Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Numer EORI po Brexit

Numer EORI po Brexit

NewsyVario

Wielka Brytania przygotowuje się do wyjścia z Unii Europejskiej już od dawna, niestety pomimo iż planowany termin na opuszczenie Wspólnoty przypada na 29 marca 2019, w dalszym ciągu nie podjęto kluczowych decyzji. Wszystko wskazuje na to, że bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest tzw. no-deal Brexit. Co to oznacza dla przedsiębiorców? W razie, gdy dojdzie do twardego Brexitu, już za niecałe 3 tygodnie nastąpi całkowita zmiana zasad opodatkowania transakcji zawieranych pomiędzy Anglią, a pozostałymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Jedną ze zmian, na jakie należy się przygotować w razie, gdyby doszło do twardego Brexitu jest uzyskanie numeru EORI. Eori po Brexit – dowiedz się więcej!

 

No-del Brexit a VAT w UK

Z uwagi na dalszy brak informacji dotyczących tego co stanie się 29 marca, zarówno HMRC, czyli brytyjski urząd skarbowy, jak i przedsiębiorcy powinni rozważyć i przygotować się na wszystkie możliwe scenariusze. Urzędnicy stoją na stanowisku, że nawet w razie no-deal Brexit system VAT w UK pozostanie możliwie jak najbardziej zbliżony do obowiązującego obecnie. Wszelkie procedury związane z rozliczeniem VAT w UK mają być zatem analogiczne do obecnych, oczywiście w granicach, w których będzie to możliwe do realizacji. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że pewne rzeczy muszą ulec zmianie, ponieważ niektóre przywileje dostępne są wyłącznie dla członków Unii Europejskiej. W celu ułatwienia podatnikom funkcjonowania po ewentualnym wyjściu Wielkiej Brytanii z UE 29 marca, HMRC przygotował szereg wskazówek, wśród nich znalazło się polecenie jak najszybszego pozyskania numeru EORI w razie przewozu towarów pomiędzy krajami należącymi do Wspólnoty a Zjednoczonym Królestwem.

 

Do czego służy numer EORI i kto ma obowiązek się nim posługiwać?

Numer EORI nadawany jest podmiotom gospodarczym uczestniczącym w procedurach celnych na terytorium Unii Europejskiej, jest to numer niepowtarzalny i stosowany na terenie całej UE. Jego nazwa pochodzi od Wspólnotowego Systemu Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych (ang. Economic Operators’ Registration and Identification). Numer ten wprowadzony został 1 lipca 2019 roku w celu zmniejszenia ilości dokumentów w formie papierowej, używanych w administracji celnej i handlu na obszarze Wspólnoty. Z uwagi na to, że przewóz towarów w obrębie UE nie wymaga posługiwania się numerem identyfikacyjnym EORI, jest to narzędzie dedykowane dla podmiotów oraz osób fizycznych dokonujących importu na teren Unii towarów pochodzących spoza obszaru Wspólnoty.

 

EORI po Brexit – kto powinien zabezpieczyć się na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z UE?

W przypadku firm zarejestrowanych w UK, dotychczas numer EORI był konieczny tylko w razie handlu towarami poza Unią Europejską. Trzeba mieć na uwadze, że po no-deal Brexit, numer ten będzie niezbędny nawet wówczas, gdy obrót towarami będzie miał miejsce na linii Anglia-państwa należące do Wspólnoty. Z uwagi na brak ostatecznych decyzji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, przedsiębiorcy prowadzący tego typu działalność powinni jak najszybciej przeprowadzić procedurę rejestracji numeru EORI i w ten sposób przygotować się na każdą ewentualność. Konsekwencją braku numeru EORI może być zatrzymanie transakcji i przepływu towarów.

 

Numer EORI po Brexit
5 (100%) 1 oceniający
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii
  Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii

  Firma w Anglii może przynieść spore oszczędności. Najlepszym tego przykładem jest stopniowy wzrost z roku na rok kwoty wolnej od podatku tzw. Personal Allowance, przysługującej każdemu przedsiębiorcy prowadzącemu działalność w Anglii. Bez względu na osiągany dochód na Wyspach, nikt nie jest wykluczony z przywileju stosowania równej dla każdego kwoty wolnej od podatku. Skutkiem stale rosnącej kwoty wolnej są oczywiście niższe zobowiązania z tytułu podatku dochodowego, co oznacza większe oszczędności dla osób, które zarejestrowały swoje przedsiębiorstwa na terenie Wielkiej Brytanii.

  Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii po raz kolejny wzrasta!

  Zarejestrowana firma w Anglii oznacza możliwość korzystania z wielu przywilejów dostępnych dla przedsiębiorców rozliczających się na Wyspach.

  W Wielkiej Brytanii praktycznie co roku wzrasta kwota wolna od podatku, dzięki czemu osoby rozliczające się w Anglii płacą niższe podatki, a często w razie osiągania dochodów poniżej kwoty wolnej, nie płacą ich wcale. W 2019 roku kwota wolna od podatku w UK wynosić będzie 12 500 funtów, co oznacza wzrost w stosunku do roku poprzedniego o 650 funtów (kwota wolna od podatku w 2018 roku wynosiła 11 850 funtów). W przeliczeniu na złote otrzymujemy ponad 60 000 zł dochodu pozbawionego opodatkowania w skali roku. Przypomnijmy, że kwota wolna w Polsce od dawna wynosiła 3091 zł, a na przestrzeni ostatnich lat została nieznacznie zwiększona, niestety tylko dla osób zarabiających najmniej. Co więcej, w wyniku zmian podatnicy osiągający stosunkowo wysokie dochody zostali całkowicie pozbawieni kwoty wolnej od podatku w Polsce, która z definicji powinna być równa dla każdego. Jak widzimy, kwota wolna od podatku w UK stale wzrasta, podczas gdy w Polsce stoi w miejscu lub pozornie rośnie w odniesieniu do tych zarabiających najmniej, ale z drugiej strony dla osób osiągających dochody powyżej średniej krajowej maleje lub nie obowiązuje wcale.

  Jak kwota wolna od podatku wzrasta w UK?

  Począwszy od 2010 roku kwota wolna od podatku w UK wzrosła w sumie o ponad 6 000 funtów, czyli około 30 000 polskich złotych (od 6 475 funtów w 2010 roku do 11 850 funtów w 2018 roku). W 2019 roku kwota wolna od podatku wynosić będzie już 12 500 funtów.

  Progi podatkowe w UK od 2019 roku

  Dodatkowo w 2019 roku na Wyspach zostanie również podniesiony drugi próg podatkowy do kwoty 50 000 funtów. W 2018 roku drugi próg podatkowy obowiązywał od kwoty 46 350 funtów, co oznacza wzrost o 3 650 funtów w stosunku do roku poprzedniego, działalność w Anglii będzie zatem jeszcze bardziej opłacalna niż dotychczas dla szerszego grona przedsiębiorców.

  Czy działalność w Anglii się opłaca?

  Polacy rejestrujący firmy w Wielkiej Brytanii mogą cieszyć się nie tylko wysoką kwotą wolną od podatku, ale także niższymi zobowiązaniami z tytułu składek i ograniczonymi do minimum formalnościami w urzędach. Przepisy w Wielkiej Brytanii skonstruowane są w sposób ułatwiający i zachęcający do prowadzenia biznesu na Wyspach. Firma w Anglii oznacza zatem minimum formalności oraz przejrzyste zasady księgowości. Co więcej, nie ma przeciwwskazań, aby rejestrację firmy i późniejsze jej rozliczenie zlecić biuru rachunkowemu.

  Rejestracja firmy w Anglii

  Sprawdź ofertę Tax Admiral i ciesz się wysoką kwotą wolną od podatku oraz innymi przywilejami przysługującymi przedsiębiorcom prowadzącym działalność w Wielkiej Brytanii!

  Firma w Anglii może przynieść spore oszczędności. Najlepszym tego przykładem jest stopniowy wzrost z roku na rok kwoty wolnej od podatku tzw. Personal Allowance, przysługującej...

  Czytaj dalej
 • Reformom brakuje rozmachu – otoczenie podatkowe dla biznesu w Polsce jest wciąż mało przyjazne
  Reformom brakuje rozmachu – otoczenie podatkowe dla biznesu w Polsce jest wciąż mało przyjazne

  Rząd szumnie zapowiadał przeprowadzenie reform, które ułatwią życie polskim przedsiębiorcom, i w ramach bloku reform - Pakietu 100 zmian dla firm, Konstytucji dla Biznesu oraz Pakietu MŚP, wprowadził niewątpliwie kilka ciekawych rozwiązań. (więcej…)

  Rząd szumnie zapowiadał przeprowadzenie reform, które ułatwią życie polskim przedsiębiorcom, i w ramach bloku reform - Pakietu 100 zmian dla firm, Konstytucji dla Biznesu oraz...

  Czytaj dalej
 • Gdzie szukać informacji o Brexicie? Bieżące informacje dla firm
  Gdzie szukać informacji o Brexicie? Bieżące informacje dla firm

  Nadal nie ma pewności co do Brexitu i możliwych jego konsekwencji, jednak brytyjski rząd nie pozostawia przedsiębiorców bez wsparcia informacyjnego. Rząd brytyjski uruchomił strony internetowe, na których można znaleźć informacje dotyczące tego jak biznesy z poszczególnych sektorów mogą przygotować się do Brexitu. Listę przydatnych linków prezentujemy poniżej. (więcej…)

  Nadal nie ma pewności co do Brexitu i możliwych jego konsekwencji, jednak brytyjski rząd nie pozostawia przedsiębiorców bez wsparcia informacyjnego. Rząd brytyjski uruchomił strony internetowe,...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze