Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Numer EORI po Brexit

Numer EORI po Brexit

InneNewsy

Wielka Brytania przygotowuje się do wyjścia z Unii Europejskiej już od dawna, niestety pomimo iż planowany termin na opuszczenie Wspólnoty przypada na 29 marca 2019, w dalszym ciągu nie podjęto kluczowych decyzji. Wszystko wskazuje na to, że bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest tzw. no-deal Brexit. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

W razie, gdy dojdzie do twardego Brexitu, już za niecałe 3 tygodnie nastąpi całkowita zmiana zasad opodatkowania transakcji zawieranych pomiędzy Anglią, a pozostałymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Jedną ze zmian, na jakie należy się przygotować w razie, gdyby doszło do twardego Brexitu jest uzyskanie numeru EORI. Eori po Brexit – dowiedz się więcej!

No-del Brexit a VAT w UK

Z uwagi na dalszy brak informacji dotyczących tego co stanie się 29 marca, zarówno HMRC, czyli brytyjski urząd skarbowy, jak i przedsiębiorcy powinni rozważyć i przygotować się na wszystkie możliwe scenariusze. Urzędnicy stoją na stanowisku, że nawet w razie no-deal Brexit system VAT w UK pozostanie możliwie jak najbardziej zbliżony do obowiązującego obecnie. Wszelkie procedury związane z rozliczeniem VAT w UK mają być zatem analogiczne do obecnych, oczywiście w granicach, w których będzie to możliwe do realizacji. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że pewne rzeczy muszą ulec zmianie, ponieważ niektóre przywileje dostępne są wyłącznie dla członków Unii Europejskiej. W celu ułatwienia podatnikom funkcjonowania po ewentualnym wyjściu Wielkiej Brytanii z UE 29 marca, HMRC przygotował szereg wskazówek, wśród nich znalazło się polecenie jak najszybszego pozyskania numeru EORI w razie przewozu towarów pomiędzy krajami należącymi do Wspólnoty a Zjednoczonym Królestwem.

Do czego służy numer EORI i kto ma obowiązek się nim posługiwać?

Numer EORI nadawany jest podmiotom gospodarczym uczestniczącym w procedurach celnych na terytorium Unii Europejskiej, jest to numer niepowtarzalny i stosowany na terenie całej UE. Jego nazwa pochodzi od Wspólnotowego Systemu Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych (ang. Economic Operators’ Registration and Identification). Numer ten wprowadzony został 1 lipca 2019 roku w celu zmniejszenia ilości dokumentów w formie papierowej, używanych w administracji celnej i handlu na obszarze Wspólnoty. Z uwagi na to, że przewóz towarów w obrębie UE nie wymaga posługiwania się numerem identyfikacyjnym EORI, jest to narzędzie dedykowane dla podmiotów oraz osób fizycznych dokonujących importu na teren Unii towarów pochodzących spoza obszaru Wspólnoty.

EORI po Brexit – kto powinien zabezpieczyć się na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z UE?

W przypadku firm zarejestrowanych w UK, dotychczas numer EORI był konieczny tylko w razie handlu towarami poza Unią Europejską. Trzeba mieć na uwadze, że po no-deal Brexit, numer ten będzie niezbędny nawet wówczas, gdy obrót towarami będzie miał miejsce na linii Anglia-państwa należące do Wspólnoty. Z uwagi na brak ostatecznych decyzji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, przedsiębiorcy prowadzący tego typu działalność powinni jak najszybciej przeprowadzić procedurę rejestracji numeru EORI i w ten sposób przygotować się na każdą ewentualność. Konsekwencją braku numeru EORI może być zatrzymanie transakcji i przepływu towarów.

WAŻNE:

 • Firmy zarejestrowane do VAT UK otrzymają numer EORI automatycznie.
 • Firmy niezarejestrowane do VAT UK potrzebują numeru EORI tylko jeśli wysalają towary na linii Polska – Wielka Brytania. Te firmy muszą aplikować o nadanie numeru EORI, aby móc kontynuować swobodny przesył towarów po Brexicie.

 

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Numer EORI po Brexit
Tytuł
Numer EORI po Brexit
Opis
Wielka Brytania przygotowuje się do wyjścia z Unii Europejskiej już od dawna, niestety pomimo iż planowany termin na opuszczenie Wspólnoty przypada na 29 marca 2019, w dalszym ciągu nie podjęto kluczowych decyzji. Wszystko wskazuje na to, że bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest tzw. no-deal Brexit. Co to oznacza dla przedsiębiorców?
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo