku VAT ponosi ostateczny odbiorca danego towaru czy usługi, czyli w większości przypadków konsument.

Jakie są obowiązki brytyjskiego i polskiego podatnika VAT?

1. Opodatkowanie sprzedaży

Zarówno prowadzenie firmy w Anglii jak i w Polsce wiąże się z koniecznością opodatkowania sprzedaży podatkiem VAT przez czynnych podatników. Wartość sprzedawanych towarów i usług powiększamy wówczas o kwotę podatku VAT, uzależnioną od stawki VAT przyporządkowanej danemu rodzajowi sprzedaży.

Aktualnie w Wielkiej Brytanii używamy stawki podstawowej 20%, zredukowanej 5% i stawki zerowej. W Polsce natomiast obowiązuje 23% stawka podstawowa, stawki obniżone 8% i 5% oraz stawka zerowa.

2. Deklaracje VAT

Obowiązek dostarczania deklaracji VAT do organów podatkowych dotyczy brytyjskich i polskich podatków VAT. W Wielkiej Brytanii składamy deklarację VAT RETURN, a w Polsce deklarację VAT. Oczywiście dokumenty różnią się między sobą, a przepisy obowiązujące w obu krajach są odmienne, ale każdy czynny podatnik VAT zobligowany jest do dostarczenia do urzędu skarbowego lub jego brytyjskiego odpowiednika deklaracji VAT stanowiącej podstawę rozliczenia podatku od towarów i usług w odpowiednim terminie.

W Wielkiej Brytanii okresem rozliczeniowym jest kwartał, a w Polsce podatnicy mogą wybrać rozliczenie miesięczne lub kwartalne, pod warunkiem posiadania statusu czynnego podatnika VAT przez co najmniej 12 miesięcy. W przeciwnym wypadku, przedsiębiorca zobowiązany jest do rozliczenia miesięcznego z podatku od towarów i usług w Polsce.

W Wielkiej Brytanii jednostką, do której należy przekazać deklarację VAT jest HM Revenue & Customs (HMRC), natomiast w Polsce dokument składamy do urzędu skarbowego.

 

Przeczytaj także: Making Tax Digital (VAT): od kiedy i jakie zmiany dla spółek Ltd?

 

3. Zapłata podatku VAT

Zarówno w brytyjskiej deklaracji VAT RETURN jak i polskiej deklaracji VAT należy wykazać podatek należny (od sprzedaży) i podatek naliczony (od zakupów). W przypadku, gdy suma podatku od sprzedaży jest wyższa niż suma podatku od zakupów, firma zobowiązana jest do zapłaty kwoty stanowiącej różnicę między tymi wartościami.

W razie, gdy suma podatku VAT od zakupów w danej firmie jest wyższa od podatku VAT uzyskanego ze sprzedaży produktów, podatnik nie płaci podatku za dany okres rozliczeniowy. Ewentualna nadwyżka podatku naliczonego nad należnym co do zasady przenoszona jest na kolejny okres rozliczeniowy. Dodatkowo każdy podatnik posiadający nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym ma prawo wystąpić o zwrot VAT.

4. Jednolity Plik Kontrolny

W Polsce przepisy nakładają na czynnych podatników VAT obowiązek dostarczenia jednolitego pliku kontrolnego (JPK VAT) w odstępach miesięcznych. Analogiczny dokument już niedługo będą przesyłać także podatnicy brytyjscy. Rząd planuje bowiem wprowadzenie od 1 kwietnia 2020 roku Making Tax Digital.

 

Brytyjska spółka bez tajemnic

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Obowiązki brytyjskiego i polskiego podatnika VAT
Tytuł
Obowiązki brytyjskiego i polskiego podatnika VAT
Opis
Coraz więcej polskich przedsiębiorców rozważa przeniesienie firmy do innego kraju w celu uniknięcia wysokich podatków i składek na ubezpieczenia. Jednym z dostępnych rozwiązań jest założenie spółki Limited w Wielkiej Brytanii.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo