Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Ministerstwo Finansów chce opracować „test przedsiębiorcy”, a polscy przedsiębiorcy wybierają inne kraje

Ministerstwo Finansów chce opracować „test przedsiębiorcy”, a polscy przedsiębiorcy wybierają inne kraje

„Test przedsiębiorcy”, który zamierza wprowadzić Ministerstwo Finansów, będzie miał za zadanie oddzielić faktycznych przedsiębiorców od osób, które tak naprawdę pracują na etacie, ale założyły działalność gospodarczą, aby płacić mniejsze podatki.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że taki ruch tylko zniechęci Polaków do zakładania firm w Polsce i o wiele chętniej będą oni zakładać własną działalność za granicą. Już teraz wielu freelancerów wybiera Wielką Brytanię czy Irlandię.

Według sporządzonego niedawno raportu przez Europejskie Perspektywy Przedsiębiorczości procedura założenia firmy w Polsce jest jedną z najdłuższych – nasz kraj plasuje się na 23. miejscu w rankingu, podczas gdy – dla porównania – Wielka Brytania, Szwecja czy Dania najbardziej idą na rękę przedsiębiorcom. Kolejną problematyczną kwestią na naszym rodzimym rynku są wysokie podatki, składki ZUS regularnie rosną i nie należą do niskich – w tym roku mają się zwiększyć o prawie 100 zł.

Z kolei Ministerstwo Finansów niedawno zapowiedziało opracowanie tzw. testu przedsiębiorcy, którego zadaniem będzie oddzielenie faktycznych przedsiębiorców od osób pracujących de facto na etacie, które jednak założyły firmę, aby móc płacić niższe podatki.

Działalność zamiast etatu

Poprzez założenie firmy pracownik opłaca minimalne, zryczałtowane składki na ubezpieczenia społeczne, a także rozlicza się podatkiem liniowym, w wyniku czego osoby otrzymujące wysokie zarobki płacą 19 proc. podatku zamiast 32 proc. Każdego miesiąca wystawiają tylko jedną fakturę jednemu kontrahentowi i tym się różnią od osób, które prowadzą własną firmę otrzymując wiele zleceń.

Według Ministerstwa Finansów osoby wystawiające jedną fakturę powinny mieć status samozatrudnionych, a działalność gospodarczą prowadzą tylko pozornie, aby płacić niższy podatek.

Niestety tzw. tekst przedsiębiorcy może mieć odwrotny skutek do zamierzonego. Polscy przedsiębiorcy z sektora B2B, aby uniknąć kłopotów, już teraz zaczynają zapobiegawczo wybierać inne kraje do prowadzenia swojego biznesu. Najpopularniejsze kierunki to wymieniona wyżej Wielka Brytania, która słynie z pozytywnego podejścia do przedsiębiorców oraz Irlandia, gdzie siedzibę mają giganci światowego IT, które podatków płacić nie lubią.

Wielka Brytania przyciąga firmy

Obserwujemy trend, zgodnie z którym polscy przedsiębiorcy wybierają właśnie Wielką Brytanię lub Irlandię do prowadzenia swoich biznesów. W krajach tych prowadzenia firm jest niezwykle łatwe, a biurokracja należy do najmniejszych w Europie.

Ponadto, Wielka Brytania nie ustaje w tym, aby zwiększyć swoją atrakcyjność w oczach przedsiębiorców. Niedawno brytyjski kanclerz skarbu zapowiedział, że od tego roku podatkowego kwota wolna od podatku na Wyspach wzrośnie do 12.5 tys. funtów, co w przeliczeniu na polską walutę daje 60 tys. złotych. Dla porównania wystarczy dodać, że w Polsce kwota wolna od podatku wynosi jedynie 3091 zł.

Kolejną pozytywną zapowiedzią dla przedsiębiorców na Wyspach są cięcia podatków dla większości małych przedsiębiorstw do 30 proc., wzrost Annual Investment Allowance, czy zmniejszenia do 5 proc. kosztów przyuczania do zawodu dla małych biznesów.

Te wszystkie ułatwienia dla właścicieli firm, które wprowadza Wielka Brytania zgodnie ze swoją wieloletnią polityką mającą na celu przyciąganie do kraju przedsiębiorców i uczynienie z Wysp raju podatkowego, sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na założenie swoich biznesów właśnie tam. Wśród największych atutów prowadzenia firmy w Wielkiej Brytanii wymieniają oni nieskomplikowaną biurokrację.

Optymalizacja podatkowa, czyli oszczędność czasu

Odwołując się do wyników przeprowadzonego przez Admiral Tax raportu, aż 57,8 proc. Polaków jako powód założenia firmy poza Polską podało niższy poziom biurokracji i przejrzyste prawodawstwo. Praktyka więc pokazuje, że nie zawsze to podatki są powodem optymalizacji… podatkowej, jak zwykło się mawiać przeniesieniu firmy za granicę. Optymalizujemy nasz czas, jaki zajmuje prowadzenie firmy zgodnie z zasadą “time is the new money”. Kwestie realnych oszczędności finansowych to czynnik dodatkowy. Świadczy to o tym, że świadomość małych przedsiębiorców w Polsce bardzo wzrosła w ostatnim czasie.

Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax
Masz pytania? Napisz: [email protected]

 

Artykuł ukazał się na portalu CEO.COM.PL

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?
  Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np. sprzedażą czy produkcją. Wcześniej Skarbówka długo utrzymywała, że takiego przywileju nie mogą mieć jedynie członkowie zarządu spółki, gdyż ich praca nie może być traktowana jako działalność gospodarcza i dotyczy to solidarnie wszystkich członków zarządu. Pętla na gardłach jednoosobowych płatników liniówki się zaciska. Rząd ewidentnie zmierza do likwidacji podatku liniowego, ale planuje też znacznie więcej zmian. Cel jest jasny - pozyskać środki do budżetu państwa. Co grozi firmom? Czy zmiany wymuszą na przedsiębiorcach decyzje o zamykaniu biznesu? (więcej…)

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np....

  Czytaj dalej
 • TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online
  TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń społecznych dla małych firm, w szczególności podatku liniowego. Negatywny wynik testu będzie miał poważne skutki zarówno dla samego przedsiębiorcy, jak i jego kontrahentów. Zespół Admiral Tax przygotował bezpłatny test online, który oszacuje poziom ryzyka dla danej firmy. (więcej…)

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń...

  Czytaj dalej
 • Rośnie liczba firm zakładanych przed Brexitem
  Rośnie liczba firm zakładanych przed Brexitem

  W Wielkiej Brytanii powstaje coraz więcej firm. Między rokiem 2018 a 2019 zarejestrowano aż 672 890 nowych biznesów na Wyspach, co stanowi 8,5-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wiele z nich rejestrowanych jest przez Polaków, którzy postrzegają ten kraj jako korzystny pod względem biznesowym. (więcej…)

  W Wielkiej Brytanii powstaje coraz więcej firm. Między rokiem 2018 a 2019 zarejestrowano aż 672 890 nowych biznesów na Wyspach, co stanowi 8,5-procentowy wzrost w...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze
testowo