Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Numer EORI po Brexit

Numer EORI po Brexit

InneNewsy

Wielka Brytania przygotowuje się do wyjścia z Unii Europejskiej już od dawna, niestety pomimo iż planowany termin na opuszczenie Wspólnoty przypada na 29 marca 2019, w dalszym ciągu nie podjęto kluczowych decyzji. Wszystko wskazuje na to, że bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest tzw. no-deal Brexit. Co to oznacza dla przedsiębiorców? W razie, gdy dojdzie do twardego Brexitu, już za niecałe 3 tygodnie nastąpi całkowita zmiana zasad opodatkowania transakcji zawieranych pomiędzy Anglią, a pozostałymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Jedną ze zmian, na jakie należy się przygotować w razie, gdyby doszło do twardego Brexitu jest uzyskanie numeru EORI. Eori po Brexit – dowiedz się więcej!

 

No-del Brexit a VAT w UK

Z uwagi na dalszy brak informacji dotyczących tego co stanie się 29 marca, zarówno HMRC, czyli brytyjski urząd skarbowy, jak i przedsiębiorcy powinni rozważyć i przygotować się na wszystkie możliwe scenariusze. Urzędnicy stoją na stanowisku, że nawet w razie no-deal Brexit system VAT w UK pozostanie możliwie jak najbardziej zbliżony do obowiązującego obecnie. Wszelkie procedury związane z rozliczeniem VAT w UK mają być zatem analogiczne do obecnych, oczywiście w granicach, w których będzie to możliwe do realizacji. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że pewne rzeczy muszą ulec zmianie, ponieważ niektóre przywileje dostępne są wyłącznie dla członków Unii Europejskiej. W celu ułatwienia podatnikom funkcjonowania po ewentualnym wyjściu Wielkiej Brytanii z UE 29 marca, HMRC przygotował szereg wskazówek, wśród nich znalazło się polecenie jak najszybszego pozyskania numeru EORI w razie przewozu towarów pomiędzy krajami należącymi do Wspólnoty a Zjednoczonym Królestwem.

 

Do czego służy numer EORI i kto ma obowiązek się nim posługiwać?

Numer EORI nadawany jest podmiotom gospodarczym uczestniczącym w procedurach celnych na terytorium Unii Europejskiej, jest to numer niepowtarzalny i stosowany na terenie całej UE. Jego nazwa pochodzi od Wspólnotowego Systemu Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych (ang. Economic Operators’ Registration and Identification). Numer ten wprowadzony został 1 lipca 2019 roku w celu zmniejszenia ilości dokumentów w formie papierowej, używanych w administracji celnej i handlu na obszarze Wspólnoty. Z uwagi na to, że przewóz towarów w obrębie UE nie wymaga posługiwania się numerem identyfikacyjnym EORI, jest to narzędzie dedykowane dla podmiotów oraz osób fizycznych dokonujących importu na teren Unii towarów pochodzących spoza obszaru Wspólnoty.

 

EORI po Brexit – kto powinien zabezpieczyć się na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z UE?

W przypadku firm zarejestrowanych w UK, dotychczas numer EORI był konieczny tylko w razie handlu towarami poza Unią Europejską. Trzeba mieć na uwadze, że po no-deal Brexit, numer ten będzie niezbędny nawet wówczas, gdy obrót towarami będzie miał miejsce na linii Anglia-państwa należące do Wspólnoty. Z uwagi na brak ostatecznych decyzji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, przedsiębiorcy prowadzący tego typu działalność powinni jak najszybciej przeprowadzić procedurę rejestracji numeru EORI i w ten sposób przygotować się na każdą ewentualność. Konsekwencją braku numeru EORI może być zatrzymanie transakcji i przepływu towarów.

 

Numer EORI po Brexit
5 (100%) 2 oceniającys
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Split payment stanie się zmorą polskich przedsiębiorców?
  Split payment stanie się zmorą polskich przedsiębiorców?

  Rząd przedstawił właśnie do konsultacji projekt zmian w ustawie o VAT, który przewiduje wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT. Obawy wzbudzają jednak kary, które rząd przewiduje dla przedsiębiorców - zarówno dla nabywców towarów i usług, jak i dla wystawców faktur, którzy popełnią przewinienie przy okazji split payment. (więcej…)

  Rząd przedstawił właśnie do konsultacji projekt zmian w ustawie o VAT, który przewiduje wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT. Obawy wzbudzają jednak kary, które...

  Czytaj dalej
 • Polski przedsiębiorca bardziej narażony na utratę płynności finansowej niż przedsiębiorca brytyjski
  Polski przedsiębiorca bardziej narażony na utratę płynności finansowej niż przedsiębiorca brytyjski

  Z danych opublikowanych w raporcie „European Payment Report 2018” wynika, że polski przedsiębiorca czeka na opłacenie faktury średnio 33 dni. Tymczasem jego brytyjski odpowiednik otrzymuje przelew średnio o niemal tydzień szybciej. (więcej…)

  Z danych opublikowanych w raporcie „European Payment Report 2018” wynika, że polski przedsiębiorca czeka na opłacenie faktury średnio 33 dni. Tymczasem jego brytyjski odpowiednik otrzymuje...

  Czytaj dalej
 • Przedsiębiorca w Polsce bez prawa do błędu. Przedsiębiorca w UK może liczyć na duże wsparcie
  Przedsiębiorca w Polsce bez prawa do błędu. Przedsiębiorca w UK może liczyć na duże wsparcie

  Czy początkujący przedsiębiorca w Polsce ma prawo się pomylić? Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii twierdzi, że tak, ale jest w tym zakresie raczej odosobnione. (więcej…)

  Czy początkujący przedsiębiorca w Polsce ma prawo się pomylić? Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii twierdzi, że tak, ale jest w tym zakresie raczej odosobnione. (więcej…)...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze